„KU TRZEŹWOŚCI NARODU”

„Nie piję, bo kocham” – to hasło ogólnopolskiej kampanii społecznej Ruchu Światło-Życie, będącej odpowiedzią na uchwałę sejmu w sprawie zwiększenia troski o trzeźwość narodu.

W ramach kampanii trzeźwości promowana jest postawa abstynencka oraz dzieło zainicjowane przez ks. Franciszka Blachnickiego, czyli Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

– Kampania „Nie piję, bo kocham”, to swoista forma wyjścia z ukrycia, z niszy społecznej i ukazanie abstynencji, jako pozytywnego wzorca społecznego – wyjaśnia Janusz Szczerba z Domowego Kościoła archidiecezji warmińskiej.

W ramach realizowanego projektu, w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, 25.11.17 r. odbyła się konferencja „Ku trzeźwości narodu”, podczas której podjęto zagadnienia dotyczące odpowiedzialności państwa, Kościoła i samorządu w walce z nadużywaniem alkoholu.

– Nasze spotkanie to kontynuacja wydarzenia, które miało miejsce 7 października w Warszawie. Wówczas odbyło się lokalne szkolenie liderów trzeźwości. Materiały, z którymi się zapoznaliśmy, przekazujemy lokalnym liderom – wyjaśnia Janusz.

W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób. – Problem nadużywania alkoholu jest ciągle aktualny. Z niego wynikają również problemy w rodzinach, złamane dzieciństwo, przemoc. Dlatego ta problematyka jest tak ważna, zwłaszcza dla nas chrześcijan, którzy mamy nieść światu miłość – dodaje Małgorzata Szczerba.

Jednym z prelegentów konferencji był ks. Wojsław Czupryński. Mówił o roli Kościoła w walce z alkoholizmem.

– Nasze spotkanie to dobra okazja ku temu, aby poczynić osobisty rachunek sumienia, co ja mogę i robię w dziele troski o trzeźwość. Czasem wystarczy mały  gest, aby wpłynąć na osoby, które wraz z nami uczestniczą w imprezie – mówi ks. Wojsław.

Wspomina bankiet, na którym obecny był prezes firmy budowlanej, osoba mająca problem z alkoholem. Jego koledzy, nieświadomi problemu, nalegali, by z nimi wypił. – Wzbraniał się, ale już był bardzo blisko, by ulec namowom. To presja środowiska, które nie potrafi przyjąć pierwszej odpowiedzi „nie, nie chcę pić”. Jedno „nie” nie wystarcza. Ale kątem oka zobaczył kobietę, którą również namawiano, by wypiła. Ona stanowczo odwróciła kieliszek do góry dnem. To spostrzeżenie dało mu siłę, by zrobić to samo. Każdy z nas ma więc rolę do spełnienia – wspomina ks. Czupryński.

W ramach projektu organizowane są różne wydarzenia, między innymi o charakterze rozrywkowym. – Jako wspólnota Domowego Kościoła organizujemy na 3 lutego bal karnawałowy. Będzie to bal bezalkoholowy z wodzirejami, którzy poprowadzą naszą wspólną zabawę. Każdy może przekonać się, że alkohol wcale nie jest potrzebny do tego, by się dobrze bawić. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dobrze spędzić czas – dodaje Janusz Szczerba.

za:http://olsztyn.gosc.pl/doc/4337857.Dobra-okazja

JESIENNE DWDD FILII PELPLIŃSKIEJ

Jesienne Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych Filii Pelplińskiej odbyło się 18 listopada 2017 w Kościelcu w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 Zgromadziło ponad 100 osób odpowiedzialnych za diakonie. Nasza Filia to siedem diecezji: Pelplińska, Gdańska, Elbląska, Warmińska, Bydgoska, Gnieźnieńska, Toruńska.

Na konferencji wygłoszonej przez Ks. Zenona Pipkę Moderatora Filii usłyszeliśmy, że służba ma być autentyczna. Nie ma być wygodnym hasłem ani powodem do tego aby błyszczeć. Jest darem z siebie wypływającym z zażyłości z Chrystusem w Namiocie Spotkania. Jest odpowiedzią każdego dojrzałego członka Ruchu na Bożą miłość. Maryja poszła z pośpiechem służyć Elżbiecie. Jest dla nas wzorem do naśladowania jak SŁUŻYĆ. Usłyszeliśmy o wielu motorach dobrego posługiwania: Oddanie się w niewole Matce Bożej, Namiot Spotkania, Liturgia Godzin, Eucharystia, Życie Słowem Bożym ,Sakrament pojednania. Życie według tych wskazówek czyni nas,, Nowymi ludźmi dla Chrystusa i Kościoła’’ otwartych na potrzeby innych.

              Leszek Dubicki z diakonii społecznej  przedstawił nam jak ludzie naszego Ruchu mogą świadomie oddziaływać na różnych płaszczyznach życia społecznego i wnosić w nie Boże Światło. Uwrażliwiał na potrzebę obecności ,,Ludzi Kościoła” wszędzie gdzie decydują o nas bez nas.

              Eucharystia była pięknym czasem przebywania zgromadzonej Wspólnoty na Uczcie z naszym Mistrzem Jezusem Chrystusem. Na homilii usłyszeliśmy o potrzebie pełnienia woli Niepokalanej. Wszyscy jesteśmy sługami, którzy wierzą Bogu i wierzą człowiekowi. Nasza służba ma być ,,z sercem na dłoni”. Warto być natrętnym i prosić o pomoc kilka razy. To uczy wielkiej pokory. DWDD to czas spotkania w grupach diakonijnych. Domowy Kościół spotkał się na ,,kręgu filialnym ”pod przewodnictwem Doroty i Piotra Jasińskich. Spotkanie miało kształt spotkania Kręgu. Na dzieleniu się życiem małżeństwa podzieliły się swoimi radościami i smutkami w związku ze swoja posługą w nowym roku formacyjnym. Radością było: Pielgrzymki diecezjalne do grobu założyciela w Krościenku, organizowanie licznych rekolekcji formacyjnych i tematycznych w zimie, Rekolekcje dla par Rejonowych, Radość spotkania na DDW, organizowanie Dni skupienia dla animatorów kręgów i diakonii, dobre relacje z moderatorami Ruchu, dobry przepływ informacji w diecezjach, dobre relacje z parami Rejonowymi.

Smutki to: Utrudniony bezpośredni kontakt z Biskupami, nie podejmowanie diakonii wg. swoich zdolności, brak spotkań Diakonii Jedności, trudności w znalezieniu następców.

              Spotkanie poobiednie miało zmieniony charakter. Przedstawiciele diecezji dzielili się jak wygląda w diecezjach przybliżenie osoby naszego założyciela Ks. Franciszka Blachnickiego w związku z 30 rocznicą Jego śmierci. DWDD zakończyło wspólne odmówienie Nieszporów. Przebiegło w rodzinnej atmosferze. Dziękujemy Archidiecezji Gnieźnieńskiej za trud zorganizowania tego spotkania.

Barbara i Edward Muża- para diecezjalna Archidiecezji Gdańskiej

GALERIA ZDJĘĆ  których autorem jest Henryk Lewicki: : https://photos.app.goo.gl/2GQeJNvp33A16ffG3

 

 

NIEDZIELA ŚWIADECTW W ROZOGACH

12.11.2017 odbyła się kolejna Niedziela Świadectw, tym razem w parafii p.w. Świętej Marii Magdaleny w Rozogach. Bardzo dziękujemy  ks. Cezaremu Opalachowi za wygłoszone w tym dniu homilie oraz Halinie i Stanisławowi Dytnerskim, za przybliżenie naszej wspólnoty poprzez wypowiedziane świadectwa. Serdeczne Bóg zapłać.

10.12.2017 r odbędzie się w Rozogach spotkanie informacyjne z chętnymi małżeństwami, które chcą poznać Domowy Kościół. Otoczmy modlitwą to dzieło a także całą wspólnotę Domowego Kościoła, aby dzieło ewangelizacji rozkrzewiało się w naszej diecezji.

Nadal gorąco prosimy o zaangażowanie się wszystkich małżeństw do gotowości dzielenia się radością bycia w Domowym Kościele, opowiedzeniu o działaniu Pan w naszym życiu, o łaskach którymi Pan Bóg nas obdarza. Małżeństwa, które jeszcze nie napisały swoich świadectw prosimy, aby to zrobiły i przesłały  do ks. Cezarego Opalacha na adres mailowy  cezary.opalach@uwm.edu.pl

Prosimy również o zgłaszanie się chętnych małżeństw, które mogą zaangażować się w posługę pilotowania nowych kręgów. Nasza wspólnota rozrasta się, a jest co raz mniej małżeństw, które chciałyby pilotować nowe kręgi.  W nowym roku pracy pochylamy się nad znaczeniem służby w naszej wspólnocie. Zachęcamy Was do modlitwy i rozeznania, w jaki sposób zaangażujecie się w dzieła podejmowane przez Domowy Kościół.

Ala i Jarek Dąbrowscy

Gosia i Janusz Szczerba