OGŁOSZENIE O KONKURSIE NA PIOSENKĘ ROKU

Celem konkursu jest wyłonienie piosenki, która będzie towarzyszyć
spotkaniom Ruchu, szczególnie zaś wakacyjnym oazom rekolekcyjnym w roku
formacyjnym 2018/2019 jako „piosenka roku”. Powinien to być autorski,
nietrudny, w miarę możliwości krótki utwór muzyczny składający się
z tekstu i melodii, wyrażający temat roku „Młodzi w Kościele”.

Od strony organizacyjnej za konkurs odpowiedzialna jest Centralna
Diakonia Muzyczna.

Do konkursu zapraszamy wszystkich członków Ruchu, w szczególności
animatorów muzycznych, diakonie muzyczne, kompozytorów oraz osoby
zainteresowane. Piosenki mogą być komponowane indywidualnie oraz przez
grupę osób.

Pozostałe informacje o konkursie w załączniku

ks. Marek Sędek

OGŁOSZENIE O KONKURSIE NA PIOSENKĘ ROKU

OAZA JEDNOŚCI DIAKONI OAZ REKOLEKCYJNYCH

OJDOR – Oaza Jedności Diakoni Oaz Rekolekcyjnych

Grąblin 13- 15. 10. 2017 r.

Dwa małżeństwa z naszej archidiecezji uczestniczyły po raz pierwszy w OJDOR- że. Od pięciu już  lat  dwa razy w ciągu  roku odbywają się one w różnych miejscach Polski, każde mają swój temat przewodni. Te przebiegały pod hasłem „Mariologia ks. Franciszka Blachnickiego”, które prowadził ks. Aleksander Suchocki z siostrami z Centralnej Diakoni Rekolekcyjnej. Ksiądz przedstawił jaką rolę odegrała  w życiu czcigodnego sługi bożego Matka Boża. Czcił Maryję jako: Niepokalaną, Oblubienicę, Matkę Kościoła, aż zawierzył się Jej w akcie oddania. Następnie siostry ukazały maryjność, w tematyce podstawowej rekolekcji. W spotkaniu uczestniczyły pary z różnych diecezji: warszawskiej, katowickiej, bielsko – żywieckiej, częstochowskiej, kaliskiej, pelpińskiej, lubelskiej, gnieźnieńskiej, siedleckiej, przemyskiej, świdnickiej, elbląskiej, włocławskiej, wrocławskiej, i z warmińskiej Halinka i Stanisław Dytnerscy oraz Bożena i Wojtek Szczurkowie, łącznie 60 osób. W drugiej części rekolekcji uczestnicy dzielili się wnioskami z przebiegu prowadzonych i organizowanych rekolekcji w poszczególnych diecezjach.  Wzorem nowego człowieka jest Maryja. Maryja idzie przed nami a kościół idzie za Maryją.

   

ODSZEDŁ DO PANA

16.10.2017 r. odszedł do Pana ŚP Andrzej Kiełek, brat Stanisława Kiełka z kręgu Rejonu Katedra.

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Gosia i Janusz Szczerba- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą Zmarłego Andrzeja, a także Barbarę i Stanisława Kiełek i całą rodzinę.

ROZPOCZĘCIE ROKU PRACY W REJONIE MRĄGOWO

W ostatnią sobotę września w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Pieckach miała miejsce inauguracja kolejnego roku formacji w Domowym Kościele Rejonu Mrągowo.
Uroczystość rozpoczęła wieczorna Eucharystia sprawowana przez moderatora starszego pieckowskiego kręgu, a zarazem proboszcza, ks. Eugeniusza Pipałę. W płomiennej homilii skierowanej do członków Domowego Kościoła jako i wszystkich zebranych kapłan nawiązał do tegorocznego listu kręgu centralnego pod hasłem słów naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego „Służę, więc jestem”.
Po Mszy Świętej para rejonowa Jola i Zbyszek gorąco przywitała wszystkich przybyłych do świątyni a szczególnie zeszłoroczne i aktualne pary podejmujące posługę par animatorskich w kręgach.
Następnie Wojtek z młodszego pieckowskiego kręgu przywitał małżeński zespół  „Jedno Ciało” z Domowego Kościoła w Łodzi, nakreślając historię jego poznania podczas rekolekcji na Górze Świętej Anny.
Po takim rozbudowanym wstępie, w przyciemnionym nastrojowo kościele, rozpoczął się koncert ewangelizacyjny małżeństwa Leny i Macieja Durlaków.
Właściwie trzeba by to wydarzenie nazwać ucztą artystyczną i duchową, podczas której poprzez śpiewane i mówione słowa można było odświeżyć i pogłębić relacje z Bogiem oraz relacje w małżeństwie i w rodzinie.
Wyjątkowo mocno wybrzmiała prawda związana z sakramentalną obecnością Boga wśród nas:
„Jezus Chrystus jest studnią bez dna, z której możemy czerpać w nieskończoność”.
Zewnętrznym wyrazem tegoż przesłania było kapłańskie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Uczestnicy spotkania mieli też możliwość aktywnego włączania się w koncert a po nim, przy okazji nabywania płyt, krótkiej rozmowy z wykonawcami.
Ks. Eugeniusz wyraził nadzieję, że zespół jeszcze kiedyś zawita do Piecek.
A może i do innych miejscowości naszej archidiecezji?
Tymczasem zachęcamy do zainteresowania się zespołem poprzez stronę internetową:
Naprawdę warto! Są na niej nie tylko suche informacje ale również pięć utworów do wysłuchania!
Bożena i Grzegorz Jarmużewscy
 
 

ODSZEDŁ DO PANA

Odszedł do Pana ŚP Tomek Jankowski (lat 13), syn Pawła i Joanny Jankowskich z kręgu rejonu Odkupiciel

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Gosia i Janusz Szczerba- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą zmarłego Tomka,  jego rodziców i całą rodzinę.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w dniu 18.10.2017 o godz 13:00 w parafii Św. Wojciecha w Mrągowie.

Nabożeństwa różańcowe odbędą się  w kaplicy zakładu pogrzebowego Hermes w Mrągowie ul. Młodkowskiego 2 : w poniedziałek 16.10.2017 r. – godz.19:00, wtorek 17.10.2017 r. – godz. 18:00, środa 18.10.2017 r. – godz.11:30

FORMACJA I EDUKACJA MŁODZIEŻY W CENTRUM DUSZPASTERSTWA

Zaangażowanie duszpasterzy i licznych środowisk młodzieżowych w życie Kościoła budzi nadzieję – piszą biskupi w komunikacie z 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Oprócz formacji młodzieży tematami obrad była m.in. działalność Caritas Polska, kwestia migrantów i uchodźców, w tym emigrantów z Ukrainy oraz rola kultury w ewangelizacji. 

Obrady biskupów odbyły się w dniach 13-14 października 2017 r. w Lublinie z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. „Biskupi wyrazili uznanie dla dorobku naukowo-kulturalnego tego uniwersytetu, który kieruje się dewizą Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie). W czasach komunizmu KUL był jedynym działającym katolickim uniwersytetem w Europie Centralnej i Wschodniej. Biskupi podkreślili wkład tej uczelni w umocnienie Kościoła w kraju i za wschodnią granicą. Obecnie KUL jest jednym ze znaczących ośrodków akademickich w Polsce i w Europie” – czytamy w komunikacie.

W związku z przyszłorocznym synodem biskupów, który będzie przebiegał pod hasłem „Młodzież wiara i rozeznanie powołania”, Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rok 2018 Rokiem św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Biskupi, chcąc słuchać głosu młodych, proszą ich o wypełnienie specjalnej ankiety przedsynodalnej dostępnej na stronie www.synod2018.pl. Dziękują także duszpasterzom za towarzyszenie młodym ludziom w rozeznawaniu i realizowaniu ich życiowego powołania.

W komunikacie biskupi wyrazili wdzięczność wszystkim zaangażowanym w działania Caritas Polska zarówno w kraju jak i poza jego granicami, szczególnie wolontariuszom i darczyńcom, którzy pomogli osobom poszkodowanym w nawałnicach.

„Dramat ludzi wypędzanych przez wojny, prześladowania i głód jest ciągłym wyzwaniem dla państw i Kościołów. Biskupi dziękują wspierającym program „Rodzina Rodzinie”, dzięki któremu ponad siedem tysięcy syryjskich rodzin otrzymało pomoc. Podkreślają wagę innych programów pomocowych, które docierają m.in. do Syrii, Jordanii, Libanu i Iraku” – czytamy w końcowym komunikacie, w którym zostały wymienione również takie inicjatywy jak: korytarze humanitarne, „Dzielić Podróż” (Share the Journey), „Globalny Pakt na rzecz Migrantów i Uchodźców” (Global Pact for Migrants and Refugees). Biskupi jednocześnie wyrazili wdzięczność władzom państwowym za pomoc humanitarną niesioną ofiarom konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Dziękując za dotychczasową życzliwość okazaną osobom przybywającym z Ukrainy do Polski, Episkopat prosi o dalszą otwartość i gościnność wobec nich. Zwraca się również z prośbą o organizację punktów duszpasterskich dla grekokatolików tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba.

W komunikacie z Zebrania Plenarnego KEP czytamy także o kwestiach związanych z duszpasterstwem małżeństw i rodzin, przyszłością Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie i działalnością seminarium Orchard Lake w USA. Podkreślono także rolę muzeów diecezjalnych, które są przykładem ewangelizacji poprzez kulturę i sztukę.

„Pasterze Kościoła błogosławią Polakom w kraju i za granicą. W Dniu Święta Edukacji Narodowej polecają w modlitwie uczących we wszystkich rodzajach szkół oraz rozpoczynających nowy rok akademicki, dziękując jednocześnie za trud nauczania i wychowania. W roku 100. rocznicy objawień fatimskich, 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i 140. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie, dziękując za włączenie się w inicjatywę modlitewną „Różaniec do Granic”, zachęcają do stałego odmawiania różańca” – czytamy na zakończenie komunikatu.

BP KEP

Pełna treść kominikatu

Komunikat z 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 13-14 października 2017 r. w Lublinie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W zebraniu wziął udział abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

1. Po raz pierwszy w historii Lublina odbyło się w tym mieście Zebranie Plenarne KEP. Było ono związane z uroczystym rozpoczęciem roku jubileuszowego 100-lecia KUL. Biskupi wyrazili uznanie dla dorobku naukowo-kulturalnego tego uniwersytetu, który kieruje się dewizą Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie). W czasach komunizmu KUL był jedynym działającym katolickim uniwersytetem w Europie Centralnej i Wschodniej. Biskupi podkreślili wkład tej uczelni w umocnienie Kościoła w kraju i za wschodnią granicą. Obecnie KUL jest jednym ze znaczących ośrodków akademickich w Polsce i w Europie.

2. Godne uznania zaangażowanie duszpasterzy i licznych środowisk młodzieżowych w życie Kościoła budzi nadzieję na pogłębienie wiary i odpowiedzialne przeżywanie swego powołania. Biskupi zachęcają do wykorzystania programu duszpasterstwa młodzieży oraz włączenia się w proponowane inicjatywy przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży w Panamie i najbliższego synodu poświęconego młodzieży. Słuchając głosu młodych ludzi, proszą o wypełnianie ankiety przedsynodalnej dostępnej na stronie www.synod2018.pl. Konferencja Episkopatu Polski, ogłaszając rok 2018 Rokiem św. Stanisława Kostki, zawierza jego wstawiennictwu sprawy dzieci i młodzieży.

3. Biskupi wyrażają wdzięczność wszystkim zaangażowanym w działania Caritas Polska. m.in. w „Tornister Pełen Uśmiechów”, Program Stypendialny „Skrzydła” czy „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Podkreślają rolę wolontariuszy Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. W sposób szczególny dziękują wszystkim, którzy pomagają poszkodowanym w nawałnicach.

Dramat ludzi wypędzanych przez wojny, prześladowania i głód jest ciągłym wyzwaniem dla państw i Kościołów. Biskupi dziękują wspierającym program „Rodzina Rodzinie”, dzięki któremu ponad siedem tysięcy syryjskich rodzin otrzymało pomoc. Podkreślają wagę innych programów pomocowych, które docierają m.in. do Syrii, Jordanii, Libanu i Iraku. W tym kontekście ważne jest zaangażowanie Caritas Polska w międzynarodową kampanię kierowaną przez Caritas Internationalis „Dzielić Podróż” (Share the Journey), która ma na celu promocję kultury spotkania z migrantami i uchodźcami, zrozumienie ich tragedii i okazanie im najwłaściwszej pomocy.

Podczas obrad biskupi zapoznali się także z założeniami pastoralnego programu Stolicy Apostolskiej „Globalny Pakt na rzecz Migrantów i Uchodźców” (Global Pact for Migrants and Refugees) opartego o cztery postawy wobec migrantów i uchodźców: przyjęcia, ochrony, promocji i integracji. Biskupi wyrażają wdzięczność władzom państwowym za pomoc humanitarną ofiarom konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przypominając uchwałę Konferencji Episkopatu Polski ws. potrzeby utworzenia korytarzy humanitarnych, oczekują na inicjatywę ze strony odpowiednich władz.

4. Biskupi kontynuowali prace nad dokumentami dotyczącymi duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Podkreślili konieczność towarzyszenia małżeństwom i rodzinom na wszystkich etapach ich życia. Dziękują jednocześnie kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim, którzy służą na co dzień pomocą w realizacji zadań i celów rodziny.

5. Biskupi polscy z wielką troską odnoszą się do potrzeb duszpasterskich osób przybywających z Ukrainy do naszego kraju. Dziękując za dotychczasową życzliwość, zwracają się do wszystkich kapłanów i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o dalszą otwartość i gościnność. Tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba, proszą o pomoc w organizacji punktów duszpasterskich w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

6. W świecie, w którym kwestionowana jest rola Kościoła i chrześcijaństwa, kultura pozostaje wartością niekwestionowaną, będąc jednocześnie polem konfrontacji. Biskupi zwrócili uwagę na ważną rolę muzeów diecezjalnych w ewangelizacji przez kulturę i zatwierdzili zarząd stowarzyszenia „Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra”.

7. Biskupi dyskutowali także nt. przyszłości Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, które stanowi część naszego narodowego dziedzictwa w Wiecznym Mieście i ma znaczenie symboliczne. Jest znakiem twórczego wkładu Polski i Polaków w życie Kościoła Powszechnego. Założone w 1866 r., gdy Polska była jeszcze pod zaborami, bardzo pomaga w kształceniu polskich kapłanów na papieskich uczelniach. Zatrzymywał się w nim kard. Karol Wojtyła podczas swoich pobytów w Rzymie. Stamtąd wyjechał na konklawe, podczas którego został wybrany następcą św. Piotra.

Księża biskupi zapoznali się także z działalnością Seminarium Orchard Lake w USA, w którym w ciągu ponad 130 lat wykształciło się około dwóch tysięcy kapłanów. Pokreślili ważną rolę i potrzeby tego seminarium, podobnie jak i innych instytucji z nim związanych, które służą Polonii w Stanach Zjednoczonych.

 

Pasterze Kościoła błogosławią Polakom w kraju i za granicą. W Dniu Święta Edukacji Narodowej polecają w modlitwie uczących we wszystkich rodzajach szkół oraz rozpoczynających nowy rok akademicki, dziękując jednocześnie za trud nauczania i wychowania. W roku 100. rocznicy objawień fatimskich, 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i 140. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie, dziękując za włączenie się w inicjatywę modlitewną „Różaniec do Granic”, zachęcają do stałego odmawiania różańca.

Podpisali Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce

Lublin, 14 października 2017 r.

ODESZŁA DO PANA

3.10.2017 r. odeszła do Pana ŚP Anna Zdanuk (26 lat) – córka Marzenny i Grzegorza Zdanuków z kręgu rejonu Mrągowo.

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Gosia i Janusz Szczerba- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą zmarłą Anię, jej rodziców i całą rodzinę.

W środę (4.10) i czwartek (5.10) w Domu Pogrzebowym Eden w Mrągowie ul. Wolności 4b o godz. 19.00 zostanie odprawione nabożeństwo różańcowe w intencji Zmarłej.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. Bł. Honorata Koźmińskiego w Mrągowie ul. Olsztyńska 16, w najbliższy piątek 06 września o godz. 14.00.

Przed Mszą o godz. 13.00 zostanie odprawione w Domu Pogrzebowym Eden w Mrągowie ul. Wolności 4b  w intencji Śp. Ani nabożeństwo różańcowe.

PODZIĘKOWANIE

Z dniem 01.10.2017 r. nastąpiła zmiana pary odpowiedzialnej za Diakonię Modlitwy. Posługę zakończyli Genia i Lucjan Jędrychowscy. Serdecznie dziękujemy Geni i Lucjanowi za dotychczasową posługę. Dzięki ich zaangażowaniu, cierpliwej i wytrwałej pracy oraz modlitwie wiele małżeństw należących do Domowego Kościoła włączyło się czynnie w dzieło Diakonii Modlitwy. Niech Pan Bóg błogosławi Geni i Lucjanowi i udziela potrzebnych łask w ich życiu małżeńskim i dalszej posłudze na rzecz Domowego Kościoła.
Nowej parze – Halinie i Januszowi Chowańcom życzymy błogosławieństwa Bożego i wiele radości płynącej z podjętej posługi w Diakonii Modlitwy.

Gosia i Janusz Szczerba- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny