NADZWYCZAJNY JUBILEUSZ MIŁOSIERDZIA

DLA UZYSKANIA ODPUSTU ZUPEŁNEGO
Z OKAZJI NADZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA

l.dz. 1286/2015
Olsztyn, dnia  16 listopada  2015 r.

Dnia 11 kwietnia 2015 r.Ojciec Święty Franciszek zapowiedział bullą Misercordiae vultus Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się w Kościele w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2015 r. i zakończy w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016 r.

Z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia ustanawiam w Archidiecezji Warmińskiej 11 kościołów, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, Bazylika współkatedralna św. Jakuba w Olsztynie, Sanktuaria Maryjne w Gietrzwałdzie, Stoczku Klasztornym i Świętej Lipce, Sanktuaria Miłosierdzia Bożego w Olsztynie: kościół Miłosierdzia Bożego i kościół św. Józefa, Kolegiaty: w Dobrym Mieście, Lidzbarku Warmińskim i Kętrzynie, kościół Miłosierdzia Bożego w Nidzicy.

W III Niedzielę Adwentu, 13 grudnia 2015 r., otworzone zostaną Drzwi Święte w Katedrze Rzymu, w Bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie w Bazylikach Papieskich. Zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka w tę samą niedzielę zostanie otwarta Brama Miłosierdzia  w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych Archidiecezji Warmińskiej i w Bazylice współkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie oraz w wyznaczonych świątyniach Archidiecezji Warmińskiej.

Otwarcia Bramy Miłosierdzia dokonają Arcybiskupi Warmińscy oraz Kapłani delegowani przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego według następującego programu: Bazylika współkatedralna św. Jakuba w Olsztynie – Abp Wojciech Ziemba i Abp Józef Górzyński, Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce – Abp Edmund Piszcz, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku – Ks. prał. kan. Jacek Wojtkowski, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie – Ks. inf. J. Górny, Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym –  Ks. inf. Adolf Setlak, kościół św. Józefa w Olsztynie – Ks. prał. Bronisław Siekierski, kościół Miłosierdzia Bożego – Ks. prał. Józef Romanowski, kolegiata w Dobrym Mieście – Ks. prał. kan. Stanisław Zinkiewicz, kolegiata w Kętrzynie – Ks. prał. kan. Zygmunt Klimczuk, kolegiata w Lidzbarku Warmińskim – Ks. kan. Stanisław Jasiński, kościół Miłosierdzia Bożego w Nidzicy – Ks. kan. Paweł Rabczyński.

Proboszczowie wymienionych kościołów powinni umieścić przy wejściu do świątyni odpowiednią informację, np. : Kościół odpustu zupełnego z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Proboszczowie wszystkich parafii Archidiecezji Warmińskiej powinni ustalić stałe dyżury w konfesjonałach poza Mszą Świętą, aby umożliwić swoim parafianom jak najdogodniejsze spotkanie z Chrystusem miłosiernym, w sakramencie spowiedzi świętej.

Wszystkim duszpasterzom i wiernym Archidiecezji Warmińskiej udzielam pasterskiego błogosławieństwa na drogę nawrócenia, pokuty i pojednania. Niech we wszystkich sercach zapanują, przez orędownictwo Matki Bożej Miłosierdzia, miłość i pokój, nadprzyrodzone owoce świętości Boga, bogatego w miłosierdzie.

Abp Wojciech Ziemba METROPOLITA WARMIŃSKI
Ks. Tadeusz Marcinkowski, Kanclerz Kurii