ODWAŻ SIĘ ŻYĆ DLA WOLNOŚCI

W dniu 26.09.2020 r. odbyła się 40 Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Wadowic. Tegoroczne miejsce spotkania członków KWC zostało wybrane nieprzypadkowo. 100 lat temu w tym mieście  urodził się i spędził młodzieńcze lata swojego życia Św. Jan Paweł II. Jego apel, abyśmy „przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa” był duchowym natchnieniem do powołania dzieła Krucjaty.

Zawiązanie wspólnoty miało miejsce o godz.12:00 w kościele św. Piotra Apostoła. Następnie konferencję do zgromadzonych wygłosił ks. Mirosław Żak – moderator Diakonii Wyzwolenia Archidiecezji Krakowskiej. O godz. 14.00 w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej Janusza Mastalskiego rozpoczęła się uroczysta Msza Święta.

W homilii biskup. J. Mastalski mówił o trzech „demonach, rujnujących nasze życie” – zwątpieniu, zniechęceniu i obojętności. Według niego drogą do „oddemonizowania własnego życia” jest zaufanie Bogu i „konsekwencja w pójściu za Panem”. To zaś, jak mówił, „kieruje nas                                 w przestrzeń, którą w obecnym czasie bardzo zdeformowaliśmy”.

– Mówiąc o tym myślę tutaj o miłości, która coraz częściej jest zdeformowana egoizmem, miłości, która nie jest już myśleniem w kategoriach „my”, „wy”, ale „ja” – tłumaczył biskup Mastalski.

– W walce z demonami nie można zapomnieć o miłości, która rozprasza smutki i cierpienia – zaznaczył. Dodał też, że „miłość, która generuje radość i pokój, potrzebna jest każdemu z nas, ale Bóg oczekuje od nas miłości przekładającej się na czyny, a więc miłości obdarzającej”.

– Nie zwątpcie, moi drodzy, w to, co robicie, w tę waszą ofiarę, abstynencję, trwanie przy wartościach – apelował bp Janusz Mastalski.

O godz. 16:15 w kościele Świętego Józefa w klasztorze Ojców Karmelitów Bosych na „wadowickiej Górce” rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Rozważania poszczególnych stacji były przeplatane świadectwami członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Krótko przed godziną 18:00 moderator KWC – ks. Krzysztof Dukielski pobłogosławił uczestników nabożeństwa i zakończył pielgrzymkę.

Cieszymy się, że na tej jubileuszowej pielgrzymce KWC mogliśmy reprezentować Diakonię Wyzwolenia z naszej diecezji.

 

Gosia i Janusz Szczerba