ODSZEDŁ DO PANA – MSZA ŚW. ŻAŁOBNA 3.06.2019

Dnia 28.05.2019 r. odszedł do Pana Jakub Kosowski, syn Emilki i Tomka Kosowskich.

Msza św. żałobna za śp. Jakuba sprawowana będzie w poniedziałek 3 czerwca 2019r.

 o godz. 12.00 w kościele w Bartągu.

O godz. 11.15 rozpocznie się w tym kościele różaniec.

Łącząc się w żalu i smutku składamy rodzicom i rodzeństwu kondolencje i wyrazy współczucia.

Gosia i Janusz Szczerba- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą.

Otoczmy modlitwą zmarłego  Jakuba oraz całą rodzinę

PIELGRZYMKA DO KALISZA

W sobotę 18 maja o godz. 5 rano komplet pielgrzymów wyruszył autokarem  spod Uranii do Kalisza. XXII Pielgrzymka Rodzin DK przebiegała pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”– w 40. rocznicę zawołania papieskiego.Po zawiązaniu wspólnoty moderator krajowy DK ks. Krzysztof Łapiński przedstawił  konferencję pt. ” Aktualność myśli Jana Pawła II do rodzin”.Po świadectwach i Eucharystii, w których również był wspominany Jan Paweł II udaliśmy się do Lichenia. W Licheniu po Apelu Maryjnym w Bazylice mieliśmy możliwość uczestniczenia w procesji ze światłami. W niedzielę w drodze powrotnej zwiedziliśmy Wyższą Szkołę  Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Odmówiliśmy Koronkę w  Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II.  Po której  Andrzej Laskosz CSsR, kustosz wspomnianego sanktuarium przybliżył nam miejsce w który się znajdowaliśmy.

Czując opiekę Jana Pawła II i Św. Józefa ubogaceni i radośni wróciliśmy do naszych domów.

ZDJĘCIA

 

REJONOWY DZIEŃ SKUPIENIA W MRĄGOWIE

W drugą majową niedzielę 7 małżeństw z 4 mrągowskich kręgów spotkało się na rejonowym dniu skupienia , w gościnnej jak zawsze, parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie.

W ramach zawiązania wspólnoty zaśpiewaliśmy, przy akompaniamencie gitary, pieśń maryjną „Była cicha i piękna jak wiosna”.

Po modlitewnym, muzycznym wstępie wysłuchaliśmy konferencji  pary rejonowej, Joli i Zbyszka, na temat „Maryja w nauczaniu ks. Franciszka Blachnickiego”, wspartej prezentacją komputerową.

Wśród wielu cennych myśli konferencji warto zapamiętać kilka jej końcowych zdań:

„Maryja nie jest ponad Kościołem ani poza Kościołem, ale pośrodku Kościoła. Sobór uczy, że Maryja zajmuje pierwsze miejsce wśród pokornych i ubogich Pana, którzy z ufnością oczekują od Niego zbawienia i dostępują go. Z tego względu w kaplicy Chrystusa Sługi w Centrum Światło-Życie w Krościenku, przedstawiona jest jako klęcząca pośrodku zgromadzonego ludu w kaplicy, zwrócona w stronę tabernakulum i ołtarza. Ks. Franciszek zwracał uwagę przychodzącym do kaplicy na Jej obecność wśród ludu Bożego, na Jej skierowanie się ku Chrystusowi. Wielkość Maryi polega na Jej umiejętności współdziałania z Duchem Świętym. Kierując się wiarą i posłuszeństwem, współpracowała z natchnieniami Ducha Świętego stając się nowym człowiekiem, dlatego jest dla nas wzorem nowego człowieka. Wierna w małych i drobnych rzeczach.”

Przechodząc do mniejszych sal na dzielenie się w małych grupach losowaliśmy sentencje naszego Założyciela. Szczególnej wymowy  nabiera jedna z nich, zamieszczona w prezentacji:

„Dziękczynienie wywyższa człowieka”.

Po spotkaniach w grupach nastąpiła synteza, podczas której przedstawialiśmy odpowiedzi na dwa pytania:

– W czym konkretnie możemy naśladować Maryję?

– Przez Maryję Duch Święty prowadzi ludzi do komunii z Chrystusem. Jak to dokonuje się w moim życiu duchowym? 

Po tej części nastąpiła przerwa na coś słodkiego i przyjazne rozmowy w oazowym gronie. W trakcie poczęstunku dołączył do nas moderator rejonowy, ks. Robert.

Wygłosił on drugą konferencję, na temat „Być dzieckiem w rękach Maryi”.

Przytoczył on w niej świadectwo Genka z żoną o mocy wspólnoty w budowaniu  życia zgodnego z wolą Bożą:

„Gdy myślę o moich kolegach i koleżankach z klasy, o tym jak wielu z nich jest po rozwodzie, w konflikcie z rodziną, niektórzy samotni – to widzę jak wyglądałoby nasze małżeństwo gdyby nie wspólnota. Gdy siedzę na imieninach u cioci i słucham, jakich wyborów życiowych dokonują krewni  -zastanawiam się, jak ja bym żył, gdyby nie doświadczenia oazowe. Gdy słucham o odchodzeniu od wiary znajomych z pracy i ich dzieci – stawiam sobie pytanie, jaką byłaby wiara w Boga moja i moich bliskich, gdyby nie formacja małżeńska. Wiem jedno – mam za co do końca życia dziękować Chrystusowi i wspólnocie Domowego Kościoła.”

Kapłan odniósł się również do istoty współczesnych działań złego ducha:

„Szatan przez swoich zwolenników, często nieświadomych, bo w niego nie wierzą, toczy walkę nie o plakaty, wykrzykiwane z mównicy hasła czy jakieś antyreligijne gesty. Diabeł walczy o duszę, ducha i wiarę rodzin – by je zniszczyć. Ma jednak silnego wroga – Dziewicę Maryję.”

Kończąc swoją konferencję zaprosił zebranych do oddania się Maryi , w postawie dziecka ,słowami ks. Dominika Chmielewskiego:

„Zachęcam cię, abyś spróbował chociaż czasami, nie był zbyt poważny i zbyt dorosły, byś wyobraził siebie w ramionach Matki Bożej jako malutkie dziecko , na które Ona patrzy z  największym zachwytem. I po prostu przyjął Jej miłość.”

Na zakończenie przeszliśmy z sali konferencyjnej do kaplicy domu rekolekcyjnego, gdzie nastąpiła Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, uwielbienie w ciszy, odmówienie Litanii Loretańskiej i kapłańskie błogosławieństwo.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na schodach zakrystii powróciliśmy do naszych domów ,wzbogaceni maryjną refleksją w maryjnym miesiącu jako i radością powstałej na ten dzień małej wspólnoty.

Grzegorz Joachim Jarmużewski

ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

REKOLEKCJE W PIENIĘŻNIE

W dniach 08-12.05.2019 r. w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie miała miejsce  Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rekolekcji II stopnia.

Z 15 małżeństw uczestniczących w rekolekcjach tylko jedno przyjechało z poza naszej diecezji tj. z diecezji białostockiej. Rekolekcje prowadzili: Moderator Diecezjalny Domowego Kościoła Ksiądz Mariusz Grabas oraz Monika i Bogdan Kolz.

Po raz drugi (pierwszy raz w roku ubiegłym) doświadczyliśmy szczerego, płynącego z otwartości serca przyjęcia przez gospodarza miejsca – Rektora Seminarium Księdza Jacka Wojcieszko. Bogu niech będą dzięki za ten czas, za to miejsce i za tych ludzi, którzy brali udział w rekolekcjach jak też i tych, którzy na rzecz rekolekcji posługiwali. 

Gosia i Janusz Szczerba

 

PODZIĘKOWANIE

KOCHANI
12-05-2019 roku odbyła się kolejna Niedziela Świadectw, tym razem
w Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie.
Bardzo dziękujemy ks. Cezaremu Opalachowi za wygłoszone w tym dniu homilie.
Serdeczne Bóg zapłać Danusi i Andrzejowi Kuc, Bożenie i Wojtkowi
Szczurek oraz Ali i Jarkowi Dąbrowskm za przybliżenie naszej
wspólnoty poprzez wypowiedziane świadectwo.

Bardzo serdecznie prosimy o zaangażowanie się wszystkich małżeństw do
gotowości dzielenia się radością bycia w Domowym Kościele, opowiedzeniu
o tym, jak Jezus Chrystus przemienia nasze życie.

Małżeństwa, które jeszcze nie napisały swoich świadectw prosimy, aby
wzięły naszą prośbę do serca i to zrobiły przesyłając je do ks. Cezarego
Opalacha na adres: cezary.opalach@uwm.edu.pl.
Otoczmy modlitwą to dzieło a także całą wspólnotę Domowego Kościoła.

Gosia i Mirek Andruszkiewicz
Gosia i Janusz Szczerba