ADWENTOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY REJONU I – PODSUMOWANIE

Adwentowy Dzień Skupienia Domowego Kościoła w rejonie mrągowskim

W III Niedzielę Adwentu, przeżywaną w Kościele jako niedziela radości, wspólnota Domowego Kościoła rejonu I zgromadziła się na tradycyjnym już Dniu Skupienia, w czasie oczekiwania na spotkanie z naszym Panem w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie.

Zebranych w świątyni uczestników przywitała para rejonowa Justyna i Bartek Witkowscy, rozpoczynając spotkanie od przybliżenia tematu roku formacyjnego 2022/2023 „Życie w świetle” poprzez wyjaśnienie znaczenia następujących symboli światła: paschału, świecy chrzcielnej, świec ołtarzowych, świecy roratniej, świec na adwentowym wieńcu, świecy kalendarzowej, wiecznej lampki i lampionu.

Następnie wraz z trzema moderatorami (ks. Henrykiem Przeździeckim MS i ks. Robertem Kaniowskim z Mrągowa oraz ks. Kamilem Rokickim z Kętrzyna) odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Po modlitwie miała miejsce Eucharystia, którą sprawowało dwóch kapłanów, a brat Rafał prowadził śpiew. Przewodniczący jej moderator rejonowy zaapelował o wzbudzenie w sobie postawy radości, wypływającej z przesłania tej szczególnej niedzieli, pomimo spotykających nas w życiu przeróżnych trudnych doświadczeń.

Ks. Kamil odczytał Ewangelię a ks. Henryk wygłosił homilię, w której w oparciu o Ewangelię ( Mt 11,2-11) wykazał podobieństwo naszego Założyciela Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego do Jana Chrzciciela w odwadze mówienia prawdy i przeciwstawiania się wszelkiemu złu.

Po Mszy Świętej Justyna i Bartek wręczyli wszystkim kartki z tekstem do Namiotu Spotkania (Łk 2,25-32), połączonego z Adoracją Najświętszego Sakramentu. Wpatrzeni w obecnego w monstrancji Chrystusa oraz adwentowy napis przy adwentowym wieńcu „Panie oświecaj drogę, którą mamy kroczyć.”, szukaliśmy odniesienia spotkania Symeona z Jezusem do naszych z Nim spotkań.

Po jej zakończeniu przeszliśmy do salki parafialnej na agapę i mogliśmy nacieszyć się sobą wzajemnie poprzez rozmowy, poruszyć różne nurtujące nas sprawy w małżeńskim i rodzinnym duchu.

Pogłębieniem tychże rozmów była nader interesująca, przygotowana i przeprowadzona przez Asię i Wojtka, wielowątkowa konferencja. Po zaproszeniu do odczytania i podjęcia służby w którejś z istniejących w Domowym Kościele diakonii, skupiona była ona na oazowej praktyce przyjęcia Jezusa jako swojego osobistego Pana i Zbawiciela. Wśród ilustrujących ją slajdów szczególnie oazowo, wręcz rekolekcyjnie wybrzmiał jeden z nich: „Jezus nie chce nam niczego zabrać. On pokazuje drogę do wolności.”

Po konferencji trzy małżeństwa przybliżyły działające w naszej wspólnocie diakonie: ewangelizacyjną, rekolekcyjną i wychowawczą. Ta ostatnia, składająca się z grona starszych już dzieci, zaopiekowała się w tym dniu najmłodszym pokoleniem, umożliwiając rodzicom zarówno spokojną adorację, jak i uważne wysłuchanie prelekcji.

Obecny przez cały czas z nami proboszcz gościnnej parafii, a zarazem moderator rejonowy, udzielił nam błogosławieństwa na dalsze dni przepięknego czasu adwentowych wzruszeń, przemyśleń i postanowień a nade wszystko osobistych, małżeńskich i rodzinnych oczekiwań na spotkanie z naszym Panem i Zbawicielem, w naszej konkretnej codzienności kończącego się Roku Pańskiego 2022.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Współpraca: Arkadiusz Sowiński, Dariusz Szukała i Michał Jóźwin