ODSZEDŁ DO PANA

W  dniu 19.02. 2020 r. odszedł  do Pana śp. Ferdynand Kuc

tata Andrzeja Kuca

Wyprowadzenie śp. Ferdynanda z domu pogrzebowego odbędzie się w Mońkach

ul. Kościelna 1 B  w piątek 21.02.20 r. o godz. 9.00

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele Św. Brata Alberta 

w Mońkach ul. Wojska Polskiego 47

 

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Alina i Jan Pilipienko- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą zmarłego Ferdynanda, Andrzeja z Danusią oraz całą rodzinę.

26.10.2019 r. ODBYŁ SIĘ DZIEŃ SKUPIENIA ANIMATORA

„To jest wielkie dobrodziejstwo tej ziemi, tych lasów, tych jezior, z którego korzystałem i które na pewno do dzisiaj jeszcze mi pomaga. Więc w imieniu tego, co było, i tego, co jest, dziękuję Warmii za Papieża.”

Na pamiątkę Mszy Św. odprawionej przez Jego Świątobliwość Ojca Świętego Jana Pawła II w Olsztynie w dniu 6 czerwca 1991 roku  Mieszkańcy Olsztyna     Olsztyn 2006 roku

 

Dzień Skupienia dla Animatorów w roku formacyjnym 2019/2020 

Słowa z obelisku poświęconego pamiętnej pielgrzymce Jana Pawła II do Olsztyna w Roku Pańskim 1991 pozostaną zapewne na długo w mym oazowym sercu, za sprawą spaceru po Parku Kusocińskiego tuż przed rozpoczęciem dnia skupienia dla animatorów z trzech rejonów naszej warmińskiej archidiecezji, w gościnnej parafii NMP Ostrobramskiej w Olsztynie. Wybraliśmy się na niego wraz z żoną i drugim mrągowskim małżeństwem, czerpiąc radość z pięknie świecącego w tym dniu jesiennego słońca tudzież szelestu kolorowych liści pod stopami.

Ogromu wrażeń duchowych i estetycznych dostarczył również widok franciszkańskiej świątyni  wraz z przylegającym do niej klasztorem, przy otoczonym obszarami zieleni osiedlu. Myślę, że każdy, kto przybył tu po raz pierwszy w  życiu, jak piszący te słowa, doznał olśnienia nową świątynią na wzór tego, jakie odczuwa się na pieszych pielgrzymkach czy też rekolekcjach trzeciego stopnia, przekraczając progi nieznanych wcześniej kościołów.

W ramach zawiązania wspólnoty moderator diecezjalny wręczył wszystkim przygotowaną kartkę z tekstem Ewangelii  z soboty 26 października (Łk 13,1-9), obszernymi fragmentami papieskiego listu z okazji 30-lecia poświęcenia Matce Kościoła Ruchu Światło-Życie oraz trzema pytaniami do odpowiedzi we własnym sercu, na modlitwie przed Bogiem.

Ostatnie pytanie zostało w trakcie spotkania szczególnie przez ks. Mariusza podkreślone: „Świeca, od której zapala się kolejną świecę, sama nic nie traci …” – czy potrafię dostrzec dobro, które rozdałem, a które się pomnaża?

Po Namiocie Spotkania był czas na wspólne odmówienie części różańca a następnie Eucharystię przy grze i śpiewie oazowej młodzieży, na którą zawsze zwraca uwagę nasz moderator, podkreślając nie tylko młodość wieku ale przede wszystkim młodość ducha J

Homilię ks. Grabas rozpoczął od skojarzeń słów tworzących związki wyrazowe z bliskim nam przymiotnikiem ‘domowy’ J Jakże ich wiele i jak wiele dobra, mądrości i piękna w sobie zawierają? Mówiąc zaś o trudach animatorskiej posługi porównał ją do fryzjerskiego zabiegu przycinania końcówek włosów, by się nie rozdwajały J

Oprócz gospodarza miejsca i moderatora diecezjalnego Mszę Świętą sprawował jeszcze moderator rejonu Mrągowo, który modlił się o nowe małżeństwa w rejonowej wspólnocie.

W przestronnej sali domu parafialnego, przy słodkim poczęstunku zwanym agapą, mogliśmy w kuluarowych rozmowach poruszyć wiele tlących się w animatorskich głowach spraw. A była z nami przez  cały ten czas para diecezjalna oraz trzy pary rejonowe.

Aby tradycji stało się zadość, wysłuchaliśmy jeszcze konferencji przygotowanej przez Martę i Janka z Mrągowa na temat formacji w Domowym Kościele oraz części comiesięcznych spotkań w kręgu. W trakcie zadawania pytań powstała krótka dyskusja dotycząca zapraszającego podejścia do modlitwy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jako i do związanej z nią abstynencji. Padła też cenna wskazówka, jak zachęcać członków kręgu do uczestnictwa w corocznych rekolekcjach. Czynić to należy własnym przykładem pozytywnych zmian w życiu, przez nie wywołanych.

Z kapłańskim błogosławieństwem powróciliśmy do naszych domów i  do naszych kręgów, umocnieni w pełnieniu  animatorskiej posługi.

Tekst: Grzegorz Joachim Jarmużewski

 

 

 

KATECHEZY DLA RODZICÓW DZIECI KOMUNIJNYCH

Droga Wspólnoto

Diakonia Ewangelizacji już drugi rok organizuje katechezy dla rodziców
dzieci komunijnych. Posługą objęte są parafie w całej Archidiecezji
Warmińskiej. W tym roku formacyjnych katechezy odbyły się w Parafiach:

– Chrystusa Odkupiciela Człowieka
– Św. Jakuba w Olsztynie
– Matki Bożej Ostrobramskiej w Olsztynie
– Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie
– Św. Macieja Apostoła i Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku
– Św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie

W najbliższym czasie katechezy odbędą się:

16-02-2020 r. w Parafii Świętego Wawrzyńca w Gryźlinach po Mszy Św. o
godz. 12.00

23-02-2020 r. w Parafii Świętego Wawrzyńca w Gutkowie o godz. 11.30

19-04-2020 w Parafii Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie o
godz. 19.00

Drodzy rodzice, jeżeli Wasze dziecko jest w wieku komunijnym i macie
ochotę wziąć udział w katechezie serdecznie zapraszamy.

Alina i Janek Pilipienko – Para Diecezjalna
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

ZAPRASZAMY

Szczęść Boże

Przed nami kolejne Wieczory Małżeńskie.

15-02-2020r. w Parafii Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie,
ul. Podgórna 1, godz. 18.00 (górny kościół)

23-02-2020r. w Parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, ul.
Wyszyńskiego 11, godz. 16.00 (dolny kościół)

Serdecznie zapraszamy całą Wspólnotę oraz małżeństwa z poza wspólnoty,
które chciałyby odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie i spędzić miło
wieczór przy kawie, herbacie i słodkościach.

Alina i Janek Pilipienko – Para Diecezjalna
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

PODZIĘKOWANIE

KOCHANI
08-02-2020 roku odbyły się kolejne Wieczory Małżeńskie, tym razem
w Parafiach: Świętego Wawrzyńca w Gutkowie i Świętego Krzyża w Szczytnie.
Bardzo dziękujemy ks. Marianowi Machinkowi i Ks. Andrzejowi Wysockiemu
za wygłoszoną w tym dniu homilię i poprowadzenie uroczystego odnowienia
przysięgi małżeńskiej.
Serdeczne Bóg zapłać Basi i Zdzisławowi Gołaszewskim oraz Gosi i Pawłowi
Woźnickim za przybliżenie naszej wspólnoty poprzez wypowiedziane
świadectwo. Serdeczne Bóg zapłać dla Asi i Wojtka Żbikowskich oraz Ali i
Jarka Dąbrowskich za poprowadzenie randki małżeńskiej.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom, którzy włączyli się w
przygotowanie tego dzieła.

Alina i Janek Pilipienko – Para Diecezjalna
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

WSPOMNIENIE WIECZORU MAŁŻEŃSKIEGO

 

Wieczór małżeński w oktawie świętego Walentego

Ósmego lutego 2020 uczestniczyliśmy z mężem w parafii świętego Wawrzyńca w Gutkowie w wieczorze małżeńskim prowadzonym przez Alę i Jarka Dąbrowskich.

Wieczór rozpoczęliśmy z Panem Jezusem uczestnicząc we mszy świętej. W czasie mszy,  patrząc sobie w oczy, uroczyście odnowiliśmy przysięgę małżeńska w rozbudowanej formie. Wyznaliśmy sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, przypomnieliśmy fundament, na którym zbudowane jest nasze małżeństwo. Przepraszaliśmy siebie nawzajem; mężowie za to, że nie dość uwagi i czasu poświęcają sprawom domu i rodziny, żony za brak wsparcia i podważanie autorytetu męża w rodzinie. Zapewnialiśmy siebie wzajemnie o wyjątkowości: żony usłyszały, że są niepowtarzalne i najpiękniejsze w oczach mężów, zaś mężowie, że są najdzielniejszymi wojownikami i gwarantami rodzinnego bezpieczeństwa.  Na koniec przyrzekaliśmy, że dołożymy wszelkich starań, aby nasze małżeństwo było zgodne, dobre i trwałe. Po tych wzruszających i podniosłych chwilach przeszliśmy na część spotkania przy kawie i słodkościach.

Tam, przywoławszy czas pierwszych randek wyszeptaliśmy sobie do ucha wspomnienia pierwszych chwil i naszych cech, które wtedy nas tak bardzo wzajemnie fascynowały. Usłyszeliśmy list Boga do nas i obejrzeliśmy wzruszający filmik o małżeństwie z perspektywy dobrze przeżytych wielu wspólnych lat razem. Na koniec bawiliśmy się przy konkursach w klimatach „Czaru par”, tańcach i zabawach.  

To był niesamowity czas odświeżenia naszej więzi i zobaczenia siebie w innej, nowej perspektywie. Przypomnieliśmy sobie, do czego nas Bóg w małżeństwie powołał: do wzajemnego szacunku, miłości, i dobrego życia we dwoje. To, co było między nami na początku, to nie tylko piękne wspomnienia, ale początek drogi do kolejnych cudownych przeżyć i drogi bycia razem w dobrej i  złej doli, do końca naszych dni.

Niech Bóg będzie błogosławiony, że dał nam się poznać, spotkać, pokochać i prowadzi nas razem, jak nikt inny, Amen!!

Tomasz & Beata Adrjan  

33 lata małżeńskiej wspólnoty

WALENTYNKOWY WIECZÓR MAŁŻEŃSKI

08.02. 2020r. w parafii św. Wawrzyńca w Olsztynie odbył się wieczór dla małżonków.

Spotkanie zorganizowane przez wspólnotę Domowego Kościoła rozpoczęło się od Mszy św., podczas której obecni w świątyni małżonkowie uroczyście odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Marian Machinek.

– Dzisiaj chcemy bardzo mocno, aby ten Boży dar jakim jest małżeństwo, jakim jest przymierze małżeńskie, stało się na nowo światłem – najpierw dla nas, stało się na nowo solą – najpierw dla nas, a potem też dla całego świata – mówił w homilii, nawiązując do Ewangelii, w której Chrystus mówił uczniom, że są solą dla ziemi i światłem dla świata.

– Z Bożymi darami jest tak, że Bóg daje je najczęściej jako ziarno – to, czy z tego coś wyrośnie, czy się będzie rozwijało, zależy od tego, czy ludzie to podejmą. Chcemy na nowo podjąć ten dar, kiedy chcemy zaprosić do odnowienia przymierza małżeńskiego – mówił duszpasterz.

Podczas Mszy św. świadectwo o swoim życiu, relacji o tym, jak Chrystus działa w ich małżeństwie, wygłosili Gosia i Paweł Woźniccy. Po Mszy św. wszyscy udali się do oratorium na randkę małżeńską z poczęstunkiem.

za:https://olsztyn.gosc.pl/doc/6151755.Walentynkowy-Wieczor-Malzenski

REKOLEKCJE – KOMUNIKACJA W MAŁŻEŃSTWIE I RODZINIE

Szczęść Boże

Serdecznie zapraszamy na rekolekcje tematyczne:

„KOMUNIKACJA W MAŁŻEŃSTWIE I RODZINIE”

Termin: od 25.08.2020 r. do 30.08.2020 r.

Miejsce: Studzieniczna (koło Augustowa) Dom Rekolekcyjno=Wypoczynkowy
im. Bł. Ks. Michała Sopoćki

Koszty: 490 zł od osoby

Płatności: Zaliczka w wysokości 400 zł od małżeństwa, w terminie 7 dni
od zapisu, przelewem na numer konta podany w potwierdzeniu przyjęcia
zgłoszenia.

UWAGI: Rekolekcje będą się odbywały bez dzieci.

Zgłoszenia: Małgorzata i Mirosław Andruszkiewicz,
e-mail: mikrocom@yupo.pl,   tel. 609656274

Prowadzącymi rekolekcje będą:

Ks. Cezary Opalach
Małgorzata i Mirosław Andruszkiewicz