Krótko O domowym kościele

Kim jesteśmy?

Domowy Kościół jest ruchem małżeńsko – rodzinnym  świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło – Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Świtało – Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre – Dame, tworząc właściwą dla siebie drogę.

Domowy Kościół posługuje się zasadniczo dwoma znakami, które go identyfikują. Podstawowym znakiem są dwa greckie słowa: „FOS” (światło) i „ZOE” (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu.

Początki Wspólnoty DK (Domowego Kościoła)

Założycielem Domowego Kościoła jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921 -1987). Domowy Kościół jest obecny we wszystkich diecezjach w Polsce, a także m. in. w Niemczech, Austrii, na Słowacji, Ukrainie, Białorusi, w USA i Kanadzie.

Celem Domowego Kościoła jest budowanie wspólnoty rodzinnej. Jako chrześcijańscy małżonkowie i rodzice pragniemy lepiej poznawać Boga, bardziej Go kochać, wspólnie z małżonkiem dążyć do świętości i tworzyć prawdziwie chrześcijańską, szczęśliwą i kochającą się rodzinę.

Domowy Kościół używa również znaku międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). Jest to specjalnie napisana dla END ikona Świętej Rodziny.

 

Ikona ta została wykonana dla Ruchu Equipes Notre-Dame przez siostrę Marię-Paulę, zakonnicę benedyktyńskiego klasztoru na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Jest to przedstawienie Świętej Rodziny jako obrazu zjednoczenia (komunii) Świętych Osób. Jednocześnie obraz ten wyraża zjednoczenie, miłość, życie małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, która dąży do świętości i do tworzenia komunii we własnym małżeństwie i rodzinie.

Misja

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
Formujemy się w kręgach , w których jest od 4 do 7 małżeństw. Na spotykaniach które odbywają się raz w miesiącu obecny jest i Kapłan Moderator jako doradca i opiekun duchowy.

 „Drogie rodziny, mamy dzisiaj szczególne potwierdzenie, że można dążyć do świętości razem, jako para małżeńska, i że jest to droga piękna, niezwykle owocna i ważna z punktu widzenia dobra rodziny, Kościoła i społeczeństwa

– Święty Jan Paweł II

FORMACJA

Małżeństwa starają się wprowadzać w swoje życie tzw. “zobowiązania”.

Zobowiązaniami tymi są:

1. codzienna modlitwa osobista(namiot spotkania)
2. regularne spotkanie ze Słowem Bożym
3. codzienna modlitwa małżeńska
4. codzienna modlitwa rodzinna
5. comiesięczny dialog małżeński
6. reguła życia;(systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną)
7. uczestnictwo, przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych)

Spotkania i cykl pracy

Krąg tworzy 4–7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia wspólnoty chrześcijańskiej oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Konieczne jest więc uczestnictwo każdego małżeństwa w comiesięcznych spotkaniach kręgu.