ORSZAK TRZECH KRÓLI 2023

Uroczystość Objawienia Pańskiego – Orszak Trzech Króli

Miejsce: Katedra św. Jakuba w Olsztynie
Z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie zostanie odprawiona 6 stycznia 2023 roku o godz. 11.00. Liturgii przewodniczył będzie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.
 

X Olsztyński Orszak Trzech Króli

za: https://archwarmia.pl/wydarzenia/uroczystosc-objawienia-panskiego/

MSZA ŚWIĘTA WSPÓLNOTOWA

Serdecznie zapraszamy wspólnotę DK i sympatyków na Mszę Św w pierwszą niedzielę m-ca 1 stycznia 2023r
godz 11.30 (górny kościół) parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie . 
Intencja Mszy Św : Za małżeństwa które w danym miesiącu obchodzą swoje jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa.
Diakonia Modlitwy zaprasza na wspólny różaniec przed Mszą Św o godz 11.00 (górny kościół).

Ala i Janek Pilipienko – para diecezjalna

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Droga Wspólnoto !

 
Serdecznie zapraszamy na spotkanie opłatkowe Domowego Kościoła, które odbędzie się 8 stycznia (niedziela) 2023r.
w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum”
Program spotkania :

14.00 -Msza Św pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego.

Ciasto,słodycze,owoce mile widziane.

Para Diecezjalna Alina i Jan Pilipienko
Ks. Mariusz Grabas, moderator diecezjalny DK

„THE CHOSEN” Z LEKTOREM JUŻ OD 27 GRUDNIA NA ANTENIE TVP 1

„The Chosen” to prawdopodobnie najlepszy serial biblijny, jaki powstał do tej pory. Został zrealizowany za pieniądze zebrane w internecie przez społeczność skupioną wokół tego dzieła.

Pierwszy sezon oglądanego przez miliony widzów serialu „The Chosen” w wersji z lektorem zobaczyć będzie można już od 27 grudnia na antenie TVP 1.

Serial Dallasa Jenkinsa jest najgłośniejszym filmowym przedsięwzięciem zrealizowanym na podstawie Ewangelii w ostatnich latach.  Pomysł  zrodził się w 2017 roku.

Akcja pierwszego sezonu toczy się w Kafarnaum leżącym nad Jeziorem Genzareth na północy Izraela. Znaczna część zdjęć powstała w Capernaum Village (Kafarnaum) będącej repliką autentycznej wioski z pierwszej połowy I w., gdzie stoją kamienny domy i inne budowle z tego okresu.

„The Chosen” w zasadniczy sposób różni się od dotychczasowych filmów i miniseriali poświęconych życiu Chrystusa. Przedstawia Jezusa z perspektywy bliskich mu osób, zarówno apostołów, jak i wielu innych bohaterów znanych z kart Nowego Testamentu. Nie oznacza to, że nie spotkamy tu postaci fikcyjnych, ale są to bohaterowie drugoplanowi, którzy pozostają w relacjach z tymi realnie istniejącymi.

Forma serialu przypomina konstrukcyjnie telenowelę, można ją właściwie nazwać biblijną telenowelą. Chodzi wyłącznie o formę narracji. Była to odważna decyzja, bo chociaż filmowych ekranizacji Biblii powstało i powstaje wiele, to są to produkcje najczęściej realizowane schematycznie, a obrana przez twórców formuła stawia bohaterów bliżej widza.

Od 27 listopada pierwsze trzy odcinki serialu wyświetlane były również w wybranych kinach, nadal istnieje możliwość zorganizowania seansów dla grup w kinach sieci Helios i Multikino. 

Godziny emisji w TVP1:
?27.12, g. 8:30 – odc. 1 “Wezwałem cię po imieniu” 
?28.12, g. 8:30 – odc. 2 “Szabat” 
?29.12, g. 8:30 – odc. 3 “Jezus kocha dzieci” 
?30.12, g. 8:30 – odc. 4 “Zbuduję na skale” 
?2.01, g. 8:30 – odc. 5 “Prezent ślubny” 
?3.01, g. 8:30 – odc. 6 “Nieopisane współczucie” 
?4.01, g. 8:30 – odc. 7 “Zaproszenia” 
?5.01, g. 8:30 – odc. 8 “Ja Nim jestem”

za: https://www.gosc.pl/doc/8000596.Telewizja-Polska-pokaze-serial-The-Chosen

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE 2022/2023

Narodzenie Pańskie 2022
Również i ja przeżywałem wówczas radość Bożego Narodzenia tak jak wy, a kiedy zajaśniała gwiazda betlejemska, spieszyłem się do stajenki razem z moimi rówieśnikami, ażeby przeżyć na nowo to, co wydarzyło się 2000 lat temu w Palestynie. Jan Paweł II, List do dzieci całego świata, 1994r.
Muszę Wam powiedzieć, że ja osobiście, chociaż mam już wiele lat, nigdy nie mogę się doczekać, kiedy przyjdzie Boże Narodzenie i kiedy mi to drzewko postawią w mieszkaniu. Jan Paweł II, Spotkanie młodych w Rzymie, 1983r.
Jako młody kapłan, nauczyłem się miłować ludzką miłość. Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei.
Prawdziwie Boża była myśl ks. Blachnickiego, by ten Ruch związać z parafią. Nie odchodźcie od tej idei. Trwajcie w lokalnej wspólnocie Kościoła i ożywiajcie ją Waszą wiarą. Jan Paweł II, ostatni list skierowany do Ruchu Światło-Życie, 2003r.
Pan Bóg daj nam możliwość przeżywania złotego jubileuszu naszej Wspólnoty, Domowego Kościoła. To dobra okazja, aby powiedzieć DZIĘKUJĘ, Bogu i Ludziom, za troskę o Rodzinę, realizującą Boży zmysł, Bożą wolę. Mamy wielu świadków wiary, naszych Rodaków, którzy umacniają nas na drodze wiary. I dzięki Bogu, ciągle tych świadków przybywa, także świętych Rodzin.
Jezusa Narodzonego wszyscy witajmy…

Ks. Mariusz Grabas, moderator diecezjalny DK

Para Diecezjalna Alina i Jan Pilipienko

ADWENTOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY REJONU I – PODSUMOWANIE

Adwentowy Dzień Skupienia Domowego Kościoła w rejonie mrągowskim

W III Niedzielę Adwentu, przeżywaną w Kościele jako niedziela radości, wspólnota Domowego Kościoła rejonu I zgromadziła się na tradycyjnym już Dniu Skupienia, w czasie oczekiwania na spotkanie z naszym Panem w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie.

Zebranych w świątyni uczestników przywitała para rejonowa Justyna i Bartek Witkowscy, rozpoczynając spotkanie od przybliżenia tematu roku formacyjnego 2022/2023 „Życie w świetle” poprzez wyjaśnienie znaczenia następujących symboli światła: paschału, świecy chrzcielnej, świec ołtarzowych, świecy roratniej, świec na adwentowym wieńcu, świecy kalendarzowej, wiecznej lampki i lampionu.

Następnie wraz z trzema moderatorami (ks. Henrykiem Przeździeckim MS i ks. Robertem Kaniowskim z Mrągowa oraz ks. Kamilem Rokickim z Kętrzyna) odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Po modlitwie miała miejsce Eucharystia, którą sprawowało dwóch kapłanów, a brat Rafał prowadził śpiew. Przewodniczący jej moderator rejonowy zaapelował o wzbudzenie w sobie postawy radości, wypływającej z przesłania tej szczególnej niedzieli, pomimo spotykających nas w życiu przeróżnych trudnych doświadczeń.

Ks. Kamil odczytał Ewangelię a ks. Henryk wygłosił homilię, w której w oparciu o Ewangelię ( Mt 11,2-11) wykazał podobieństwo naszego Założyciela Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego do Jana Chrzciciela w odwadze mówienia prawdy i przeciwstawiania się wszelkiemu złu.

Po Mszy Świętej Justyna i Bartek wręczyli wszystkim kartki z tekstem do Namiotu Spotkania (Łk 2,25-32), połączonego z Adoracją Najświętszego Sakramentu. Wpatrzeni w obecnego w monstrancji Chrystusa oraz adwentowy napis przy adwentowym wieńcu „Panie oświecaj drogę, którą mamy kroczyć.”, szukaliśmy odniesienia spotkania Symeona z Jezusem do naszych z Nim spotkań.

Po jej zakończeniu przeszliśmy do salki parafialnej na agapę i mogliśmy nacieszyć się sobą wzajemnie poprzez rozmowy, poruszyć różne nurtujące nas sprawy w małżeńskim i rodzinnym duchu.

Pogłębieniem tychże rozmów była nader interesująca, przygotowana i przeprowadzona przez Asię i Wojtka, wielowątkowa konferencja. Po zaproszeniu do odczytania i podjęcia służby w którejś z istniejących w Domowym Kościele diakonii, skupiona była ona na oazowej praktyce przyjęcia Jezusa jako swojego osobistego Pana i Zbawiciela. Wśród ilustrujących ją slajdów szczególnie oazowo, wręcz rekolekcyjnie wybrzmiał jeden z nich: „Jezus nie chce nam niczego zabrać. On pokazuje drogę do wolności.”

Po konferencji trzy małżeństwa przybliżyły działające w naszej wspólnocie diakonie: ewangelizacyjną, rekolekcyjną i wychowawczą. Ta ostatnia, składająca się z grona starszych już dzieci, zaopiekowała się w tym dniu najmłodszym pokoleniem, umożliwiając rodzicom zarówno spokojną adorację, jak i uważne wysłuchanie prelekcji.

Obecny przez cały czas z nami proboszcz gościnnej parafii, a zarazem moderator rejonowy, udzielił nam błogosławieństwa na dalsze dni przepięknego czasu adwentowych wzruszeń, przemyśleń i postanowień a nade wszystko osobistych, małżeńskich i rodzinnych oczekiwań na spotkanie z naszym Panem i Zbawicielem, w naszej konkretnej codzienności kończącego się Roku Pańskiego 2022.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Współpraca: Arkadiusz Sowiński, Dariusz Szukała i Michał Jóźwin
 

NOWY ROK DUSZPASTERSKI – „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”

Wierzę w Kościół Chrystusowy – program duszpasterski na rok 2022/2023

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

Link: Wierzę w Kościół Chrystusowy – program duszpasterski na rok 2022/2023 | Konferencja Episkopatu Polski
Link: Nowy Rok Duszpasterski – „Wierzę w Kościół Chrystusowy” | Archidiecezja Warmińska (archwarmia.pl)

ZAPROSZENIE DO CZYTANIA FELIETONÓW NA BLOGU :)


Otrzymał ktoś dar zachęcania? Niech zachęca.” (Biblia Paulistów)

Słowa powyższe, zaczerpnięte z 8 wiersza 12 rozdziału Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian, zagościły w mym oazowym sercu w Roku Pańskim 2021 kilkakrotnie, a najgłębiej po raz pierwszy, podczas czerwcowego dialogu małżeńskiego. Zdałem sobie wówczas sprawę z tego, że Bóg tym właśnie darem zechciał mnie, począwszy od lat młodości, obdarzyć. Potwierdziła to moja żona Bożenka a to znaczy, że życie moje mogę mierzyć zachęcaniem innych do czynienia dobrych, mądrych i pięknych rzeczy.

Jedną z ulubionych zaś form takiego działania jest dzielenie się ubieraniem myśli w słowa pisane. Kiedyś były to przede wszystkim liczne odręczne listy i kartki. Z czasem pojawiły się sporadyczne artykuły, wspomnienia, świadectwa, relacje. Między innymi na łamach naszej strony internetowej oraz naszego kwartalnika.

W kończącym się Roku Pańskim 2022 natomiast pojawiła się kapłańska zachęta dziennikarska, wsparta pomocą techniczną oazowego informatyka oraz przyjacielską korektą błędów językowych emerytowanego polonisty, do tego, by założyć i prowadzić blog w domenie gosc.pl.

I tak zaczęła się przygoda początkującego felietonisty, który od lipca do grudnia wypowiedział się na sześć ważnych i aktualnych jego zdaniem tematów i zamierza czynić to dalej, umieszczając raz w miesiącu nowy tekst.

Czymże jednakże byłyby one bez czytelniczek i czytelników? Bez ich krótszych lub dłuższych, oficjalnych i prywatnych, krytycznych i rozwijających rozważane zagadnienie, komentarzy.

Stąd to zaproszenie do czytania, komentowania i udostępniania moich przemyśleń.

Dla ułatwienia podaję link ogólny do powstałego bloga:

https://blog.wiara.pl/Pasja/

oraz namiary na dotychczasowe felietony z zawartymi w nich tematami danego miesiąca:

https://blog.wiara.pl/Pasja/2022/07/01/Radosc

https://blog.wiara.pl/Pasja/2022/08/01/Trzezwosc

https://blog.wiara.pl/Pasja/2022/09/01/Milosc

https://blog.wiara.pl/Pasja/2022/10/01/Wyksztalcenie

https://blog.wiara.pl/Pasja/2022/11/08/Przemijanie

https://blog.wiara.pl/Pasja/2022/12/01/Oczekiwanie

Z serdecznymi pozdrowieniami, darem modlitwy za wszystkie Czytelniczki i wszystkich Czytelników oraz życzeniami przeżywania w jak najpełniejszej, twórczej radości przepięknego czasu Adwentu, Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia Anno Domini 2022 w Waszych małżeństwach, rodzinach, kręgach i rejonach

Grzegorz Joachim Jarmużewski

z najstarszego kręgu Domowego Kościoła w Mrągowie

mrag_rodzilaw@wp.pl

 

PODZIĘKOWANIE

KOCHANI!

04.12.2022 roku w Parafii Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w
Olsztynie odbyło się spotkanie dla narzeczonych, którym przybliżono
wspólnotę Domowego Kościoła.

Bardzo dziękujemy Gosi i Pawłowi Woźnickim, Asi i Wojtkowi Żbikowskim za
przybliżenie naszej wspólnoty poprzez wypowiedziane świadectwo.
Bóg Wam zapłać kochani.

Alina i Janek Pilipienko – Para Diecezjalna
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

ADWENTOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY REJONU I

Adwent to czas na przyjęcie Pana, który przychodzi nam na spotkanie, czas patrzenia w przyszłość i przygotowania się na powrót Chrystusa” Papież Franciszek

Kochani, serdecznie zapraszamy wszystkie małżeństwa Domowego Kościoła wraz z dziećmi dnia 11 grudnia 2022 roku do Kościoła Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie na

Adwentowy Dzień Wspólnoty

Rozpoczynamy o godzinie 15.00.

Program:

  • Zawiązanie wspólnoty i modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego,
  • Eucharystia,
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu – indywidualne rozważanie Słowa Bożego (Namiot Spotkania),
  • Agapa,
  • Konferencja,
  • Błogosławieństwo i rozesłanie do domu.

Kochani, na czas Konferencji, Adoracji i Namiotu spotkania, zapewniamy opiekę nad dziećmi przez diakonię wychowawczą. Prosimy o przyniesienie ze sobą ciasta, słodyczy i owoców.

Justyna i Bartosz Witkowscy – para rejonowa rejonu Mrągowo

Ks. Henryk Przeździecki MS – moderator rejonu Mrągowo

MSZA ŚWIĘTA WSPÓLNOTOWA

Serdecznie zapraszamy wspólnotę DK i sympatyków na Mszę Św w pierwszą niedzielę m-ca 4 grudnia 2022r
godz 11.30 (górny kościół) parafia  Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie . 
Intencja Mszy Św : Za małżeństwa które w danym miesiącu obchodzą swoje jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa.
Diakonia Modlitwy zaprasza na wspólny różaniec przed Mszą Św o godz 11.00 (górny kościół).

Ala i Janek Pilipienko – para diecezjalna