„THE CHOSEN” Z LEKTOREM JUŻ OD 27 GRUDNIA NA ANTENIE TVP 1

„The Chosen” to prawdopodobnie najlepszy serial biblijny, jaki powstał do tej pory. Został zrealizowany za pieniądze zebrane w internecie przez społeczność skupioną wokół tego dzieła.

Pierwszy sezon oglądanego przez miliony widzów serialu „The Chosen” w wersji z lektorem zobaczyć będzie można już od 27 grudnia na antenie TVP 1.

Serial Dallasa Jenkinsa jest najgłośniejszym filmowym przedsięwzięciem zrealizowanym na podstawie Ewangelii w ostatnich latach.  Pomysł  zrodził się w 2017 roku.

Akcja pierwszego sezonu toczy się w Kafarnaum leżącym nad Jeziorem Genzareth na północy Izraela. Znaczna część zdjęć powstała w Capernaum Village (Kafarnaum) będącej repliką autentycznej wioski z pierwszej połowy I w., gdzie stoją kamienny domy i inne budowle z tego okresu.

„The Chosen” w zasadniczy sposób różni się od dotychczasowych filmów i miniseriali poświęconych życiu Chrystusa. Przedstawia Jezusa z perspektywy bliskich mu osób, zarówno apostołów, jak i wielu innych bohaterów znanych z kart Nowego Testamentu. Nie oznacza to, że nie spotkamy tu postaci fikcyjnych, ale są to bohaterowie drugoplanowi, którzy pozostają w relacjach z tymi realnie istniejącymi.

Forma serialu przypomina konstrukcyjnie telenowelę, można ją właściwie nazwać biblijną telenowelą. Chodzi wyłącznie o formę narracji. Była to odważna decyzja, bo chociaż filmowych ekranizacji Biblii powstało i powstaje wiele, to są to produkcje najczęściej realizowane schematycznie, a obrana przez twórców formuła stawia bohaterów bliżej widza.

Od 27 listopada pierwsze trzy odcinki serialu wyświetlane były również w wybranych kinach, nadal istnieje możliwość zorganizowania seansów dla grup w kinach sieci Helios i Multikino.

Godziny emisji w TVP1:
?27.12, g. 8:30 – odc. 1 “Wezwałem cię po imieniu”
?28.12, g. 8:30 – odc. 2 “Szabat”
?29.12, g. 8:30 – odc. 3 “Jezus kocha dzieci”
?30.12, g. 8:30 – odc. 4 “Zbuduję na skale”
?2.01, g. 8:30 – odc. 5 “Prezent ślubny”
?3.01, g. 8:30 – odc. 6 “Nieopisane współczucie”
?4.01, g. 8:30 – odc. 7 “Zaproszenia”
?5.01, g. 8:30 – odc. 8 “Ja Nim jestem”

za: https://www.gosc.pl/doc/8000596.Telewizja-Polska-pokaze-serial-The-Chosen