NOWA PARA FILIALNA

Szczęść Boże!

Podczas styczniowego spotkania odpowiedzialnych Domowego Kościoła w Łagiewnikach dn. 14.01.2017 r.  nastąpiło przekazanie posługi nowej parze filialnej filii pelplińskiej: Dorocie i Piotrowi Jasińskim z Rejonu Katedra naszej archidiecezji.

Dorocie i Piotrowi życzymy światła Ducha Świętego, otwarcia na Jego działanie oraz radości z posługi na rzecz całego Ruchu Światło-Życie.

Ustępującej parze filialnej, Marcie i Janowi Nadolnym z Rejonu Mrągowo dziękujemy i życzymy aby  Pan Bóg wynagrodzi włożony trud i serce.

Gosia i Janusz Szczerba

więcej informacji: http://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/spotkanie-odpowiedzialnych-w-krakowie/

Foto relacja:https://photos.google.com/share/AF1QipOOKqrusexRI3JUnTeWw7nL4-8Dv8LglkykZUkDmjqKaDMGe0vB908c3tUnLdNhGw?key=eTd4VEQxQzhXYVdsNkwwVGxJbjlIT08wU3FlZFN3

DIECEZJALNE SPOTKANIE OPŁATKOWE WSPÓLNOTY DOMOWEGO KOŚCIOŁA

Musimy pomóc światu zrozumieć jego ciemność, jego grzech i pokazać drogę ku Chrystusowi. Bądźmy dla świata znakiem nowego życia w Chrystusie – mówił abp Górzyński.

To było wspaniałe święto żywego Kościoła i rodzin, które podjęły trud nieustannej formacji w Domowym Kościele. Całe rodziny, dzieci w wózkach, te starsze na rękach, inne spokojnie stojące w ławkach świątyni, obok rodzice – wszyscy skupieni wokół ołtarza, na którym Eucharystię sprawował abp Józef Górzyński. Procesja, dym kadzideł i śpiew chórku z Nowego Kawkowa. Znak krzyża i początek Mszy św., głównego punktu spotkania noworocznego wspólnoty Domowego Kościoła.

– Gromadzimy się na opłatkowym spotkaniu, w klimacie najbardziej rodzinnego okresu roku liturgicznego, a zarazem świętując chrzest Pański. Zapewne to nie przypadek, że właśnie Kościół Domowy, rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie spotyka się w tę niedzielę, bo jesteśmy ruchem katechumenalnym – mówił ks. Wojsław Czupryński.

Przygotowanie do chrztu świętego, jakie miało miejsce w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, stało się dla założenia ruchu ks. Franciszka Blachnickiego fundamentem dla całej formacji w Domowym Kościele. – Więc jest to ważne pytanie dla nas, czy żyjemy chrztem świętym. To również okazja do bilansu, czy miniony rok był dla nas narodzinami do nowego życia a zarazem umieraniem tego, co jest w nas starym człowiekiem – podkreślał ks. Wojsław Czupryński.

Nawiązując do miejsca spotkania – WSD „Hosianum” w Olsztynie – zauważał, że pierwszym seminarium jest rodzina, kolebka powołań kapłańskich i każdego innego powołania chrześcijańskiego.

Do chrztu Pańskiego i sakramentu chrzty świętego w homilii nawiązywał abp Józef Górzyński. – Jesteście środowiskiem, które dzięki trafnej intuicji, jaką miał ks. Franciszek, podjęło drogę uświadomienia, czym jest chrzest, jak trzeba się do niego przygotować i go przeżyć, żeby właściwie rozumieć, czego doświadczamy, kiedy rodzimy się do nowego życia w Chrystusie. Jeśli jest prawdą, że jesteście tym środowiskiem, które tę rzeczywistość ma przywrócić w Kościele, rozumienie tożsamości chrzcielnej jest cechą charakteryzującą was, to jesteście niezwykle potrzebni w dzisiejszym świecie, dla nas wierzących a szczególnie dla tych, którzy nie przeżyją nigdy pragnienia chrztu, jeśli nie zobaczą różnicy między ochrzczonym a nieochrzczonym. Ku czemu mają pragnąć, jeśli my nie potrafimy pokazać wartości chrztu świętego? – mówił metropolita.

Podkreślał, że pytanie o to, dlaczego nie potrafimy tego pokazać, nieustannie staje przed nami. Czy tego nie rozumiemy? Czy sami w sobie nie potrafimy dostrzec tego wymiaru i przez to tak blado wyglądamy przed światem jako świadkowie wiary? Czy wstydzimy się świata? Czy może boimy się go? Czy jesteśmy tak grzeczni, że nie chcemy innym pokazać tej różnicy, żeby się źle nie czuli?

– Może my, pasterze Kościoła, gdybyśmy mieli odwagę pasterzy pierwszych wieków chrześcijaństwa i nie wpuścić do kościoła tych, którzy w liturgii uczestniczyć nie mogą, potrafili w pełni zając się tymi, którzy pragną i przygotować ich do wejścia do wspólnoty i nie dopuścić, by w świątyni na wspólnotach eucharystycznych uczestniczył kto wejdzie tylko ci, którzy są ochrzczeni, czyli zdolni do uczestniczenia w sakramentach; gdybyśmy mieli odwagę duszpasterzy, być może pomoglibyśmy tym, którzy nie mogą odczuć nawet braku tego, co jest największym darem dla człowieka, Chrystusowej przemiany – zauważał metropolita.

Przypominał, że ci, którzy zrozumieli tajemnicę chrztu świętego, kiedyś, w starożytności, byli nazywani „oświeconymi”, czyli ci, którzy poznali prawdę i drogą prawdy idą. – Gdybyśmy tę światłość Chrystusową potrafili w sobie dostrzegać i innym pokazywać, ponieślibyśmy do świata to, czego tak bardzo dziś światu brakuje – świadomości siebie. Tę świadomość przynosi Chrystus, kiedy wkracza jako światłość świata i przychodzi uświadomić światu, że jest w grzechu, że jest w ciemności. Jeśli my tą światłością Chrystusa nie potrafimy być dla świata, nie wypełniamy naszej drogi miłości, to nie doprowadzimy innych do nowego życia w Chrystusie. Musimy pomóc światu zrozumieć jego ciemność, jego grzech i pokazać drogę ku prawdzie, ku miłości, ku Chrystusowi. To wynika z naszej świadomości chrzcielnej. Bądźmy dla świata znakiem nowego życia w Chrystusie – mówił abp Górzyński.

Po Mszy św. odbył się bożonarodzeniowy koncert Mocnych w wierze. Następnie był czas dzielenia się opłatkiem, wspólnych rozmów i kolędowania.

– Takie spotkania utwierdzają nas w jedności, we wspólnocie. Dziś jednocześnie przeżywaliśmy głębokie treści, które mają nam uświadomić fakt, na ile żyjemy chrztem świętym – podkreśla ks. Czupryński.

W archidiecezji warmińskiej jest około 40 kręgów Domowego Kościoła. – Życzymy sobie, żebyśmy się rozwijali. Jest naszą ogromną radością fakt, że pod koniec roku zawiązało się sześć nowych kręgów. Tym się cieszymy. Sześć kręgów to około trzydziestu nowych rodzin, które weszły na drogę Domowego Kościoła. Cieszy, że ludzie nie boją się pokazywać, że są chrześcijanami – dodaje duszpasterz.

GALERIA ZDJĘĆ : http://olsztyn.gosc.pl/gal/spis/3642796.Spotkanie-noworoczne-wspolnoty-Domowego-Kosciola

za: http://olsztyn.gosc.pl/doc/3642821.Gdybysmy-mieli-odwage

 

ZAPRASZAMY

Zapraszamy do wysłuchania audycji o Wspólnocie Domowego Kościoła, która została  wyemitowana na antenie Radia Olsztyn w  niedziele 15.01.17 r.”Który Przychodzi”

  Polecamy też  audycje religijne „Droga” i „Który Przychodzi”,  są one  emitowane na antenie Radia Olsztyn w sobotnie i niedzielne poranki (godz. 8.00).

Audycje przygotowują red. Mirosław Rogalski, red. Zenon Złakowski oraz klerycy olsztyńskiego Seminarium Duchownego Hosianum.

link:http://ro.com.pl/audycje-religijne/0125260

Gosia i Janusz Szczerba

ZAPRASZAMY NA REKOLEKCJE !

 

W dniach 01.07 – 17.07.2017 r. w Warmińskim Seminarium Duchownym w Olsztynie odbędą się rekolekcje Oaza Rodzin I.

Zgłoszenia przyjmuje  Bożena i Wojtek Szczurek (diecezja warmińska)

kom. 515 192 911.

email. rekol2003@op.pl

koszt: osoba dorosła – 1300 zł

dzieci powyżej 1 roku – 600 zł

dzieci poniżej 1 roku – 300 zł

Seminarium położone jest na obrzeżach Olsztyna, otoczone zielenią. W pobliżu las i jeziora.

Rodzina zakwaterowana jest w  segmencie składającym się z dwóch pokoi i łazienki.

Serdecznie zapraszamy.

img_5728 dscn9260 dscn9290 dscn9509  dscn9511 dscn9512 dscn9514 dscn9526 img_5189

 

POLECAMY DO KUPIENIA

U Moniki Kolz można zakupić  kalendarze  książkowe oraz ścienne na 2017 r. wydane przez Wydawnictwo Światło-Życie, poniżej szczegółowy opis.

Telefon do Moniki: 504  403 038.

Kalendarz książkowy 2017

Trzydziesta rocznica śmierci czcigodnego Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego to szczególny czas, aby przyjrzeć się tej niezwykłej postaci.  Z tej okazji Wydawnictwo Światło-Życie przygotowało kalendarz książkowy.
Kalendarz w formacie A5 w układzie tygodniowym zawiera między innymi: biografię księdza Franciszka Blachnickiego, jego myśl na każdy tydzień, ważne wydarzenia z jego życia, fotografie, a także kalendarium Ruchu Światło-Życie. Na uwagę zasługują także: nowe, piękne opracowanie graficzne, ciekawa i miła w dotyku okładka oraz biała wstążka do zaznaczania. Ten przeniknięty myślą Ojca kalendarz to dobra propozycja dla każdego Oazowicza na nadchodzący rok.

format: 14 x 20 cm
stron: 144
oprawa twarda

sierpien-400x284

Kalendarz ścienny 2017

Trzydziesta rocznica śmierci czcigodnego Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego to szczególny czas, aby przyjrzeć się tej niezwykłej postaci.  Z tej okazji Wydawnictwo Światło-Życie przygotowało Kalendarz ścienny (w układzie miesięcznym) opatrzony ciekawymi fotografiami przedstawiającymi Ojca, a także innymi zdjęciami przybliżającymi atmosferę oaz rekolekcyjnych sprzed wielu lat. Zawiera także myśli Księdza Franciszka Blachnickiego na każdy miesiąc oraz kalendarium Ruchu Światło-Życie.

format: A3

 

 

PIELGRZYMKA DOMOWEGO KOŚCIOŁA DO FATIMY

22-26.06.2017

 RAMOWY PROGRAM:

1 DZIEŃ:       WARSZAWA – LIZBONA – FATIMA

Przejazd z Mrągowa/Olsztyna do Warszawy, przelot z Warszawy do Lizbony, przejazd z Lizbony do Fatimy, zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

2 DZIEŃ:       FATIMA – ALJUSTREL – FATIMA

Nawiedzenie sanktuarium – zapoznanie się z historią tego miejsca i historią objawień. Droga krzyżowa oraz miejsca objawień w Valinhos i Loca do Cabeço. Zwiedzanie domów dzieci w miejscowości Aljustrel.

3 DZIEŃ:       FATIMA – LIZBONA – FATIMA

Całodzienna wycieczka do Lizbony, gdzie m.in. zwiedzanie Klasztoru Hieronimitów, Wieży Betlejemskiej, Pomnika Odkryć Geograficznych, Katedry Najświętszej Maryi Panny, Kościoła św. Antoniego (patrona Portugalii) oraz panorama miasta z zamku św. Jerzego.

4 DZIEŃ:       FATIMA – BATALHA – ALCOBAÇA – NAZARE – FATIMA

Zwiedzanie klasztoru w Matki Boskiej w Batalha (jego budowę rozpoczął król Jan I w roku 1385 w podzięce Matce Boskiej za zwycięstwo w bitwie pod Aljubarottą), opactwa pocysterskiego w Alcobaça (ufundowanego w 1125 roku przez króla
Alfonsa I), Nazare (Sanktuarium Nossa Senhora da Nazare – najstarszego Sanktuarium Maryjnego w Portugalii) oraz odpoczynek na plaży.

5 DZIEŃ:       FATIMA – LIZBONA – WARSZAWA

Przejazd z Fatimy do Lizbony, przelot z Lizbony do Warszawy, przejazd z Warszawy do Olsztyna/Mrągowa.

W FATIMIE

  1. Codzienna Msza św. w Kaplicy Objawień MB – nasi bliscy mogą łączyć się z nami duchowo przez łącze internetowe: www.fatima.pt/pt/pages/transmissoes-online
  2. Uczestnictwo w wieczornym Różańcu i procesji ze świecami.

 ZAPEWNIAMY:

  1. Przejazd autokarem z Mrągowa/Olsztyna na lotnisko do Warszawy i z powrotem.
  2. Przeloty samolotem.
  3. Przejazdy autokarem na terenie Portugalii.
  4. Noclegi w Hotelu Ribeiro 2* (polskojęzyczna obsługa, usytuowany w odległości ok. 10 minut spaceru od Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami, darmowe WiFi).
  5. Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje).
  6. Opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów.
  7. Ubezpieczenie.
  8. Opiekę księdza i przewodnika.

 CENA: 1.400PLN + 260EUR

ZAPISY I BLIŻSZE INFORMACJE: Ks. Cezary Opalach

E-mail: moderator.r.katedra@domowykosciol.olsztyn.pl