WOJOWNIK I OBLUBIENICA…

W sobotę 28.05.2016 r. w Sanktuarium p.w. N.N.M.P w Gietrzwałdzie odbył się Wieczór Małżeński organizowany przez Wspólnotę Domowego Kościoła.

Temat przewodni tego wieczoru „Wojownik i Oblubienica czyli Boży Plan dla kobiety i mężczyzny w małżeństwie” był nieco intrygujący dla bardzo licznie zebranych w bazylice małżonków. Konferencję wygłosiły małżeństwa ze wspólnoty DK, które ukazały jakie powinny być zadania małżonków w ich związku. Małżonkowie dowiedzieli się, iż Pan Bóg jest dobrym Ojcem, kocha ich i ma dla ich małżeństwa plan – wspaniały Boży Plan, którego treść zawarł na kartach Pisma Świętego.

„…Bóg już w momencie stworzenia wyznaczył specjalne zadania w małżeństwie dla męża – wojownika i żony – oblubienicy. Żyjemy w trudnych czasach, kiedy małżeństwo i rodzina są zagrożone wieloma przeciwnościami i tragediami. To właśnie role wyznaczone przez Boga małżonkom w Biblii, stanowią wzór do naśladowania i są zabezpieczeniem przed zagrożeniami naszych czasów. Mąż jest głową żony – dlatego ma odpowiedzialnie pełnić swoje zadanie i kochać żonę jak własne ciało. Żona z kolei jest pomocą odpowiednią dla swego męża i powinna uznać przewodnią rolę męża i być mu uległa jak Kościół Chrystusowi. Wypełniając swoje role w małżeństwie zgodnie z zamysłem Boga,oboje przyczyniają się do budowania szczęśliwego małżeństwa i zdrowej rodziny…”

W trakcie konferencji małżonkowie mogli również wsłuchać się w słowa listów od Boga,  skierowanych do każdego serca męża i żony. Nie zabrakło również świadectwa małżonków, którzy podzielili się swoim życiem, o swoich rolach w małżeństwie oraz o „renesansie” jaki przechodzą w swoim związku.

Po konferencji nastąpiła najbardziej oczekiwana część Wieczoru Małżeńskiego – Eucharystia, podczas której w uroczystym i romantycznym nastroju, małżonkowie odnowili swoją przysięgę małżeńską. Nie obyło się bez łez, wzruszeń i radości. Na koniec całej uroczystości, małżonkowie przed obrazem Matki Bożej, ofiarowali Pani Gietrzwałdzkiej w Akcie zawierzenia, swoje małżeństwa i rodziny.

Wspólnota Domowego Kościoła zapewniła małżonków, iż Wieczory Małżeńskie na stałe zagoszczą  w Gietrzwałdzkim Sanktuarium.

Alina i Jarosław Dąbrowscy

Bardzo dziękujemy Ali i Jarkowi Dąbrowskim (pomysłodawcom tego dzieła i głównym realizatorom), Gosi i Pawłowi Woźnickim, Wioli i Zdzisławowi Dąbrowskim, Izie i Pawłowi Duda, Teresie i Darkowi Prószyńskim za  trud włożony w przygotowanie i przeprowadzenie „Wieczoru Małżeńskiego”, oraz wszystkim uczestnikom za ich obecność i wspólną modlitwę.

Ks. Cezary Opalach-Moderator Diecezjalny DK    Dorota i Piotr Jasińscy-Para Diecezjalna DK

 

NOWE PARY REJONOWE

17  i 19.05. 2016 r. odbyły się spotkania Rejonów, na których po podsumowaniu minionego roku formacyjnego zostały przeprowadzone przez Księży Moderatorów Rejonowych wybory nowych par rejonowych. W Rejonie Katedra nową Parą Rejonową zostali Małgorzata i Paweł Woźniccy, w Rejonie Odkupiciel Joanna i Paweł Letko, w Rejonie Mrągowo Jolanta i Zbigniew Krajczyńscy. Nowym parom bardzo dziękujemy i  życzymy światła Ducha Świętego na czas posługi, radości na drodze do świętości.

Bardzo dziękujemy  Łucji i Andrzejowi Grabowskim, Grażynie i Robertowi Niedźwieckim oraz  Annie i Ryszardowi Musik  za ich  trzyletni trud posługi.

Niech słowa Pisma Św .„Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” będą podziękowaniem dla par ustępujących i otuchą dla zaczynających swoją posługę.

Ks. Cezary Opalach-Moderator Diecezjalny DK    Dorota i Piotr Jasińscy-Para Diecezjalna DK

 

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

Sztuką jest kochać do końca

Kilkaset osób manifestowało w Olsztynie, jak ważną wartością w życiu człowieka jest rodzina.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Olsztyna już po raz 5. Poprzedzony został Mszą św. w intencji rodzin w konkatedrze św. Jakuba. Eucharystii przewodniczył abp senior Edmund Piszcz, który zauważył, że jeżeli mówimy dziś o kryzysie rodziny, to trzeba także mówić o kryzysie miłości.

– Miłość to nie jest uczucie, dobrze jeśli jest powiązana z uczuciami, ale miłość to przede wszystkim bardzo odpowiedzialne zadanie. Miłość cechuje m.in. poświęcenie, ofiarność, bezinteresowność oraz wierność. Można powiedzieć, że wierność jest miarą naszej miłości. Bo nie jest sztuką kochać człowieka, nie jest sztuką kochać Boga. Sztuką jest kochać do końca. Uczmy się tego od Jezusa, On nie tylko mówił o miłości, ale pokazywał jak nią żyć – mówił w homilii abp Piszcz.

Po Mszy św. uformował się marsz, który poprzez Stare Miasto, ulice Staszica, Pieniężnego i 22 Stycznia przeszedł do parku Centralnego, gdzie miał miejsce zorganizowany przez urząd miasta piknik rodzinny. Po drodze jeszcze miały miejsce dwa przystanki – pod Centrum św. Jakuba świadectwa życia z Chrystusem dali Piotr i Izabela Mikołajczykowie, a pod Pomnikiem Wdzięczność o swoim cudownym uzdrowieniu opowiedziała Majka Mazur.

– Ja wiem, że to wszystko stało się dzięki waszej modlitwie i po to, żebym mogła wam to teraz wszystko opowiedzieć – mówiła wzruszona Majka, która rok temu po urodzeniu czwartego dziecka zapadała w śpiączkę (razem z mężem wiedzieli o możliwym niebezpieczeństwie dla niej), ale dzięki modlitwie wielu ludzi została uzdrowiona.

Rodzinny piknik w parku Centralnym był również inauguracją XVIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Podczas rodzinnego święta nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dorosłych, na zakończenie wystąpił zespół „Wyrwani z Niewoli”.

Łukasz Czechyra

zobacz galerię 

za: http://olsztyn.gosc.pl

Bardzo dziękujemy członkom naszej wspólnoty za udział w tym szczytnym dziele.

Dorota i Piotr Jasińscy

DIECEZJALNY DZIEŃ SKUPIENIA

 Diecezjalny  Dzień Skupienia Animatorów Kręgów i Diakonii Ewangelizacyjnej

Dnia 14.05.2016r.w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Głotowie odbyło się spotkanie animatorów i małżeństw skupionych w diakonii ewangelizacyjnej Hasłem tego spotkania było: Powiedz tak Jezusowi.

O godz. 10.30 para diecezjalna Dorota i Piotr Jasińscy zapalili świecę oazową. Wszyscy zaśpiewali pieśń do Ducha Świętego i prosili o potrzebne łaski.

Pierwszą część spotkania w formie konferencji poprowadziła para odpowiedzialna za diakonię ewangelizacyjną, Alina i Jarosław Dąbrowscy Mówili o posłudze animatorskiej i ewangelizacyjnej.

Wymienili trzy drogowskazy, aby dobrze ewangelizować:

1.postawa zawierzenia

2.postawa modlitwy

3.rekolekcje- czas naszej przemiany

Następnie trzy małżeństwa podzieliły się swoimi przeżyciami, których doświadczyły przy dawaniu świadectw.

O godz.12.00 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem księdza Cezarego Opalacha, moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła. W kazaniu nawiązał do patrona dnia, św. Macieja.

Powiedział także, że codziennie powinniśmy zadawać pytanie- do czego powołuje nas Pan Bóg? Zaznaczył również, że nasza wspólnota rozrasta się (powstają nowe kręgi). Jest to efekt Niedziel Świadectw w wielu parafiach. Po mszy św. było wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Matki Bożej. Około godz. 13-tej przybyłe małżeństwa spotkały się na wspólnej agapie.

Dzień Skupienia Animatorów i Diakonii Ewangelizacyjnej zakończył się wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele i indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Chwała Panu.

Halina i Janusz Chowaniec.

 

PIELGRZYMKA DO POZNANIA

      Domowy Kościół Archidiecezji Warmińskiej włącza się w obchody 1050-tej rocznicy Chrztu Polski.

       W dniach 16 – 17.04.16. miał miejsce wyjazd Domowego Kościoła Archidiecezji Warmińskiej do Poznania i Lichenia. Celem wyjazdu do Poznania był udział w Jubileuszowym świętowaniu rocznicy Chrztu Polski. Natomiast Licheń był miejscem noclegu, okazją do udziału w wieczornym nabożeństwie Fatimskim i niedzielnej Mszy Św.

        Autobus wyruszył nad ranem z Mrągowa zabierając uczestników z rejonu Mrągowo, po czym dołączyli uczestnicy z Olsztyna. Opiekę duszpasterską sprawował ks. Mariusz Grabas moderator kręgu pilotowanego w Bartoszycach. Łącznie grupa liczyła 48 osób, czyli pełen autobus.

         Uczestniczyliśmy w uroczystościach w Poznaniu, zorganizowanych na  INEA stadionie. Otrzymaliśmy okolicznościowy szalik z logo Domowego Kościoła, białą symboliczną szatę chrzcielną oraz pozostałe elementy „pakietu pielgrzyma”. Zaprezentowano spektakl słowno-muzyczny, wysłuchaliśmy świadectw,  miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz punktem kulminacyjnym była Msza Św. koncelebrowana, pod przewodnictwem Legata papieża Franciszka J. E. Pietro kard. Parolina wraz z Episkopatem Polski, podczas której dwie osoby dorosłe przyjęły sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, czyli Chrzest Św., Bierzmowanie i Komunię Św. Gospodarzem uroczystości był Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

      Po uroczystościach udaliśmy się do Lichenia i następnego dnia po Mszy Św. i śniadaniu pojechaliśmy do Torunia. W Toruniu odwiedziliśmy siedzibę Radia Maryja i z uwagi na deszczową i chłodną pogodę zrezygnowaliśmy z zaplanowanego wcześniej zwiedzania toruńskiej starówki.

      Pielgrzymka ta uświadomiła uczestnikom doniosłość aktu Chrztu Polski w aspekcie religijnym i historycznym w dziejach naszej ojczyzny, natomiast celebracja rocznicy: jej niepowtarzalność i wyjątkowość dla dzisiejszego pokolenia Polaków.

Dla Domowego Kościoła naszej Archidiecezji była wydarzeniem pozwalającym na wspólnotową modlitwę, lepsze poznanie siebie nawzajem i zacieśnienie więzów wspólnoty.

      Serdeczne podziękowania dla Ks. Mariusza, dla Pary Diecezjalnej: Doroty i Piotra za trud organizacji i Pary Filialnej: Marty i Jana za zorganizowanie autobusu.  
                                                                                        Marzenna i Grzegorz Zdanuk

 

NOMINACJE KANONICKIE

w Archidiecezji Warmińskiej

W Uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i Kościoła na Warmii, w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia
i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, J.E. Arcybiskup Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński ustanowił  nowych kanoników, zgodnie z kan. 509 § 1  Kodeksu Prawa Kanonicznego  i Statutami Kapituł Archidiecezji Warmińskiej.
Kanonikami honorowymi Warmińskiej Kapituły Katedralnej zostali: Ks. Bartłomiej Matczak, Ks. Cezary Opalach, Ks. Tomasz Pocałujko i Ks. Hubert Tryk.
W Kapitule Kolegiackiej w Dobrym Mieście kanonikem gremialnym został Ks. Marek Proszek, natomiast kanonikami honorowymi zostali: Ks. Andrzej Adamczyk, Ks. Zbigniew Czernik, Ks. Paweł Grochowski, Ks. Krzysztof Jeżowski, Ks. Zdzisław Kieliszek i Ks. Janusz Rybczyński.
W Kapitule Kolegiackiej w Kętrzynie kanonikem gremialnym został Ks. Andrzej Wysocki, natomiast kanonikami honorowymi zostali Ks. Andrzej Preuss i Ks. Tomasz Stempkowski. Ks. Mieczysław Szczęsnowicz otrzymał tytuł kanonika zasłużonego.
W Kapitule Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim kanonikem gremialnym został Ks. Adam Bielinowicz natomiast kanonikami honorowymi zostali Ks. Krzysztof Bumbul i Ks. Piotr Jagiełka.

A.M.D.G.   Olsztyn, dnia 23 kwietnia 2016 r.
Ks. Tadeusz Marcinkowski Kanclerz Kurii Archidiecezji Warmińskiej          za: http://archwarmia.pl/

Serdecznie gratulujemy w imieniu całej Wspólnoty Domowego Kościoła ks. Cezaremu.

Dorota i Piotr Jasińscy

 

 

ODESZŁA DO PANA

01.05. 2016 r. Odeszła do Pana

Babcia Marty Sadowskiej

Łącząc  się w żałobie i smutku,

  składamy kondolencje i  wyrazy współczucia .

Ks. Cezary Opalach

Dorota i Piotr Jasińscy wraz z całą Wspólnotą Domowego Kościoła.

W naszych modlitwach polecajmy Miłosiernemu Bogu  Zmarłą

oraz otoczmy modlitwą  całą  Rodzinę.