PIELGRZYMKA DO KALISZA !!!

XXV PIELGRZYMKA RODZIN DOMOWEGO KOŚCIOŁA
           do sanktuarium św. Józefa w  Kaliszu.
Kolejny raz  członkowie Domowego Kościoła pielgrzymują zawierzyć losy swoich rodzin i kręgów Domowego Kościoła Głowie Świętej Rodziny, Świętemu Józefowi.

W dn.14-15.05 2022r.odbędzie się pielgrzymka do sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu

z noclegiem w Licheniu.

Koszt wyjazdu 170 zł od osoby.

 Zgłoszenia: Alina i Jan Pilipienko
 nr tel. 784 441 573 e-mail : alinapienko@gmail.com

 Zaliczkę w wysokości 100 zł proszę wpłacać bezpośrednio do nas.

 Szczegółowy program podamy w późniejszym terminie.
 
 Serdecznie zapraszamy
 

Alina i Jan Pilipienko- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

 

DWDD WIOSNA 2022

W sobotę 26. marca 2022 r. w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyło się spotkanie w ramach Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii pelplińskiej Ruchu Światło-Życie. Filia pelplińska jednoczy diecezje: Pelplińską, Gdańską, Elbląską, Bydgoską, Toruńską, Gnieźnieńską i Warmińską. Gościliśmy też parę krajową Domowego Kościoła Małgorzatę i Tomasza Kasprowiczów.

Jako, że rok formacyjny 2022/2023 decyzją Centralnej Diakonii Jedności będzie przebiegał pod hasłem Życie w Świetle, dzieliliśmy się jednym z aspektów życia w świetle na podstawie konferencji ks. dra Krzysztofa Porosło: Liturgia źródłem życia w świetle wygłoszonej na 47. Kongregacji Odpowiedzialnych na Jasnej Górze 26. lutego 2022 r. (zachęcamy do posłuchania https://www.youtube.com/watch?v=7fKnYQMnLHM od 2:03:50 do 2:55:35)

Ks. Porosło tłumaczy, że aby liturgia była źródłem, to musi być szczytem, bo źródło wypływa ze szczytu, a nie odwrotnie. Liturgia jest szczytem wtedy, gdy jest ofiarowaniem Bożego Syna Ojcu. Liturgia jest więc działaniem Jezusa Chrystusa, który przyłącza nas – Swój Kościół, aby z nami i przez nas mógł oddać cześć Ojcu. Wszystko co w liturgii się dzieje, nie jest ukierunkowane na uczestników liturgii (także Liturgia Słowa), lecz ku Bogu. Nic nie dzieje się dla nas. A kiedy liturgia staje się źródłem? Aby odpowiedzieć na to pytanie ks. Porosło zacytował fragment książki Dietricha von Hildebranda Liturgia a osobowość :

Najgłębsza przemiana osoby zachodzi tam, gdzie nie stosuje się środków służących tej przemianie, lecz gdzie jakieś samo w sobie sensowne postępowanie niejako gratisowo sprowadza to przemieniające działanie. W ten sposób ma miejsce może najgłębsze i najbardziej organiczne przemienienie człowieka w Duchu Chrystusowym. Właśnie tam, gdzie nasze zachowanie jest czystą odpowiedzią na wartość, w poświęceniu dla Bożej chwały, wychwalaniu Boga celebrowanym jako nabożeństwo, w przebywaniu przed nim samym. Podczas gdy modlimy się i składamy ofiarę w sposób liturgiczny, tzn. uwielbiamy Boga przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, odciska się w nas Duch Chrystusowy. Przyoblekamy się w Chrystusa.”

Żyć w świetle, które jest źródłem liturgii to znaczy żyć w łasce uświęcającej. Drugim wymiarem życia w świetle wypływającym z liturgii jest coraz lepsze poznanie Boga, który objawia się nam, odsłania tajemnicę o Sobie. Gdybyśmy zrezygnowali z poznawania Boga, to stracimy wiarę. Podobnie jak Bóg objawia się nam, tak pragnie byśmy Mu objawiali siebie, swoje serce.

Zatem liturgia dlatego jest źródłem, że najpierw jest szczytem. Życie w świetle, którego źródłem jest liturgia, to życie w łasce, prawem miłości i życia w świetle jest prawo nieustannego poznawania: ja poznaję Boga, którego kocham, gdyż w liturgii jest niesamowicie dużo światła, w którym On się objawia. Również On chce mnie poznać w relacji personalnej, dlatego ja muszę się odsłonić przed Nim.

Ruch Światło-Życie bardzo dba o piękno liturgii i wierność prawom liturgicznym, ale świadomość, że wraz z Chrystusem uwielbiamy Boga Ojca, a On objawia się nam w znakach liturgicznych i przemienia nas jest jeszcze większą motywacją, by bardziej doceniać wartość liturgii w naszym życiu.

Oprócz aspektu formacyjnego, Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych jest wspaniałą okazją na spotkanie z braćmi i siostrami posługującymi w różnych diakoniach i wymianę doświadczeń i pomysłów służenia w poszczególnych diakoniach, dlatego warto uczestniczyć w tych spotkaniach. Następne DWDD zaplanowane jest jesienią w Elblągu.

Aleksandra i Janusz Prucnalowie (Diakonia Życia)

 

  

ODESZŁA DO PANA

29 marca 2022r. odeszła do domu Ojca Śp. Krystyna mama Łucji Grabowskiej

Obrzędy pogrzebowe rozpoczną się w piątek 01.04. 2022r. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zieleniu diecezja toruńska.

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia
dla Andrzeja i Łucji Grabowskich.

Alina i Jan Pilipienko- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą zmarłą oraz całą rodzinę.

DROGA KRZYŻOWA

Droga Wspólnoto !

 
Serdecznie zapraszamy rodziny Domowego Kościoła  na Drogę Krzyżową
do Kalwarii Warmińskiej Głotowo dnia 10 kwietnia 2022r.
( Niedziela Palmowa) godz.15.00.
 
Alina i Jan Pilipienko – Para Diecezjalna 
Ks.Mariusz Grabas – Moderator Diecezjalny DK 
 
 

PODZIĘKOWANIE

KOCHANI

27.03.2022 roku odbyła się Niedziela Świadectw, tym razem
w Parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Olsztynie.
Bardzo dziękujemy ks. Cezaremu Opalachowi za wygłoszoną w tym dniu homilię.
Serdeczne Bóg zapłać za przybliżenie naszej wspólnoty poprzez
wypowiedziane świadectwo Halinie i Januszowi Chowaniec, Basi i
Zdzisławowi Gołaszewskim oraz Gosi i Januszowi Szczerbom.

Alina i Janek Pilipienko – Para Diecezjalna
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

 

PODZIĘKOWANIE

KOCHANI!

27.03.2022 roku odbyła się katecheza dla narzeczonych tym razem
w Parafii Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie.

Bardzo dziękujemy ks. dr Cezaremu Opalachowi za prowadzenie katechezy.
Serdeczne Bóg zapłać dla Gosi i Pawła Woźnickich oraz Asi i Wojtka Żbikowskich za przybliżenie naszej wspólnoty poprzez wypowiedziane świadectwo.

Alina i Janek Pilipienko – Para Diecezjalna
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

 

MSZA ŚWIĘTA WSPÓLNOTOWA

Serdecznie zapraszamy wspólnotę DK na Mszę Św w pierwszą niedzielę m-ca
3 kwietnia 2022 r. godz 11.30 (górny kościół) parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie .
Intencja Mszy Św : Za małżeństwa które w danym miesiącu obchodzą swoje jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa.
Diakonia Modlitwy zaprasza na wspólny różaniec przed Mszą Św o godz 11.00 (górny kościół).

Ala i Janek Pilipienko – para diecezjalna

PILNIE POTRZEBNA POMOC DLA ODESSY !

 

Ks. Krzysztof Witwicki z  Archidiecezji Warmińskiej posługujący obecnie w Odessie na Ukrainie zwrócił się do naszej wspólnoty o pomoc. Mieszkańcom Odessy przede wszystkim brakuje jedzenia.

Tomasz Adrjan z II Rejonu DK 29.03 22r. udaje się na granicę aby przekazać  ks. Krzysztofowi agregaty prądotwórcze ( w Odessie nie ma prądu) z wielką radością zawiózłby również żywność.

Wszyscy którzy chcieliby pomóc mogą towary z listy (w dowolnej ilości) zostawić u:

Danusi i Andrzeja Kuc – tel. 607286805 

Doroty i Piotra Jasińskich – tel. 668810840

Lista potrzebnych produktów:

Makaron, Kasza,  Ryż, Cukier, Konserwy(puszki mięsne lub rybne)

Herbata, Pieczywo chrupkie, Mleko UHT, Zupy instant,

Owsianki instant, Orzechy(bakalie) Batony energetyczny/owsiane,

Paluszki, Krakersy, Dania gotowe(słoiki) o długim terminie.

Niech Pan Bóg wynagrodzi wszystkim ofiarodawcom.

PODSUMOWANIE REJONOWEGO WIELKOPOSTNEGO DNIA WSPÓLNOTY REJONU II i III

Kochani,

Z inicjatywy odpowiedzialnych: Anny i Andrzeja Częczek – pary rejonowej rejonu II i Ks. dr Cezarego Opalacha – moderatora rejonu II, byłego Moderatora Diecezjalnego DK oraz Joanny i Piotra Wajler – pary rejonowej rejonu III i Ojca Roberta Zbierańskiego, OFMConv. – moderatora rejonu III, w sobotę 12.03.2022 r. w kościele pw. Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie przy ulicy Podgórnej 1, odbył się Wielkopostny Dzień Wspólnoty DK Rejonów II i III.

Celem spotkania było wspólne modlitewne, „rodzinne” przeżywanie okresu Wielkiego Postu. Przeżywając, zarówno Drogę Krzyżową, jak i Eucharystię, modliliśmy się o głęboką ufność, niezachwianą wiarę, o siłę do przezwyciężania trudów dnia codziennego, o wytrwałość naszych rodzin na drodze do zbawienia.

Spotkanie rozpoczęli Joanna i Piotr Wajler – para rejonowa rejonu III witając zebranych i zapraszając do wspólnego przeżywania Wielkopostnego Dnia Wspólnoty. Po zapaleniu świecy wspólnotowej przeżywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w której, jak to zaznaczono we wstępie, modliliśmy się o umocnienie relacji i miłości w rodzinach, o siłę i nadzieję dla rodzin w kryzysie, dotkniętych zniewoleniami oraz o takie wychowanie dziewcząt i chłopców, by nowe pokolenie młodych ludzi było w stanie dorastać do miłości małżeńskiej
i rodzicielskiej.

Szczególnie głęboko wybrzmiewały i zapadały w serce wezwania modlitewne po każdym z rozważań stacji Drogi Krzyżowej przygotowanych przez Ks. Marka Dziewieckiego a przedstawianych przez uczestników spotkania (link do rozważań – Droga Krzyżowa ks. Marek Dziewiecki).

Na zakończenie nabożeństwa odmówiono modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka dzięki czemu uczestnicy spotkania mogli uzyskać odpust zupełny a Ks. Cezary udzielił Błogosławieństwa.

Po 15 minutowym przygotowaniu, uczestniczyliśmy w Eucharystii celebrowanej przez Ks. Cezarego ubogaconej przez liczną posługę liturgiczną oraz Diakonię Muzyczną.

Ks. dr Cezary Opalach- Moderator II Rejonu DK , w Konferencji wygłoszonej podczas Mszy Świętej Wielkopostnego Dnia Wspólnoty Domowego Kościoła odniósł się do problematyki rodzinnej w kontekście nauczania Błogosławionego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczególnie zaakcentował rolę Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa stawiając Ich za wzór dla współczesnych małżonków w dążeniu do świętości poprzez wierne wypełnianie woli Bożej.

Zwrócił uwagę, że wierne trwanie Matki Bożej i Świętego Józefa przy Panu Jezusie bez względu na okoliczności, nawet w najtrudniejszych momentach, powinno być wzorem do podążania drogą Bożą, poprzez odczytywanie woli Bożej i jej realizację poprzez gorliwe wypełnianie codziennych obowiązków, poprzez prawidłowe wychowywanie nowego pokolenia w przyjaźni z Bogiem i drugim człowiekiem. Sił do tej trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy wychowawczej należy poszukiwać w Eucharystii i w kontakcie z Panem Bogiem.

Ks. Cezary, wzorem Błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego zachęcał, aby , zarówno matki, jak i ojcowie doskonalili w sobie takie cechy charakteru jakimi obdarowani byli Najświętsza Maryja Panna i Święty Józef. By, wzorem Świętej Rodziny, ponosili ofiarę ze swego życia dla dobra najbliższych, dla dobra swych rodzin, w duchu służby, ofiarnej służby, wyprzedzając się wzajemnie w tej służbie, przyczyniając się do poprawy relacji rodzinnych i warunków życia domowego.

Na zakończenie konferencji Ks. Cezary odwołał się do adhortacji św. Jana Pawła II Redemptoris Custos, („Opiekun Zbawiciela, Odkupiciela”), w której Papież pisał o doskonałym ojcostwie świętego Józefa, wyrażającym się w rezygnacji ze swoich planów życiowych i złożeniu daru z siebie, ze swojej pracy, ze swojego życia, ze swojej modlitwy, w uczynieniu ze swego życia służby na rzecz innych. Tym samym wskazując, że ojcowie, na wzór świętego Józefa, powinni być oparciem dla swojej rodziny, powinni dawać rodzinie poczucie realnego bezpieczeństwa fizycznego i duchowego.

Realizując swoje, wcale nie łatwe, powołanie męża i ojca, żony i matki mamy pójść razem drogą świętości i pomagać swoim bliskim zdobyć niebo.

Ks. Cezary, w końcowym zdaniu wyraził nadzieję, że Pan Bóg do tego nas zaprasza, że do tego, szczególnie poprzez naszą wspólnotę (DK), nas uzdalnia, abyśmy czynili to razem, abyśmy trzymając się za ręce, razem weszli do nieba.

Po Mszy Świętej, na kończącej spotkanie półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, w głębokiej ciszy, „sam na sam” z Panem Jezusem, w kontekście problemów poruszonych w konferencji przez Ks. dr Cezarego Opalacha, rozważaliśmy nasze sprawy osobiste, problemy naszych małżeństw i rodzin.

Na koniec, przesyceni głębokim przeżywaniem męczeńskiej drogi krzyżowej Pana Jezusa i Miłości płynącej z Krzyża, umocnieni Błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem ruszyliśmy do realizacji naszej drogi życiowej
w duchu tejże Miłości.

Tekst: Eugenia i Lucjan Jędrychowscy

 

Autorami zdjęć, zamieszczonych w galerii, dokumentujących przebieg spotkania, są Bogdan Kolz i Piotr Wajler.

 

Para Rejonowa rejonu II Anna i Andrzej Częczek
Para Rejonowa rejonu III Joanna i Piotr Wajler

 

  

PODSUMOWANIE REJONOWEGO WIELKOPOSTNEGO DNIA WSPÓLNOTY REJONU I

Drogą Krzyżową w oparciu o rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza w kościele bł. Honorata Koźmińskiego w Mrągowie rejon pierwszy Domowego Kościoła w naszej archidiecezji rozpoczął w sobotnie popołudnie 12 marca Roku Pańskiego 2022 swój wielkopostny dzień wspólnoty.

Tym, którym z różnych względów nie dane było w niej uczestniczyć, warto z głębokich jej treści przytoczyć kilka fragmentów, zachęcając ich tym samym do wczytania się w cały jej tekst. Pochodzą one ze wstępu, ze stacji pierwszej i czternastej oraz z zakończenia:

To Chrystusowe pytanie skierowane do Judasza było ostatnimi słowami Zbawiciela, jakie wypowiedział przed swoim pojmaniem i uwięzieniem. Zanim rozpoczniemy Drogę Krzyżową w tym uświęconym miejscu, stańmy wobec tych słów: Przyjacielu, po coś przyszedł? Dlaczego podjąłeś trud podróży? Krzyż jest zgorszeniem, głupstwem, porażką. Na pewno chcesz iść za zgorszeniem, głupstwem i porażką? Nosimy krzyżyki na łańcuszkach, wieszamy je w domach, szkołach, szpitalach i nierzadko potem pod tymi krzyżami przeklinamy, że coś się nam nie powiodło, że nie poszło po naszej myśli, że ktoś nas odrzucił. Mówimy o krzyżu, śpiewamy o krzyżu, a kiedy przychodzi, często jesteśmy zaskoczeni i oburzeni.”

Piłat może i starał się uwolnić Jezusa, ale ten tłum tak bardzo domagał się wyroku. Może ktoś mówić: w zasadzie to staram się być chrześcijaninem, ale ten tłum wokół mnie tak głośno krzyczy o antykoncepcji, o eutanazji, o aborcji, o in vitro. Oni tak głośno krzyczą u mnie w biurze, na uczelni, w firmie, że ja milczę i dyskretnie umywam ręce.”

Ktoś powie: to przerażające. Wszystko zostaje nam zabrane. Czy zabrane? Każdy człowiek ma przed sobą dwie drogi: żebraka i siewcy. Ten pierwszy gromadzi w swoich żebraczych torbach swój nędzny majątek. Torby są wielkie, ciążą mu bardzo, a on nie rozstaje się z nimi nawet na chwilę, choć tak naprawdę to tylko same śmiecie. Ale człowiek może być, jak siewca, który idzie przez życie i hojnie rzuca na pole Królestwa Bożego ziarna swoich talentów, pracy i miłości. Pod koniec życia torba jest pusta. Ale pole zostało obficie zasiane.”

Kto nie zna drogi do morza, niech podąża za rzeką.
Niech podąża za krzyżem ten, kto szuka drogi do Boga, do zmartwychwstania, do życia.

Całość Drogi Krzyżowej znajduje się na stronie internetowej:

http://santosubito.org.pl/informacje,droga_krzyzowa_rozwazania_ks_pio,283,1.html

lub w pliku – Droga Krzyżowa w oparciu o rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza.doc

Głównym punktem spotkania była oczywiście Eucharystia sprawowana przez moderatora rejonowego ks. Sławomira Sokołowskiego oraz zaproszonego gościa ks. Pawła Grzesiaka , studiującego teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

(W Drodze Krzyżowej uczestniczył jeszcze trzeci kapłan, ks. Robert Kaniowski, moderator jednego z mrągowskich kręgów.)

W wygłoszonej homilii ks. Paweł skupił się na dążeniu do świętości jako podstawowym zadaniu Wielkiego Postu:

Dobrze, że ten dzień skupienia jest na początek tego okresu, bo jeszcze tyle tygodni przed nami, jeszcze tyle razy możemy wzrastać, jeszcze tyle razy, żeby nawracać się, żeby coś w sobie zmienić. Po to jest ten czas nam dany. I dzisiaj słowo Boże nas prowadzi. Słowo Boże nam nakazuje, dokąd mam dojść. Czy po prostu kolejny Wielki Post w naszym życiu, który ma nas doprowadzić do świąt Wielkiej Nocy? Czy to kolejny Wielki Post, który ma nam pomóc jakoś tak po Bożemu przeżyć Triduum Paschalne? Czy to kolejny Wielki Post, w którym mamy zarządzić Drogami Krzyżowymi, różnymi nabożeństwami, różnymi modlitwami, nowennami a potem czekać na następny? To nie tylko po to! To nie tylko dlatego daje nam Bóg ten czas. <Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia.> (2Kor 6,2) Bóg daje nam czas, byśmy się nawracali, byśmy się przemieniali, bo wzywa nas do świętości. I to jest podstawowe zadanie, które my realizujemy. Czasami ono zdaje się być tak podstawowe, tak nam powszednieje, że zupełnie o nim zapominamy. Że oto dzisiaj mnie i ciebie Bóg wzywa do czego? Do tego, żeby być świętym, żeby cię wyzwolić, żeby dawać prawdziwą wolność. Bo i mnie Pan Bóg wzywa do tego, by dać mi tę wolność.”

W modlitwie wiernych wybrzmiała nader aktualna w tych dniach prośba o łaskę pokoju w Europie i na świecie a szczególnie na bliskiej naszym sercom Ukrainie.

Przybyły do nas z Rzymu ks. Grzesiak poprowadził też po Mszy Świętej konferencję, którą oparł na słowach Ewangelii, rozdanym uczestnikom na przygotowanych karteczkach:

Potem mówił do wszystkich: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia berze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” (Łk 9,23)

Słuchacze mieli możliwość pogłębienia w sercach i umysłach rozumienia powyższej perykopy i zrobienia rachunku sumienia z wprowadzania jej w życie poprzez odpowiedzi na stawiane pytania w ciszy swoich dusz. Oto kilka z tych pytań:

O ile świat byłby lepszym miejscem, gdybym ja był lepszym księdzem? O ile świat byłby lepszym miejscem, gdybym ja był lepszym ojcem, lepszą matką, lepszym katolikiem? O ile świat byłby lepszym? I dlatego to od nas zależy, jak ten świat będzie wyglądał. I dlatego to od nas zależy, czy będziemy chcieli dać z siebie więcej w tym Wielkim Poście, który się rozpoczyna.”

Czwartym a zarazem ostatnim punktem rejonowego dnia wspólnoty była agapa w salce parafialnej. Przy smacznej grochówce, owocach i słodkościach dzielono się radościami i troskami w małżeństwach i w rodzinach, jakie miały miejsce od czasu ostatniego spotkania w podobnym gronie i w podobnej formie.

Tekst : Grzegorz Joachim Jarmużewski

Współpraca : Dariusz Szukała i Arkadiusz Sowiński

Zdjęcia : Marzenna Zdanuk

 

Para Rejonowa rejonu I Marzenna i Grzegorz Zdanuk

 

  

PODZIĘKOWANIE

KOCHANA WSPÓLNOTO

W dniu 12 marca 2022 roku w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w
Olsztynie odbyła się katecheza dla rodziców dzieci komunijnych.
Serdecznie dziękujemy ks. Mariuszowi Grankowskiemu za zaproszenie,
dziękujemy Ali i Jarkowi Dąbrowskim za poprowadzenie katechezy.
Serdeczne Bóg zapłać za przybliżenie naszej wspólnoty poprzez
wypowiedziane świadectwo dla Romany i Marcina Cholewińskich.

Alina i Janek Pilipienko – Para Diecezjalna
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

MSZA ŚWIĘTA WSPÓLNOTOWA

Serdecznie zapraszamy wspólnotę DK na Mszę Św w pierwszą niedzielę m-ca
6 marca 2022 r. godz 11.30 (górny kościół) parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie .
Intencja Mszy Św : Za małżeństwa które w danym miesiącu obchodzą swoje jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa.
Diakonia Modlitwy zaprasza na wspólny różaniec przed Mszą Św o godz 11.00 (górny kościół).

Ala i Janek Pilipienko – para diecezjalna