ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA W MRĄGOWIE

Adwentowy Dzień  Skupienia w rejonie Mrągowo 

Po uroczystym rozpoczęciu  roku formacji tudzież Andrzejkowym Wieczorze Małżeńskim z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i randką małżeńską mrągowska wspólnota Domowego Kościoła spotkała się po raz trzeci (w pierwszą sobotę Adwentu) w parafii Błogosławionego Honorata w Mrągowie z nową parą rejonową i nowym moderatorem rejonowym. Tym razem był to Adwentowy Dzień Skupienia pod hasłem „Rodzina wobec przeżywania Adwentu”.

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem w świątyni, skierowanym szczególnie do trzech małżeństw, wstępujących do Domowego Kościoła. Marzenna i Grzegorz podkreślili, iż są one radosnym znakiem żywotności wspólnoty.

Następnym punktem była  Adoracja Najświętszego Sakramentu, którą  poprowadził ks. Adam. Oprócz rozważań miała ona również chwile ciszy na indywidualną modlitwę.

Mszę Świętą wraz z moderatorem rejonowym sprawował moderator dwóch kręgów w parafii Matki Bożej Saletyńskiej ks. Kazimierz. W komentarzu do Liturgii Słowa Bożego oraz homilii ks. Adama wybrzmiała myśl kończąca Ewangelię dnia „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8b), która skłania nas do szczególnej wdzięczności Bogu za wszelkie dobro otrzymane w ramach formacji w Domowym Kościele i wynikającej z niej potrzeby włączania się w dzieło ewangelizacji. Po Komunii Świętej nastąpiło uroczyste włączenie do rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie trzech małżeństw (Ewy i Michała, Wioletty i Łukasza, Danuty i Dariusza), które wzmocnią III krąg przy parafii saletyńskiej w Mrągowie. Ks. Adam w kilku zdaniach życzył im wytrwałości w codziennym kroczeniu drogą duchowości małżeńskiej.

Dalsza część spotkania miała miejsce w domu parafialnym, w Sali Świętego Augustyna. Po skosztowaniu smacznego bigosu oraz słodkości  z kołaczem na czele, przy kuluarowych rozmowach, w towarzystwie pary diecezjalnej Ali i Janka, napełnialiśmy się radością i pokojem oazowych serc.

Przedostatnim akcentem dnia była oczekiwana konferencja o przeżywaniu błogosławionego czasu Adwentu w małżeństwach i  rodzinach. Główne jej przesłanie to fakt, iż jesteśmy odpowiedzialni za obyczaje i tradycje religijne w naszych domach. To do nas zależy, jak wygląda nasz Adwent , to my o tym decydujemy. Chodźmy razem na roraty, módlmy się wspólnie przy adwentowym wieńcu, uczestniczmy w rekolekcjach! Uczyńmy Jezusa najważniejszą osobą Świąt Bożego Narodzenia! Znajdźmy dla Niego czas, jak znajdujemy go na sklepowe promocje! Nie żałujmy go jak nie żałowaliśmy go nasze pierwsze randki! Przeżyjmy Wigilię, Pasterkę tak, jak byłyby one pierwsze i ostatnie w naszym życiu!

Przed błogosławieństwem na adwentowe rozesłanie ks. Kazimierz zwrócił jeszcze cenną uwagę odnoście istoty naszego ruchu, iż tak jak kapłani potrzebni są nam tak też oni również do duchowego wzrostu potrzebują nas.

Padła też ze strony pary rejonowej cenna myśl zorganizowania podobnego dnia skupienia w przyszłorocznym Wielkim Poście.

Tekst: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Zdjęcie: Krzysztof Zawiślak