ODWOŁANIE SPOTKANIA REJONU IV

Witajcie Kochani,
ze względu na złe warunki pogodowe, odwołujemy nasz Rejonowy Dzień Skupienia, który miał odbyć się w sobotę 28 maja w parafii Św. Arnolda w Olsztynie. Postaramy się
o organizację tego dnia po wakacjach. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie
i przepraszamy za niedogodności z tym związane. Do zobaczenia na zakończeniu roku pracy Domowego Kościoła w Gietrzwałdzie 19.06.2022. W najbliższych dniach po otrzymaniu programu, prześlemy Wam szczegóły odnośnie tego spotkania. Pozdrawiamy Was serdecznie. Z Panem Bogiem.
Ala i Jarek Dąbrowscy – para rejonowa rejonu IV
Ks. Andrzej Stankiewicz – moderator rejonowy

 

ŻYCZENIA DLA KS MARIUSZA GRABASA Z OKAZJI 20 – ROCZNICY ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH

,,Kapłan jest tym, kto mimo upływającego czasu nie przestaje promieniować młodością ducha, jakby zarażając nią osoby , które spotyka na swojej drodze”

                             Jan Paweł II
 
Dziękujemy  Bogu za 20- lat Twojego kapłaństwa.Za Twoją posługę dla wspólnoty,za prowadzenie nas do Boga i pokazywanie nam, że tylko Jezus jest prawdziwą drogą, prawdą i życiem.
Obfitości  łask Bożych, dużo sił , wytrwałości, życzliwości ludzkiej i opieki Matki Bożej.
 

Życzy wspólnota Domowego Kościoła.

POREKOLEKCYJNE PRZEMYŚLENIA

Rekolekcje zorganizowane przez Centralna Diakonię Społeczną odbyły się w przepięknej nadmorskiej scenerii w Dębkach. Czas wypełniony był maksymalnie, ale nic dziwnego, skoro temat brzmiał: Świadomość która wyzwala czyli jak chrześcijanie mogą dziś uratować świat? Prelegentem była Małgorzata Nawrocka, znana i lubiana pisarka książek dla dzieci i nie tylko. Piękną polszczyzną przedstawiła uczestnikom rekolekcji takie tematy jak: Popkultura, Cywilizacje europejskie, Współczesny Zachód kontra Starożytny Wschód – czyli wegetarianizm, joga, medycyna chińska, reinkarnacja, Budda, Okultyzm – ulubiony grzech popkultury, Harry Potter i inne hity, Wychowanie bez porażek – twoje dziecko w świecie mediów i idoli. Dowiedzieliśmy się, że kultura w ostatnich latach rządzi się takimi samymi prawami jak każdy biznes – złapać klienta i zatrzymać wszystkimi możliwymi metodami, a „sztuka może obrażać”. W połączeniu z mediami tworzy mieszankę wybuchową, która balansuje na niskich emocjach i ZAWSZE manipuluje odbiorcą. Po tej trudnej i pesymistycznej ocenie obecnej sytuacji z utęsknieniem czekaliśmy na bardziej optymistyczne zakończenie, które obiecywał nam temat ostatniego wykładu: Śpiący olbrzym czyli jak chrześcijanie mogą dziś uratować świat? Dowiedzieliśmy się, że rozwarstwienie Europy przebiega tak, że ubodzy mają laptopy, a bogaci laptopy i biblioteki! Bardzo dobry czytelnik w ciągu swojego statystycznego życia przeczyta nie więcej niż 4000 książek. Nie ma więc czasu na czytanie zaledwie bardzo dobrych książek. Należy czytać tylko najlepsze i przekazywać dobre wzorce! Poniżej podaję listę Przeczytaj zanim umrzesz!

Warto też wiedzieć, że to JEDNOSTKI ZMIENIAŁY ŚWIAT, a BÓG JEST PO NASZEJ STRONIE! Jesteśmy członkami największej religii świata!

Lista książek PRZECZYTAJ ZANIM UMRZESZ !

1. Biblia,

2. Św. Teresa: Twierdza wewnętrzna,

3. Św. Jan od Krzyża: Droga na Górę Karmel,

Noc ciemna,

Pieśń duchowa,

Żywy płomień miłości,

4. Św. Augustyn: Wyznanie.

 

 

XXV PIELGRZYMKA DK DO KALISZA – PODZIĘKOWANIE

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

XXV Ogólnopolska Pielgrzymka rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu już za nami.

Dziękujemy:

  • z wspólne przebywanie ze Świętą Rodziną w polskim Nazarecie,
  • za wspólną modlitwę,
  • za tak liczną obecność,
  • za uśmiech, dobre słowo i radość spotkania.

Bogu i ludziom niech będą dzięki!

A za wszystkie nasze lokalne niedociągnięcia – przepraszamy. Na niektóre niedogodności, jak siła wiatru, niestety, nie mieliśmy wpływu 😀. A to na co będziemy mieli wpływ postaramy się poprawić za dwa lata. Przyjedźcie więc do Kalisza w 2024 roku, żeby sprawdzić czy rzeczywiście tak będzie 😊.

Zachęcamy do przeczytania relacji i zobaczenia zdjęć z pielgrzymki.

 

W imieniu wspólnoty Domowego Kościoła diecezji kaliskiej pozdrawiamy Domowy Kościół z całej Polski! Uściski dla wszystkich!

Z Panem Bogiem!

Kasia i Piotr Kaniowie

Ks. Michał Pacyna

PODSUMOWANIE PIELGRZYMKI DO KALISZA

14 i 15 maja 2022 r. uczestniczyliśmy w Pielgrzymce Domowego Kościoła do Kalisza i Lichenia.

Do Świętego Józefa członkowie wspólnoty Domowego Kościoła pielgrzymowali już po raz 25., tym razem pod hasłem „Święty Józef – człowiek z zasadami”.

Z Olsztyna wyruszyliśmy wczesnym rankiem, pełni nadziei na głębię duchowych przeżyć. Wspólnie z nami pielgrzymował Ksiądz Adam Brończyk, wikariusz w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Olsztynie.

W Kaliszu doświadczyliśmy najpierw poczucia wspólnoty, kiedy na prośbę pary krajowej gorącymi oklaskami witali się nawzajem członkowie DK z kolejnych filii. Naszej radości ze spotkania nie były w stanie przyćmić nawet podmuchy chłodnego wiatru😊 Następnie wysłuchaliśmy poruszającej konferencji księdza doktora Piotra Górskiego, który przekonywał, jak wiele dziś możemy nauczyć się od świętego Józefa, właśnie my, małżonkowie, ojcowie i matki formujący się w Domowym Kościele. Nam najbardziej zapadły w serca słowa o tym, że święty Józef bez sprzeciwu przyjął Boży Plan na swoje życie i do końca wypełnił misję, jaką było stworzenie Jezusowi kochającej rodziny i wychowanie go w wierze. Pierwszą część spotkania zakończyła wspólnie odmówiona Litania Loretańska. Jak niezwykle brzmiała ta modlitwa skierowana do Maryi, kiedy wręcz namacalnie czuliśmy obecność Jej Oblubieńca.

Posileni duchowo (ale także fizycznie ciepłą zupą i drożdżówką😊) wzięliśmy udział w Eucharystii. Wcześniej wielu pielgrzymów skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania. W homilii Biskup Kaliski Damian Bryl zachęcał nas, abyśmy wszystkie sprawy i kłopoty naszych małżeństw i rodzin powierzyli wstawiennictwu tego niezwykłego orędownika, jakim jest święty Józef i nie bali się wołać do niego z prośbą o pomoc. Przypominał, że oczach Bożych każdy z nas jest Kimś, ma wielką godność oraz życzył doświadczenia bycia kochanym. Zachęcał także, by naszej miłości małżeńskiej zawsze towarzyszyło słowo „dziękuję”.

Przed błogosławieństwem para krajowa i krajowy moderator DK dokonali aktu zawierzenia świętemu Józefowi całej wspólnoty.

Długo klęczeliśmy przed cudownym obrazem, wpatrując się przez łzy w Świętą Rodzinę trzymającą się za ręce i prosząc z głębi duszy o potrzebne łaski.

Z Kalisza, zgodnie z naszą warmińską tradycją, pojechaliśmy do Lichenia. Ksiądz Adam chwalił nas za zdyscyplinowanie😊, ponieważ dotarliśmy na czas, aby wziąć udział w Apelu Jasnogórskim i modlitwie różańcowej zakończonej procesją światła wokół placu przed Bazyliką. Trudno nie doświadczać wzruszenia, kiedy rzesza pielgrzymów, różnego wieku i stanu, wspólnie śpiewała „Ave Maryja” unosząc do góry płonące świece.

W niedzielny poranek obudziły nas promienie słońca i dźwięk dzwonów. Na początek Eucharystia przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej, potem pyszne śniadanie i jeszcze kilka chwil spędzonych na Golgocie, znowu łzy wzruszenia w Kaplicy Całunu Turyńskiego, rzut oka z wieży widokowej, kupno pamiątek, a na zakończenie wizyta w Lesie Grąblińskim, który był świadkiem maryjnych objawień.

I powrót do Olsztyna, ze śpiewem, z radością w sercu. Wiele osób na gorąco, w czasie drogi powrotnej, dzieliło się swoimi duchowymi przeżyciami. Wszystkie świadectwa łączyło jedno – wdzięczność. Wdzięczność Panu Bogu, ale także tym, którzy pielgrzymkę zorganizowali, czyli naszej parze diecezjalnej, Ali i Jankowi.

My także dołączamy się do tej wdzięczności. Chwała Panu za ten błogosławiony czas!

Tekst: Asia i Paweł Letko

Autorami zdjęć, zamieszczonych w galerii, dokumentujących przebieg pielgrzymki, są Bogdan Chrzanowski, Bogdan Kolz, Joanna i Piotr Wajler.

 

„SZYBKI KURS MIŁOŚCI BOŻEJ”

Szczęść Boże kochana Wspólnoto !

Diakonia Ewangelizacji zaprasza na:

„Szybki kurs miłości Bożej”

Termin 10-11.06.2022

Miejsce: Parafia Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie,
               ul. Podgórna 1

Koszt: 30,00 zł od osoby

Prowadzący: Ks. Cezary Opalach

Zapisy przyjmują:

Gosia Andruszkiewicz nr tel. 609656274
Asia Żbikowska nr tel. 602738426 (po 15.00)


Plan rekolekcji:

Piątek 10.06.2022

18.00 – Zawiązanie wspólnoty
18.15 – Przygotowanie do Eucharystii
18.30 – Eucharystia + Adoracja
21.00 – Apel Jasnogórski

Sobota 11.06.2022

8.30 – Namiot Spotkania
9.00 – Jutrznia
9.30 – Przerwa na kawę
10.15 – Konferencja
10.45 – Adoracja + spowiedź
12.00 – Spotkanie w kręgach
13.20 – Podsumowanie prac w kręgach
14.00 – Obiad + kawa
15.00 – Dialog małżeński
16.00 – Przygotowanie do Eucharystii
16.15 – Eucharystia+ Adoracja „Jezus Panem i Zbawicielem”
18.00 – Zakończenie

Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji
Ks. Cezary Opalach

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE RODZINNE REJONU IV

Serdecznie zapraszamy

Na Spotkanie Rodzinne

Rejonu IV DK

które odbędzie się w sobotę 28 maja 2022 r.

w parafii pw. św. Arnolda

w Olsztynie przy ul. św. Arnolda 1 (Redykajny).

Plan dnia:

10.45 – Zawiązanie Wspólnoty i przygotowanie do Eucharystii

11.00 – Eucharystia

12.00 – Konferencja, którą wygłosi ks. dr hab. Antoni Jucewicz (na czas konferencji zapewniamy opiekę nad dziećmi przez diakonię wychowawczą)

12.30 – Agapa – grill, gry i zabawy rodzinne, śpiewy z gitarą

Zapraszamy małżonków rodzinnie z dziećmi i wnukami.

Do zobaczenia, z Panem Bogiem

Para rejonowa Ala i Jarek Dąbrowscy
Moderator Rejonu IV – ks Andrzej Stankiewicz

ZAPROSZENIE NA XXV OGÓLNOPOLSKĄ PIELGRZYMKĘ RODZIN DOMOWEGO KOŚCIOŁA DO KALISZA

XXV-Pielgrzymka-DK-do-Kalisza-2022

Katarzyna i Piotr Kania – para diecezjalna DK
ks. Michał Pacyna – 
moderator diecezjalny DK
Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie – para krajowa DK
ks. Damian Kwiatkowski –
moderator krajowy DK

 

DRODZY PIELGRZYMI WYJEŻDŻAMY
14 MAJA (SOBOTA) O GODZ. 5:00 RANO
SPOD TEATRU LALEK
UL. GŁOWACKIEGO W OLSZTYNIE

za:http://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-xxv-ogolnopolska-pielgrzymke-rodzin-domowego-kosciola-do-kalisza/

 

TRIDUUM PASCHALNE ANNO DOMINI 2022 W FORMIE REKOLEKCJI.

W dniach od 14 do 17 kwietnia Roku Pańskiego 2022 Justyna i Bartosz Witkowscy z czworgiem dzieci (Antkiem, Marysią, Zosią i Frankiem) uczestniczyli w Triduum Paschalnym w formie rekolekcji w domu rekolekcyjnym przy parafii św. Izydora Oracza w Smolanach w diecezji ełckiej. Dziewiąty rok formują się w trzecim kręgu Domowego Kościoła przy parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie. Uważają, że chcąc w pełni przeżyć Triduum Paschalne należy wyjechać na rekolekcje pozostawiając codzienne obowiązki.

Grzegorz Joachim Jarmużewski: Od wielu lat jesteście we wspólnocie Domowego Kościoła, jak do niej trafiliście i co jej zawdzięczacie?

Justyna i Bartosz Witkowscy: We wspólnocie Domowego Kościoła jesteśmy od września 2013 roku. Długo szukaliśmy wspólnoty dla nas. Uczestniczyliśmy wcześniej w Spotkaniach Małżeńskich. A do DK trafiliśmy po zaproszeniu i rozmowie z księdzem proboszczem Józefem Kopcińskim. Domowemu Kościołowi zawdzięczamy zbliżenie się do Pana Boga, lepsze Jego poznanie, rozwój duchowy, wzmocnienie więzi małżeńskiej, otwarcie się na drugiego człowieka, poznanie wielu wartościowych i podobnie myślących ludzi.

Kiedy pojawiło się w Was i jak dojrzewało pragnienie osobistego, małżeńskiego
i rodzinnego przeżycia Triduum Paschalnego w formie rekolekcji?

Pragnienie osobistego, małżeńskiego i rodzinnego przeżycia Triduum Paschalnego pojawiło się na rekolekcjach OR II stopnia. Wówczas dowiedzieliśmy się, że przed rekolekcjami III stopnia zaleca się uczestnictwo w Triduum. Zapisaliśmy się na Triduum Paschalne w 2020 r., ale ze względu na pandemię rekolekcje nie odbyły się. Ponowna szansa pojawiła się w tym roku. Zapisaliśmy się na rekolekcje już w styczniu przed ukazaniem się oficjalnej informacji na stronie DK.

Czym zasadniczo różniło się przeżywanie Tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego we wspólnocie rekolekcyjnej od tego tradycyjnego we wspólnocie parafialnej?

Przeżywanie Tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego we wspólnocie rekolekcyjnej różniło się od tego tradycyjnego we wspólnocie parafialnej:

  • całkowitym skupieniem się na przeżyciu Triduum,

  • dłuższą adoracją Pana Jezusa,

  • uczestnictwem we wszystkich nabożeństwach, konferencjach wyjaśniających ważność wydarzeń poszczególnych dni,

  • brakiem zaangażowania w prace domowe (sprzątanie, gotowanie, zakupy),

  • uczestnictwem całą rodziną w nabożeństwach.

Czy podobnie jak na pozostałych rekolekcjach Domowego Kościoła mieliście możliwość dzielenia się własnymi przemyśleniami wielkanocnymi w małych grupach? Czy dostrzegacie jakieś istotne różnice między dotychczasowymi rekolekcjami a tymi przeżytymi w domu rekolekcyjnym w Smolanach w diecezji ełckiej?

Nie było możliwości dzielenia się własnymi przemyśleniami w małych grupach. Jedynie podczas posiłków lub krótkich przerw pomiędzy poszczególnym punktami planu można było wymienić się uwagami z innymi uczestnikami. Byliśmy podzieleni na trzy kręgi. Podział dotyczył tylko posług: dyżuru liturgicznego, porządkowego i pomocy na stołówce.

Uczestniczyliście w Triduum całą rodziną, z czwórką dzieci. Jak one przeżyły ten szczególny czas? Czy miały też częściowo oddzielny program?

Dla dzieci był to szczególny czas. Program był podzielony i dostosowany do planu dnia. Dzieci uczestniczyły w głównych nabożeństwach, a większość czasu spędzały z diakonią wychowawczą, która również duży nacisk kładła na podkreślenie istoty Triduum.

Jakie owoce w Waszym życiu osobistym, małżeńskim, rodzinnym i zawodowym dostrzegacie po wyjątkowo obfitych zapewne doświadczeniach duchowych z Wielkanocy Anno Domini 2022, przeżywanej w szczególnej formie i w szczególnym miejscu?

Przede wszystkim przeżyliśmy w pełni i całą rodziną Mękę i Zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa. Zrozumieliśmy głębiej znaczenie poszczególnych wydarzeń dni Triduum. Nauczyliśmy się nowych form modlitwy. Doświadczyliśmy bliskości wspólnoty DK, księdza prowadzącego (proboszcza parafii) oraz mieszkańców narodowości polskiej (60%) i litewskiej (40%). Zaangażowanie parafian można było zauważyć w nabożeństwach odprawianych jednocześnie w obu językach.

Jakie przesłanie macie dla małżeństw i rodzin, które Triduum Paschalnego w formie rekolekcji jeszcze nie przeżyły? Jak zachęcilibyście je do zdecydowania się na takie rekolekcje w najbliższym możliwym czasie?

Uważamy, że chcąc w pełni przeżyć Triduum Paschalne należy wyjechać na rekolekcje pozostawiając codzienne obowiązki. Uczestnictwo w rekolekcjach daje możliwość zaangażowania i skupienia się na tym co najważniejsze – Jezusie Chrystusie, który podjął dzieło zbawcze, aby uwolnić każdego z nas od grzechu i śmierci. Przeżycie rekolekcji w innym miejscu i z innymi ludźmi ubogaca nas duchowo oraz rzuca nowe światło na ten błogosławiony czas.