Kochani.
Mile widziane słodkości lub owoce.
Ks Mariusz Grabas
Kochani.
Mile widziane słodkości lub owoce.
Serdecznie zapraszamy wspólnotę DK na Mszę Św w pierwszą niedzielę m-ca
2 października 2022 r. godz 11.30 (górny kościół) Sanktuarium Chrystusa Odkupiciela
Człowieka w Olsztynie.
Intencja Mszy Św : Za małżeństwa które w danym miesiącu obchodzą swoje jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa.
Diakonia Modlitwy zaprasza na wspólny różaniec przed Mszą Św o godz 11.00 (górny kościół).
Ala i Janek Pilipienko – para diecezjalna
Kochani!
Serdecznie zapraszamy na Rekolekcje Ewangelizacyjne.
Termin: 09-13.11.2022 r.
Miejsce: Gietrzwałd
(Dom pielgrzyma po kapitalnym remoncie, każdy pokój posiada łazienkę. Wyposażenie pokoi: pościel, ręczniki, czajnik, kubki)
Prowadzący: ks. Cezary Opalach
Koszt uczestnictwa:
– dorośli 650,00 zł od osoby
– dzieci od 3 lat do 7 lat – 450,00 zł
– dzieci do 3 lat 50,00 zł
Zgłoszenia przyjmują: Gosia i Mirek Andruszkiewicz tel. 609656274,
adres mail: mikrocom@yupo.pl
W dniu 24.09.2020 r. uczestniczyliśmy w 42 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Na tegoroczne miejsce spotkania członków KWC została wybrana Leśna Podlaska a dokładnie Sanktuarium Matki Boskiej Leśniańskiej – „Matki Jedności i Wiary” oraz „Opiekunki Podlasia”.
Zawiązanie wspólnoty pielgrzymów z kilkunastu diecezji miało miejsce o godz.10:00 w kościele gdzie słowo otwarcia skierował do zgromadzonych Krajowy Moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Ks. Jarosław Błażejak. Następnie miała miejsce konferencja dr Roberta Derewendy wykładowcy KUL i Dyrektora Lubelskiego Oddziału IPN, który przybliżył postać Księdza Franciszka Blachnickiego w przestrzeni życia społecznego i politycznego.
Kustosz Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej o. Dominik Partyka przedstawił w swoim wystąpieniu historię Sanktuarium oraz obrazu Matki Bożej – małej płaskorzeźby wykutej w polnym kamieniu o wymiarach 29 cm x 31 cm.
Kolejnym elementem pielgrzymki była Droga Krzyżowa ze świadectwami członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
O godz. 15:00 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W homilii podziękował wszystkim, którzy ofiarowują wstrzemięźliwość od picia alkoholu, modlitwę i post w intencji osób uzależnionych. W trakcie procesji z darami chętni złożyli na ołtarzu deklaracje KWC.
Na zakończenie podano miejsce i termin przyszłorocznej pielgrzymki KWC – Częstochowa 09.09.2023 r.
Gosia i Janusz Szczerba
Kochani !
09.10.2022 r. w Biskupcu, w Parafii bł. Karoliny Kózkówny
odbędzie się Niedziela Świadectw.
Homilie podczas Mszy Św. o godz.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 wygłosi ks. dr Cezary Opalach.
Otoczmy modlitwą Ewangelizatorów, ks. Cezarego a także wszystkie
małżeństwa, które będą miały możliwość usłyszenia o Domowym Kościele i
być może skorzystają z zaproszenia do wspólnoty.
„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” ( Łk 10, 2)
Małżeństwa, które chcą dołączyć do DE prosimy aby swoje świadectwa
przesłały do ks. Cezarego Opalacha na adres mail:
cezary.opalach@uwm.edu.pl
ks. Cezary Opalach – Moderator Diakonii Ewangelizacji
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji
Inauguracja roku formacyjnego 2022/2023 w rejonie mrągowskim
Przywitaniem przez nową parę rejonową Justynę i Bartka Witkowskich oraz przedstawieniem nowego moderatora rejonowego ks. Henryka Przeździeckiego MS wspólnota rejonu mrągowskiego rozpoczęła uroczyście 37 rok oazowej formacji. Prowadzący wyjaśnili zebranym znaczenie hasła jubileuszowego roku pracy „Życie w świetle” oraz wymownego symbolu (widocznego na dwóch ekranach w prezbiterium saletyńskiej świątyni) opartego na fragmencie z Ewangelii: „Kto idzie za Mną nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 21).
Centralnym punktem spotkania była Eucharystia. Przewodniczył jej wspomniany już kapłan i sprawował ją w intencji małżeństw, które w sierpniu i we wrześniu mają swoje rocznice ślubu. Za wszystkie zaś małżeństwa rejonu i wszystkich moderatorów kręgów modlił się ks. Robert Kaniowski. Posługę w konfesjonale pełnił moderator dwóch kręgów ks. Jan Ślęczka MS.
Homilia głównego celebransa przybliżyła słuchaczom znaczenie fiskalnej przypowieści Jezusa (Łk 16,1-13), szczególnie jej puenty: „Żaden człowiek nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!” (Łk 16,13). Wskazała na jej istotę, którą wcale nie są pieniądze a uczciwość człowieka w małych i wielkich sprawach, w pracy i płacy, w mediach (w związku z przypadającą niedzielą środków społecznego przekazu) jak też w odniesieniu do jego wiary.
W przygotowanej modlitwie wiernych mocno wybrzmiała intencja „o rychłą beatyfikację sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła, aby za jego wstawiennictwem Domowy Kościół rozwijał się w Polsce i na całym świecie prowadząc małżeństwa i rodziny do świętości”.
Proboszcz parafii dołączył jeszcze poranną prośbę generała saletynów o modlitwę za misjonarzy w Haiti, których życie zagrożone zostało w wyniku napadów na domy zakonne, na znak protestu wobec panującej w tym kraju totalnej biedy.
Po Mszy Świętej odbyła się Adoracja z rozważaniami autorstwa Marysi i Marka Stępniów, w których wskazali na „wdzięczność za tych, którzy zaprosili nas do wspólnoty i byli dla nas przykładem dobrego życia małżeńskiego i rodzinnego; którzy pokazali nam jak z wiarą i miłością służyć innym”. Po chwili modlitwy w ciszy serc nastąpiła Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Tradycyjnie już, na schodach kościoła, wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie i udali się do domu parafialnego na ciepły posiłek oraz słodkości w ramach agapy, podczas której (po przywitaniu pary diecezjalnej Ali i Janka Pilipienko i ks. Sławomira Sokołowskiego oraz wręczeniu symbolicznych róż i pamiątek sierpniowym i wrześniowym jubilatom) świadectwami po przeżytych letnich rekolekcjach podzieliły się następujące małżeństwa: Dorota i Adam Radziszewscy (ORAR II), Ewa i Michał Juźwin (ORAR II), Halina i Stanisław Dytnerscy (ORDR II), Marzenna i Grzegorz Zdanuk (ONŻ III), Teresa i Krzysztof Sobiescy (rekolekcje tematyczne „Radość zobowiązań”), Ala i Jan Pilipienko (rekolekcje tematyczne „Dialog małżeński”) oraz Danuta i Kazimierz Meler (u sióstr w Szczytnie).
Na zakończenie para rejonowa wszystkim za wszystko podziękowała a moderator rejonowy wszystkich pobłogosławił – na wyjątkowy rok formacyjny, bo przygotowujący nas na przeżywanie jubileuszu pięćdziesięciu lat istnienia Domowego Kościoła (1973 – 2023).
Tekst: Grzegorz Joachim Jarmużewski
Współpraca: Dariusz Szukała, Arkadiusz Sowiński, Michał Juźwin
„Nikt nie może stawić czoła życiu w sposób odosobniony.
(…)Potrzebujemy wspólnoty, ażeby nas wspierała, pomagała nam,
takiej, w której pomagamy sobie nawzajem patrzeć w przyszłość.”
(Papież Franciszek, Fratelli Tutti, 8)
Słowa Papieża Franciszka to motto, które towarzyszyło odpowiedzialnym Domowego Kościoła podczas podsumowanie pracy rocznej odbywającego się w częstochowskim seminarium w dniach 9-11 września 2022 roku. Pod czułym okiem Maryi, Matki z Częstochowskiego wizerunku, zawiązaliśmy wspólnotę 170 osób z całej Polski i z zagranicy. W piątek wieczorem rozpoczęło się spotkanie, w którym wzięły pary diecezjalne i pary filialne, pary odpowiedzialne za kontakty z zagranicę, księża moderatorzy diecezjalni Domowego Kościoła oraz para krajowa Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie z moderatorem krajowym DK ks. Damianem Kwiatkowskim. Wyjątkowymi gośćmi na spotkaniu były pary odpowiedzialne za DK na Litwie, Ukrainie i w Czechach. Z Krościenka przyjechały Elżbieta Kozyra i Maria Różycka z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, odpowiedzialne za sekretariat DK oraz posługujące na rekolekcjach w Centralnym Domu Rekolekcyjnym DK. Podczas podsumowania pracy rocznej towarzyszył nam również moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek.
Spotkanie w Częstochowie było okazją do modlitwy we wspólnocie. Sobotni i niedzielny poranek zgromadził nas w seminaryjnej kaplicy na namiocie spotkania przed Najświętszym Sakramentem oraz na jutrzni, podczas której modliliśmy się psalmami w łączności z całym Kościołem. Sercem każdego dnia była Eucharystia. Sobotniej liturgii przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. W homilii ksiądz biskup przywołał dwa bardzo sugestywne obrazy: drzewa i domu, w nawiązaniu do Ewangelii św. Łukasza (Łk6, 43-49). Dobre drzewo, żeby owocowało potrzebuje korzenia, ale również nowych gałązek. „ Patrzcie na całość” – mówił ksiądz biskup. Podobne „zintegrowanie” podkreślał, odwołując się do biblijnego obrazu domu. Aby budowla była trwała i piękna nie tylko potrzebne są mocne fundamenty, ale równie ważne są remonty wnętrza, których dokonujemy od czasu do czasu. Oba obrazy były punktem wyjścia do zachwytu do nad charyzmatem Ruchu. Jak utrzymać jego fenomen? „Budujcie na korzeniach” – mówił biskup Andrzej –na tradycji Kościoła, pielęgnujcie liturgię, biografię księdza F. Blachnickiego, spotkanie ze Słowem Bożym, ale również słuchajcie Ducha Świętego, tak, by tworzyć żywy Kościół.
Podczas niedzielnej Eucharystii Pan Bóg mówił również za pomocą obrazu, tym razem z przypowieści o synu marnotrawnym. Najpierw uderzyły nas słowa refrenu psalmu responsoryjnego „Wstanę i wrócę do mojego Ojca”, do których w homilii odwołał się moderator krajowy DK ks. Damian Kwiatkowski, przypominając o konieczności ciągłego nawracania się. Pan Bóg podarował nam charyzmat Ruchu Światło-Życie jako drogę do świętości, na której zdarzają się potknięcia i upadki, czasami „zafundowane” przez Boga, abyśmy nie popadli w pychę. To w Nim mamy pokładać nadzieję w naszej posłudze.
„Potrzebujemy wspólnoty (…) takiej, w której pomagamy sobie nawzajem patrzeć w przyszłość”. Jako wspólnota Domowego Kościoła stajemy u progu jubileuszu 50-lecia DK, przed nami „rok łaski od Pana”. Biblijne korzenie świętowania roku jubileuszowego przybliżył nam podczas konferencji ks. Sławomir Rachwalski, moderator diecezjalny DK archidiecezji gnieźnieńskiej. Nawiązując do 25 rozdziału Księgi Kapłańskiej, wskazał na etymologię słowa „jubileusz”. Rok jubileuszowy w tradycji judaistycznej ogłaszany był przez „jőbȅl”, czyli dźwięk baraniego rogu i był rokiem szczególnych łask: darowania wolności niewolnikom czy darowania długów. Mówiąc o duchowym przygotowaniu do obchodów jubileuszu, prelegent zachęcił nas, by wrócić do źródeł, do zrozumienia drogi formacji, która jest przez członków DK drogą do świętości. Rok jubileuszowy to czas, w którym jesteśmy zaproszeni do dziękczynienia za otrzymane łaski oraz pogłębienia i odnowienia relacji z Bogiem. Świętowanie jubileuszu tak naprawdę zaczynamy przed samym jubileuszem, dlatego ten rok formacyjny prowadzi nas do zaplanowanych na Jasnej Górze 9 września 2023 roku uroczystości jubileuszu 50-lecia Domowego Kościoła. Konferencja ks. Sławka była wprowadzeniem nas do pracy w grupach, w których wspólnie zastanawialiśmy się nad kondycją współczesnych rodzin, nie tylko Domowego Kościoła oraz szukaliśmy odpowiedzi na duchowe potrzeby rodziny.
Spotkanie odpowiedzialnych w Częstochowie było również okazją do refleksji nad minionym rokiem formacyjnym, a zwłaszcza pochyleniem się nad uczestnictwem małżeństw DK w rekolekcjach. Dzieliliśmy się tym tematem już podczas spotkań kręgów filialnych, które miały miejsce w sobotę. Spotkanie krąg filialnego było okazją do szukania jakie konkretne przedsięwzięcia możemy podjąć w diecezjach, aby świętować jubileuszu 50-lecia DK. Również w sobotni wieczór miało miejsce spotkanie par odpowiedzialnych z Czech, Litwy i Ukrainy, par odpowiedzialnych za kontakty z zagranicom z para krajową oraz moderatorem krajowym DK i moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, a także skarbnikami DK. Był to czas nie tylko budowania jedności, ale również dzielenia się życiem wspólnoty DK poza granicami Polski. Liczbowy udział małżeństw DK w rekolekcjach przedstawiła nam Marysia z sekretariatu DK. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że po dwóch latach pandemii, czasie „posuchy” rekolekcyjnej można zaobserwować ożywienie w tym obszarze.
Podczas sobotniej Eucharystii nastąpiło przekazanie posług. Czternaście par diecezjalnych oraz dwie pary odpowiedzialne za kontakty z zagranicą podjęły nową służbę, pobłogosławione przez księdza biskupa Andrzeja Przybylskiego.
Dowodem na to, że „potrzebujemy wspólnoty, aby nas wspierała” było świadectwo Wiktorii Zigert, pary krajowej z Ukrainy. Na spotkaniu była sama z wiadomych względów. Łzy wzruszenia ściskały nas za gardło, gdy Wiktoria dzieliła się doświadczeniem pierwszych dni wojny na Ukrainie i jej konsekwencji dla całej rodziny, dziękowała za wsparcie, pomoc ale również prosiła o zrozumienia dla tych, którzy przybyli do Polski. Nie zabrało słowa przepraszam.
Dla osób odpowiedzialnych za Domowy Kościół wrześniowe spotkanie w Częstochowie było nie tylko podsumowaniem pracy rocznej, lecz stało się wejściem w rok jubileuszowy.
Oblubieniec czeka już, oto dzień wesela…
Marlena i Adrian Ptaszyńscy
archidiecezja gnieźnieńska
za: http://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/podsumowanie-pracy-rocznej-domowego-kosciola-czestochowa-2022/
„ Życie w świetle” – nowy rok formacyjny rozpoczęty .
Nowy rok pracy 2022/23 rozpoczął się powakacyjnym inauguracyjnym spotkaniem Ruchu Światło-Życie w Nowym Kawkowie , w dniu 10.09.2022. Temat roku „Życie w świetle”.
Przywitał nas moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Krzysztof Laska . W spotkaniu Ruchu uczestniczyli członkowie oazy rodzin, oazy młodzieżowej oraz oazy osób dorosłych .
Spotkanie rozpoczęło się od świadectw uczestników rekolekcji wakacyjnych. Chętnych do dzielenia się swoimi przeżyciami było więcej niż się spodziewano . W związku z czym konieczne było wydłużenie czasu przeznaczonego na ten punkt spotkania . Osoby dzielące się swoim świadectwem mówili o swoim doświadczeniu spotkania Pana Boga podczas wakacyjnych formacji. Dzielili się swoimi wrażeniami, przeżyciami duchowymi i darami jakie otrzymali podczas rekolekcji. Umacniali obecnych ,że warto jeździć na rekolekcje aby się rozwijać i móc służyć innym i ich ubogacać . Po zakończeniu świadectw rozpoczęła się godzina odpowiedzialności.
W czasie tym świadectwem trzeźwości i trwania w KWC podzieli się uczestnicy spotkania. Przyjęto nowych członków KWC . Szli Oni ze swoimi deklaracjami w procesji do ołtarza aby je ofiarować Jezusowi . Nad Nimi modlili się inni członkowie KWC..
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył ks. K.Laska a kazanie wygłosił ks. Cezary Opalach. W celebracji Mszy świętej wzięli udział również inni księża moderatorzy Ruchu z naszej diecezji.
W kazaniu ks. Cezary mówił o miłości w świetle wolności, cyt.” Miłość wymaga wolności. Wolność w miłości nie jest wolna od służby. Jeżeli wierzymy w Chrystusa to musimy sobie służyć. Podejmujemy ten trud w życiu aby pokazać Bogu ,że Go kochamy.
Bóg w wolności zaprasza Maryję do współodkupienia świata. A jak ja ze swoja wolnością chcę współpracować z łaską Bożą w tym roku pracy ?Wszystko mogę ale nie wszystko przynosi pożytek. Maryja uczy nas ,że nasza wolna wola jest tym co możemy ofiarować dla Jezusa .”
Ks. Cezary zasugerował ,iż w tym roku pracy możemy przyjąć postanowienia np. :
więcej uczestniczyć w Eucharystii
więcej miłości bliźniego
więcej zaangażowania w życie wspólnoty
Zakończył słowami : cyt .” Daj Boże aby inni patrząc na nas zachwycili się Bogiem „
Po zakończonej Eucharystii nastąpiło przekazanie posług par rejonowych oraz animatorów kręgów. Przyjęto również do wspólnoty DK p krąg po pilotażu
Na zakończenie spotkania odbyła się agapa.
Diakonia Życia w ramach
MARSZU DLA ŻYCIA I RODZINY w OLSZTYNIE
zaprasza do wspólnego wyjazdu na
NARODOWY MARSZ
DLA ŻYCIA I RODZINY
W WARSZAWIE
18 WRZEŚNIA 2022 GODZ. 6:30
z PLACU ROOSVELTA (przed hotelem Wileńskim)
ZGŁOSZENIA: Aleksandra i Janusz Prucnalowie tel. 600 089 948 oraz 606 980 948
KOSZT: 75 zł od osoby
Droga Wspólnoto !