MSZA ŚW. ZA DK -TRANSMISJA ON-LINE

Droga Wspólnoto!
Szczególnie w tym czasie, który przeżywamy, potrzebna jest modlitwa i w intencjach Domowego Kościoła, ale też o ustanie epidemii i zdrowie dla nas wszystkich.
Zapraszamy więc do duchowego uczestnictwa w Eucharystii celebrowanej 1 kwietnia przez moderatora krajowego DK, ks. Krzysztofa Łapińskiego oraz ks. Tomasza Opalińskiego.
Ks. Krzysztof odprawi Mszę Świętą o godz. 8.00 w kaplicy bł. Ks. Michała Sopocki Kurii Metropolitalnej Białostockiej. Ta Msza Święta będzie transmitowana w internecie za pośrednictwem kanału YouTube ArchiBial:
https://www.youtube.com/channel/UCUXkwRCANTJaV3a4s0xa76w
Ksiądz Tomasz odprawi Eucharystię o godz. 17.00 w swojej parafii w Janowie.
Kolejna Msza Święta 6 maja.

Katarzyna i Paweł Maciejewscy

za:http://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/msza-sw-za-dk-transmisja-on-line/

MIESIĘCZNE SPOTKANIE KRĘGU

Droga Wspólnoto!

Założyciel naszego Ruchu już w pierwszych numerach „Domowego Kościoła. Listu do wspólnot rodzinnych” pisał, że „celem spotkania miesięcznego jest zbliżenie się wszystkich do Boga, zbliżenie małżonków do siebie, zacieśnienie przyjaźni między poszczególnymi małżeństwami w kręgu” (nr 0). W sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, niemożliwym stało się fizyczne spotkanie kręgu, co nie znaczy, że nie możemy realizować postawionych celów. Dziś w szczególny sposób jesteśmy wezwani do zbliżania się do Boga, nawrócenia, przylgnięcia do Tego, który jest potężniejszy niż wirusy, lęki i słabości. Dziś również mamy okazję do jeszcze większego zbliżenia się do naszych małżonków – wszak formacja w naszych rodzinach i małżeństwach powinna być pielęgnowana i realizowana, może gorliwiej niż kiedyś. Jeszcze raz bardzo gorąco zapraszamy Was do trwania na codziennej modlitwie różańcowej o godz. 20.30 (z wielu miejsc są także transmisje, więc można włączyć się w szerszą wspólnotę Kościoła) oraz na modlitwach, do których zaprasza nas i wzywa Ojciec Święty czy nasi biskupi (np. w środę o godz. 12.00, czy w piątek, 27 marca o godz. 18.00).

Co zrobić ze spotkaniami kręgu i wsparciem, które daje krąg poszczególnym małżeństwom? Fizycznie spotkać się nie możemy, ale zachęcamy Was przede wszystkim do solidnego omówienia spotkania w małżeństwach, a także do zobaczenia, czy inne formy przekazu są możliwe w przypadku konkretnego kręgu. Może to będzie wykorzystanie Skype, WhatsApp`a czy innych narzędzi komunikacji na odległość (wiemy, że już niektórzy takie doświadczenia w ostatnich dniach mają) – pozostawiamy to Waszemu rozeznaniu i decyzji. Pamiętajmy, że jest to sytuacja nadzwyczajna, podobnie jak z Eucharystią. Gdy tylko sytuacja się zmieni, wróci do normy, to wracamy do regularnych spotkań z fizyczną obecnością wszystkich osób, podobnie jak w przypadku Eucharystii – z utęsknieniem wrócimy do spotkania z żywą obecnością Chrystusa. Mamy świadomość, że szczególnie starsze kręgi mogą nie mieć możliwości technicznych do uczestnictwa w spotkaniu na odległość – zatroszczmy się o to, aby przewidziane treści jak najlepiej przedyskutować, przemodlić w naszych małżeństwach. Nie traćmy jednak kontaktu ze sobą – wiele osób w tym czasie może potrzebować wsparcia, nie tylko fizycznego czy materialnego.

Z nadzieją i ufnością, w modlitewnej łączności każdego dnia o 20.30,
Katarzyna i Paweł Maciejewscy
para krajowa DK

Konspekt spotkania na kwiecień:

Konspekt – IV 2020

ODSZEDŁ DO PANA

W  dniu 23.03.2020 r. odszedł do Pana śp. Ryszard Hajduk

tata Marcina Hajduka.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27.03 w Suwałkach.

Z powodu epidemii uroczystość pogrzebowa odbędzie się tylko we wspólnocie najbliższej Rodziny.

 

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Alina i Jan Pilipienko- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą zmarłego Ryszarda,  Marcina z Zosią oraz całą rodzinę.

„OJCZE NASZ” W ŚRODĘ 25 MARCA W POŁUDNIE Z OJCEM ŚWIĘTYM

Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa pandemią modlitwy, współczucia, czułości – powiedział Ojciec Święty Franciszek po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”. Zachęcił wszystkich chrześcijan do odmówienia 25 marca w południe modlitwy „Ojcze nasz” oraz do włączenia się w modlitwę, której będzie przewodniczył w piątek 27 marca o godz. 18.00 na pustym Placu św. Piotra.

Polskie tłumaczenie słów Ojca Świętego:

Drodzy bracia i siostry,

W tych dniach próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią, chciałbym zaproponować wszystkim chrześcijanom wspólne wzniesienie głosu do Boga. Zachęcam wszystkich zwierzchników Kościołów i przywódców wszystkich wspólnot chrześcijańskich, a także wszystkich chrześcijan różnych wyznań, aby błagali Boga Najwyższego i Wszechmogącego odmawiając jednocześnie modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus. Dlatego zachęcam wszystkich do odmówienia „Ojcze nasz” w środę 25 marca w południe. W dniu, w którym wielu chrześcijan upamiętnia Zwiastowanie Dziewicy Maryi Wcielenie Słowa, oby Pan wysłuchał jednomyślnej modlitwy wszystkich swoich uczniów, którzy przygotowują się na świętowanie zwycięstwa Zmartwychwstałego Chrystusa.

Z tą samą intencją w piątek 27 marca o godz. 18.00 poprowadzę modlitwę na dziedzińcu Bazyliki św. Piotra. Już teraz zapraszam wszystkich do duchowego w niej udziału za pośrednictwem środków przekazu. Będziemy słuchali Słowa Bożego, wzniesiemy nasze błagania, będziemy adorowali Najświętszy Sakrament, którym na koniec udzielę błogosławieństwa Urbi et Orbi, a do którego będzie dołączona możliwość otrzymania odpustu zupełnego.

Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa pandemią modlitwy, współczucia, czułości. Trwajmy zjednoczeni. Sprawmy, aby osoby najbardziej samotne i najbardziej doświadczone odczuły naszą bliskość.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Nie zapomnijcie za mnie się modlić. Smacznego obiadu i do zobaczenia.

KAI/ Vatican.va
https://episkopat.pl/ojciec-swiety-franciszek-chcemy-odpowiedziec-na-pandemie-wirusa-pandemia-modlitwy/ 

ODSZEDŁ DO PANA

W dniu 23 marca 2020 r. zmarł śp. ZYGMUNT GBIORCZYK (1941-2020), Ojciec Księdza mgr. lic. Marka Gbiorczyka, Proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii świętego Wawrzyńca w Gryźlinach, Ojca duchownego dekanatu Olsztynek, Audytora Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej, moderatora kręgu DK w Stawigudzie.

Msza Święta  pogrzebowa zostanie odprawiona w najbliższą środę, 25 marca 2020 r. o godz. 11.00,
w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu.

Ciało Zmarłego zostanie pochowane na nowym cmentarzu komunalnym w Reszlu.

Z powodu epidemii uroczystość pogrzebowa odbędzie się tylko we wspólnocie najbliższej Rodziny.

 

Łącząc się w żalu i smutku składamy ks. Markowi kondolencje i wyrazy współczucia.

Alina i Jan Pilipienko- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą zmarłego Zygmunta, ks. Marka i całą rodzinę.

 

SŁOWO PARY KRAJOWEJ

„Myślę o rodzinach, zamkniętych w domach, dzieciach, które nie chodzą do szkoły, być może rodzice także nie mogą wyjść; niektórzy są na kwarantannie. Niech Pan pomoże im znajdować nowe sposoby, nowe przejawy miłości oraz współistnienia w tej nowej sytuacji. To dobra okazja, aby odnaleźć prawdziwe uczucia poprzez kreatywność w rodzinie. Módlmy się za rodziny, aby relacje w nich, w tym momencie rozkwitały zawsze dobrem” (Franciszek, 16 marca 2020).

Droga Wspólnoto Domowego Kościoła.

Słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas dzisiejszej Eucharystii niech będą dla nas zachętą do tworzenia prawdziwych „Kościołów domowych”, gdzie rozkwitać będzie dobro. W tym niełatwym dla wszystkich czasie, kiedy ograniczone są bezpośrednie relacje zarówno między bliskimi, jak i członkami wspólnoty Domowego Kościoła kręgu, rejonu, diecezji, kraju – zachęcamy, aby pamiętać o sobie wzajemnie w modlitwie (m.in. o godz. 20.30), wspierać się w tym, co możemy dla siebie nawzajem uczynić i tym silniej budować wspólnotę swojego małżeństwa i rodziny.

Ograniczenie kontaktów zewnętrznych może sprzyjać wzmocnieniu naszej osobistej relacji z Jezusem (spotkanie ze słowem Bożym i Namiot Spotkania), relacji małżeńskiej (modlitwa małżeńska, dialog małżeński, reguła życia) i rodzinnej (modlitwa rodzinna). Może dla niektórych trudniej będzie wymówić się przy realizacji zobowiązań brakiem czasu i codziennym zabieganiem, a może zwyczajnie, bardziej dostrzeżemy najbliższych, ich trudności, niepokoje.

Tematyka przewidzianego na marzec spotkania kręgu „Nie lękajcie się” (może niektórzy zdążyli je zrealizować) stawia przed nami w obecnej sytuacji profetyczne pytania: „co jest powodem naszych trosk, lęków i niepokojów” oraz „co wzmacnia naszą życiową odwagę” (List 157, s.10-13). Sięgnijmy w naszych małżeństwach (może po raz drugi) do zawartych w tym konspekcie myśli ks. F. Blachnickiego, a za nim do wskazanych tekstów biblijnych oraz do zamieszczonych słów Jana Pawła II. Z odwagą i pokojem serca budujmy więź z Jezusem, współmałżonkiem, rodziną. Ten czas może nas umocnić, a przez lekturę tekstów Założyciela pogłębić świadomość charyzmatu. Jeden z tekstów już poniżej.

Łącząc się z naszymi wspaniałymi kapłanami – najczęściej już tylko wirtualnie – wpierajmy się wzajemną modlitwą, może rozmową, wyrazami pamięci. Szczególnie pamiętajmy o wszystkich chorych i starszych. Zamkniętym w domowym zaciszu może nie brakuje artykułów pierwszej potrzeby, ale właśnie rozmowy. Może więc warto sięgnąć po telefon i usłyszeć o troskach, niepokojach, ale i nadziejach. Zazwyczaj to właśnie te osoby stanowią dla nas zaplecze modlitewne. Ten czas to prawdziwy sprawdzian tego, na ile żyjemy wyznawaną prawdą „światło-życie”.

Pamiętajmy o tych z naszej Wspólnoty, którzy w tych dniach stoją „na pierwszej linii frontu” – o pracownikach służby zdrowia i wszystkich innych służb spieszących z pomocą. Niech Maryja otacza ich swoim płaszczem.

z modlitwą,
Katarzyna i Paweł Maciejewscy
para krajowa DK

„Każdy dzień jest próbą wiary. Każdego dnia musimy odpowiedzieć na wezwanie Boże, które zawarte jest w różnych sytuacjach, w różnych próbach i różnych doświadczeniach. Każde zwycięstwo wiary i ufności umocni naszą wiarę i coraz bardziej będziemy opierali całą swoją egzystencję na Bogu, na przekonaniu, że miłość i dobroć Boga ostatecznie kieruje światem i losem każdego z nas. Chrystus przychodzi do nas w ukryciu i doświadcza nas, jak doświadczał tę kananejską niewiastę. I my w próbach wiary i ufności musimy wyznawać: Panie, wierzymy, że jedynie Twoja miłość może nas wyprowadzić ze wszystkich trudności naszego życia, wierzymy, że Twoja miłość ostatecznie przez wszystko do nas przemawia i chcemy Tobie zaufać. Tak jak mówi święty Paweł: Któż nas może oddzielić od miłości Boga w Chrystusie? Czy ucisk, czy cierpienia, czy choroba, czy ubóstwo, czy prześladowanie? (por. Rz 8,35). Nic nie może nas od niej oddzielić, bo miłość Boga zwycięża we wszystkich okolicznościach życia. Zwycięża wtedy, kiedy potrafimy w nią uwierzyć i jej zaufać” (F. Blachnicki, Kim jest człowiek, Kraków 2010, s. 41).

Ponieważ większość Wielkopostnych Dni Wspólnoty w naszych rejonach/diecezjach została odwołana, zachęcamy do zapoznania się z materiałami przewidzianymi na to spotkanie – mogą być inspiracją do przeprowadzenia dialogu małżeńskiego.

Wielkopostny-cykl-Dni-Wspólnoty (1)

MODLITWA W RODZINACH O 20.30

Szczęść Boże!
Istnieje wiele inicjatyw modlitewnych o ustanie epidemii. Zachęcamy do włączenia się w apel przewodniczącego KEP, abpa Gądeckiego o codzienną modlitwę różańcową w naszych rodzinach o godz. 20.30:
„Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.”  https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-stosujmy-sie-rozporzadzenia-organow-panstwowych-by-na-mszy-sw-w-kosciolach-przebywalo-do-50-osob/.

Katarzyna i Paweł Maciejewscy
para krajowa DK

Módlmy się także za wstawiennictwem czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego:

Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę. Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła. Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła. Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski ……………….. o którą najpokorniej proszę. Amen.

PROŚBA DIAKONII MODLITWY

Szczęść Boże!
 
W związku z epidemią koronawirusa diakonia modlitwy proponuje małżeństwom i rodzinom naszej wspólnoty codzienne odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00( lub innej). Módlmy się , aby Pan Bóg okazał swoje miłosierdzie Polsce i całemu światu i zahamował dalsze rozprzestrzenianie się tego groźnego wirusa, chorych obdarzył łaską zdrowia oraz dał siły tym, którzy niosą pomoc.
 
Halina i Janusz Chowaniec

DZIEŃ WSPÓLNOTY DIAKONII DIECEZJALNYCH ODWOŁANY !!!

Drodzy Odpowiedzialni Ruchu Światło-Życie!

Kilka spraw związanych z ostatnimi wydarzeniami:

  1. Pandemia koronawirusa to czas sprawdzianu naszej chrześcijańskiej dojrzałości, o której tak wiele niedawno mówiliśmy w ramach 45. Kongregacji Odpowiedzialnych. A więc czas naszej ofensywy duchowej: poprzez modlitwę i post w intencji ustania epidemii i o powrót do zdrowia dla wszystkich zarażonych. To także okazja do dawania świadectwa czynnej miłości bliźniego, a więc wspierania ludzi starszych i samotnych m.in. poprzez pomoc w zakupach i załatwianiu różnych spraw osobom objętym kwarantanną itp. W takich właśnie działaniach ma się przejawiać nasza wyobraźnia miłosierdzia. To wreszcie świadectwo ufności pokładanej w Bogu, zwłaszcza wobec wszystkich przestraszonych i ulegających panice.
  2. Jeśli chodzi o rejonowe dni wspólnoty to decyzję o ich przebiegu względnie ich odwołaniu pozostawiam w gestii moderatorów diecezjalnych bądź zakonnych, zwłaszcza wobec różnych zarządzeń poszczególnych Księży Biskupów podejmowanych po wczorajszym komunikacie Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski. Jeśli o mnie chodzi, to sugerowałbym ich odwołanie.
  3. Co do najbliższego Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, który miał odbyć się 28-29 marca br. to zarządzam jego odwołanie, prosząc jednocześnie o wykorzystanie dołączonych do tego newslettera rozważań (przygotowanych na ten dwdd) w ramach indywidualnego lub małżeńskiego namiotu spotkania.
  4. Na koniec chciałem się podzielić wielką radością. W dniu wczorajszym, 12 marca, w gmachu Ministerstwa Klimatu w Warszawie została podpisana umowa o dofinansowaniu Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku n.D., które jednocześnie stanie się częścią nowoczesnego centrum naszego Ruchu. Termin zakończenia inwestycji to październik 2022 roku. Kwota wielomilionowej dotacji uzyskanej od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi prawie 90,8% całości przewidzianych wydatków na budowę Centrum. Do uzupełnienia niezbędnego wkładu własnego Stowarzyszenia, wynoszącego 9,2 %, brakuje jeszcze kilkaset tysięcy złotych. Będę bardzo wdzięczny za każdą ofiarę na ten cel, m.in. poprzez portal: wspieram.oaza.pl

 

Niech Bóg, zawsze miłosierny, wspiera nas w tegorocznym, szczególnym okresie kwarantanny, jaką corocznie dla Kościoła jest czterdziestodniowy czas przygotowania paschalnego.

Marek Sędek -moderator generalny RŚ-Ż

ZNAK I PIOSENKA ROKU FORMACYJNEGO 2020/2021

Znak i piosenka roku to dwa ważne symbole roku formacyjnego. Znak roku widnieje na wydawanych materiałach związanych z tematyką roku, jest prezentowany na oazowych świecach, towarzyszy oazowiczom nie tylko w czasie wakacyjnych rekolekcji.

Tegoroczny znak roku „Dojrzałość w Chrystusie” składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest drzewo, którego kształt i symbolika została odwzorowana z instalacji znajdującej się na grobowcu naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego (w 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Ojca). Drugim Ziemia – świat. Drzewo, które jest „drzewem życia”, wpisane jest w ziemię, ale jego korzenie są poza światem – w Bogu. Gałęzie oplatają ziemię, rozprzestrzeniają się w różnych kierunkach. Dojrzałość to misja, świadectwo, życie światłem, trwanie we wspólnocie i jedności, której symbolem jest znajdujący się w środku znak naszego Ruchu.

Piosenka roku została wyłoniona w konkursie, którego organizatorem była Centralna Diakonia Muzyczna. Spośród 13 przesłanych propozycji została wybrana jedna, która będzie nam towarzyszyła w nadchodzącym roku formacyjnym.

Piosenką roku OŻK 2020 będzie kompozycja Aleksandry i Krzysztofa Rębaczów z diecezji bydgoskiej „Dojrzałość w Chrystusie” . Poniżej prezentujemy nagranie piosenki, jej słowa i nuty. Autorom piosenki roku gratulujemy.

DOJRZAŁOŚĆ W CHRYSTUSIE
1. Kiedy grzesząc błądzę i w ciemności trwam /e G D
Ty jedyny, Panie, drogę znasz. /e G A
Weź moje życie i poprowadź mnie, /h fis G D
Bym w Duchu Świętym mógł nowy narodzić się. /e G A D

Ref. Daj mi swego Ducha, napełnij mnie /G A
Twoją łaską, Panie. Amen! /G A
W Twej miłości, Chryste, dojrzewać chcę, /G A
Tobie chwałę oddać i cześć. /G A D

Daj mi swego Ducha, napełnij mnie /e D G A
Twoją łaską, Panie. Amen! /e D A
W Twej miłości, Chryste, dojrzewać chcę, /e D G A
Tobie chwałę oddać i cześć. /G A D

2. Moją drogę znaczysz światłem Twoich słów
I do syta karmisz Ciałem swym.
Darem wspólnoty umacniasz mnie, bym
Z innymi wzrastać mógł, kiedy brakuje sił.

Ref. Daj mi swego Ducha…

3. Ty wyzwalasz radość i usuwasz lęk,
Bym o Tobie świadczył życiem swym.
Na mojej drodze spotykam Twój krzyż,
Przez który uczysz mnie dla innych darem być.

Ref. Daj mi swego Ducha…

Coda: Kiedy niepewność przysłania mi cel /h A fis E
Niech wola Twa staje się! /h A fis H

Ref. Daj mi swego Ducha, napełnij mnie /E fis
Twoją łaską, Panie. Amen! /A H
W Twej miłości, Chryste, dojrzewać chcę, /E fis
Tobie chwałę oddać i cześć. /A H E

Daj mi swego Ducha, napełnij mnie /E fis
Twoją łaską, Panie. Amen! /A H
W Twej miłości, Chryste, dojrzewać chcę, /E fis
Tobie chwałę oddać i cześć. /A H E

Dojrzałość w Chrystusie – NUTY

za:http://www.oaza.pl/piosenka-i-znak-roku-ozk-2020/

45 KONGREGACJA ODPOWIEDZIALNYCH RŚ-Ż

Kapłani i świeccy – nierozerwalna całość

W dniach 28 lutego-2 marca 2020 r. na Jasnej Górze odbyła się 45. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Uczestnikom towarzyszyło hasło, a jednocześnie temat następnego roku formacyjnego: „Dojrzałość w Chrystusie”. Całego bogactwa, atmosfery i informacji podanych na tym najważniejszym spotkaniu naszego Ruchu nie sposób oddać nawet w kilku numerach naszego kwartalnika – program i przebieg Kongregacji, nazwiska prelegentów oraz treść ich wystąpień znaleźć można na stronie oaza.pl. Tu chcemy przybliżyć Czytelnikom referaty o. Adama Schulza nt. „Dojrzałość ludzi świeckich” oraz ks. prof. Marka Tatara pt. „Tożsamościowa dojrzałość kapłana”. Wybór ten podyktowany jest tym, że w DK właśnie ludzie świeccy – rodziny i kapłani stanowią nierozerwalną całość.

Wśród obecnych byli m. in. bp Krzysztof Włodarczyk – delegat KEP ds. Ruchu Światło-Zycie, bp Wiesław Śmigiel – przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, ks. Marek Sędek – moderator generalny RŚ-Ż, ks. Krzysztof Łapiński – moderator krajowy DK, ks. Waldemar Maciejewski, moderator Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, para krajowa DK Kasia i Paweł Maciejewscy, a także delegacja z Ukrainy z ks. Jarosławem Gąsiorkiem, z Carlsbergu w Niemczech z ks. Jackiem Hermą oraz przedstawiciele Ruchu na Słowacji, Litwie, w Czechach i w Irlandii.

Poznaliśmy piosenkę roku, wybraną spośród 13 propozycji. Twórcami tekstu i melodii zwycięskiego utworu są małżonkowie, Aleksandra i Krzysztof Rębaczowie z diecezji bydgoskiej. Znak roku zaprezentował jego wykonawca Marcin Łęczycki.

Mówiąc o dojrzałości osób świeckich o. Adam Schulz zaznaczył, że jest ona owocem działania Ducha Świętego i współpracy z Nim danego człowieka. Ok. XI-XII w. pojawił się podział na „duchownych” i „świeckich”, z czego tych ostatnich na wiele stuleci odsunięto w Kościele na bok. Przełomowym wydarzeniem był Sobór Watykański II, który potwierdził powołanie świeckich do świętości. Tymczasem faktem jest, że z wyboru Bożej Opatrzności świeccy są powołani do życia w świecie – nie poza nim – i uświęcania go. Nie mogą ulegać pokusie ucieczki od tego zadania wyłącznie w świat ducha. Najczęstszą formą uświęcania jest działanie, praca, które muszą charakteryzować się profesjonalizmem, energicznością i zaangażowaniem duchowym. Powołanie świeckich realizuje się przede wszystkim w małżeństwie i rodzinie, lecz bardzo ważne jest także powołanie do życia w samotności. Ale jak dojrzewać w tych czasach kryzysów, niebywałych zmian wartości i postaw? Pamiętać należy, że kryzys nie jest czasem klęski, lecz łaski, gdyż służy oczyszczeniu i krystalizacji wiary i miłości. Złotą zasadą postępowania musi być: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Konieczne jest żywe doświadczenie wiary i pogłębianie jej. Bóg musi być przeżywany jako żywy, realny i konkretny. Przywykliśmy rozeznawać Go w sercu, ale musimy zobaczyć Go także w świecie, a to wymaga uwolnienia się od postaw klerykalnych i antyklerykalnych. Musimy działać razem. Niestety, księża często nie rozumieją roli świeckich i często serwują im rozrzedzoną duchowość kapłańską lub zakonną. Nie widzą apostolstwa świeckich, a to przecież oni w swoich środowiskach odpierają ataki na Kościół i bronią go w pracy, szkole, miejscu zamieszkania, czy w rodzinie. Kryzys Kościoła być może pomniejszy autorytet duchownych, ale zwiększy autorytet świeckich głęboko żyjących Ewangelią i Eucharystią. Dlatego świeccy muszą się nauczyć samodzielnie i twórczo myśleć, opierając się mocno na Biblii, Katechizmie Kościoła Katolickiego i kompendium nauki społecznej Kościoła. Bez tego się pogubimy. Trzeba rozeznawać, jak konkretnie działać, jak wcielać w życie słowo Boże i naukę Kościoła, ale też jak aktywnie formować własne sumienie. Częstym błędem jest mylenie sumienia z własnymi przekonaniami. Przekonania to jest to, co ja myślę, a sumienie to jest to, co myśli Bóg. Formowanie sumienia to właśnie przyjmowanie Jego punktu widzenia. Konieczna jest tu ścisła więź z Maryją, bo Ona też jest osobą świecką! Przyszłość Kościoła zależy od świeckich żyjących żywą wiarą.

Spontaniczny, powszechny aplauz był najlepszym komentarzem tego wystąpienia.

Istotą dojrzałości kapłańskiej – mówił ks. prof. Marek Tatar – jest dojrzałość posługi, realizacja powołania. Trudno je odkryć bez określenia swej tożsamości, a ta potrzebuje znajomości korzeni (oczywiście dotyczy to każdej tożsamości – narodowej, kulturowej, religijnej…). Tożsamość kapłana to jego stosunek do Chrystusa. Kapłan jest konsekrowany, to znaczy jest własnością Chrystusa. Dlatego musimy patrzeć, na ile jest Jego własnością, a nie na to, czy jest miły, wymowny itd. To są cechy potrzebne, ale drugorzędne. Wszyscy – i kapłani, i laikat, jesteśmy powołani do świętości i nie może tu być konfliktu, choć każdy inaczej to powołanie realizuje. Niewłaściwe jest zarówno zlaicyzowanie księży, jak i klerykalizacja laikatu. Smutne jest, że nie wychowano świeckich, którzy mogliby przejąć niekapłańskie funkcje duchownych. Nie stopniem bowiem, lecz istotą różni się posługa laikatu i kapłana. Tożsamość kapłana to identyfikacja z Chrystusem jako Pasterzem i Sługą, ale także posłanie do sprawowania sakramentów i przekazywanie nauki wiary. Nie wolno redukować posługi kapłana do działań administracyjno-społecznych. Największym zagrożeniem, tak dla duchownych, jak i świeckich jest relatywizm, który przez swoje absurdy i paradoksy grozi przyjęciem jednej z dwóch skrajnych, lecz równie szkodliwych postaw: wycofania się i izolacji lub „herezji” nieustannej akcyjności. Obie te postawy wpływają na dojrzałość kapłana i powodują, że odchodzi on od swej roli sakralnej do społecznej.

Puentą wystąpień był apel wygłoszony w homilii podczas sobotniej Eucharystii przez bp. Wiesława Śmigla: Dojrzały chrześcijanin to ten, którego działanie daje uczynki miłości. Miłość nie może się obyć bez krzyża, bo z niego wypływa. Bądźcie dla innych świadkami i przykładem świadomego przeżywania Eucharystii, otwarcia się na słowo Boże, napełnionych miłością relacji z ludźmi i z Bogiem. Bądźcie tymi świadkami w rodzinach- tu szczególnie apeluję do Domowego Kościoła – i parafiach, bo parafia to nie tylko wspólnota wspólnot, ale rodzina rodzin. Niech wam Bóg błogosławi na drodze dojrzewania i odnowy rodzin, ale i całego świata. AMEN.

Ewa Krakowczyk

Nagrania z konferencji:

http://www.oaza.pl/45-kongregacja-sobota/

http://www.oaza.pl/45-kongregacja-nagranie-niedziela/