ZAKOŃCZENIE ROKU FORMACYJNEGO W REJONIE MRĄGOWO

Zakończenie 35 roku oazowej formacji w mrągowskim rejonie Domowego Kościoła

W ciepłą i słoneczną sobotę 19 czerwca wspólnota rejonu mrągowskiego spotkała się na Eucharystii i agapie w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie, by dziękować Bogu za kolejny rok oazowej formacji w Domowym Kościele.

Mszę Świętą sprawowało trzech kapłanów: moderator rejonowy ks. Sławomir Sokołowski, moderator dwóch kręgów goszczącej nas parafii ks. Kazimierz Przybycień MS oraz warmiński neoprezbiter ks. Grzegorz Antczak.

Para rejonowa serdecznie przywitała wszystkich zebranych ze szczególnym uwzględnieniem skupionej przy parafii Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Mrągowie oazowej młodzieży, która czynnie włączyła się w służbę liturgiczną i śpiew psalmu, którego fragment odzwierciedla istotę skierowanych do słuchaczy słów: „Szukającym Pana niczego nie zabraknie.” (Ps 34,11)

Ewangelię uroczyście odczytał i płomienną homilię wygłosił najmłodszy z celebransów, ks. Grzegorz. Wyszedł przed ołtarz i mówił z pamięci, używając żywiołowego sposobu komunikacji. Opierając się na Ewangelii dnia (Mt 6, 24-34) pozostawił nam w krótkim czasie wiele cennych myśli przydatnych w naszej dalszej pracy nad chrześcijańską dojrzałością osobistą oraz w małżeństwie i w rodzinie.

Kilka z nich warto w ramach ‘ocalenia od zapomnienia’, dla duchowego dobra, przytoczyć:

Rozumienie Ewangelii musi mieć też element racjonalny.”

W swoim życiu muszę mieć pewne plany, założenia. Muszę też pracować, żeby się utrzymać.”

Chodzi o to, żeby to co ja robię nie wyeliminowało możliwości działania Pana Boga.”

Zrobić to, co muszę i resztę zostawić Panu Bogu i wtedy w moje życie Pan Bóg będzie przychodził ze swoją łaską, ze swoimi darami.”

Nie chodzi o to, żeby teraz Pan Bóg za mnie wszystko zrobił. To byłoby bluźnierstwem!”

Moje życie ostatecznie ode mnie nie zależy .”

Mogę zrobić wiele rzeczy. I powinienem. Tyle, ile po prostu mogę. Ale to jest tylko część. Druga część należy do Niego.”

Na tym polega życie chrześcijanina, że ja jako chrześcijanin daję w swoim życiu przestrzeń dla Pana Boga, a On tą przestrzeń będzie chciał zapełnić miłością , nadzieją, pokojem.”

Nie mogło też przy spotkaniu z świeżo wyświeconym kapłanem zabraknąć prymicyjnego błogosławieństwa z nieodłącznym rozdawaniem przy tej okazji okolicznościowych obrazków, na których wypisane zostały słowa: „ Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy: sędziwością u człowieka jest mądrość, a miarą starości życie nieskalane.” (Mdr 4, 8-9)

Bezpośrednio po nim nastąpiła Adoracja Najświętszego Sakramentu w formie modlitwy spontanicznej, zainicjowanej przez moderatora rejonowego. On również ponownie nas, na wakacyjne rozesłanie, pobłogosławił.

Marzenna i Grzegorz jeszcze raz ,na koniec duchowej części rejonowego dnia wspólnoty, wszystkim za wszystko podziękowali i zaprosili do wspólnego zdjęcia na schodach świątyni, z których rozpościera się przepiękny widok na najwyższe mrągowskie wzniesienie – Górę Czterech Wiatrów.

Szczególnej wymowy nabrały słowa Grzegorza skierowane do oazowej młodzieży, by w przyszłości zasiliła szeregi starzejących się kręgów Domowego Kościoła.

Posiliwszy się na duchu przyszła pora posilenia się na ciele w ramach tradycyjnej agapy w ogrodzie przy domu parafialnym. Oprócz napojów i słodkości częstowano się bigosem oraz kiełbaskami z grilla tocząc, po czasie pandemicznych ograniczeń, długie rozmowy na wiele ważnych tematów, w duchu słów znanego benedyktyna Ojca Leona Knabita: „Każdy człowiek staje na naszej drodze nie przez przypadek. Każde spotkanie jest darem Boga.”

Do rąk naszych trafił też 163 numer naszego kwartalnika, trzymany z namaszczeniem przez ks. Sławomira. Oby jego czytelnicza postawa udzieliła się i nam!

Tekst: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Zdjęcia: Marzenna Zdanuk, Grzegorz Joachim Jarmużewski

Współpraca: Dariusz Szukała

„SZYBKI KURS MIŁOŚCI BOŻEJ” – PODSUMOWANIE

W dniach 11-12.06.2021r w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie odbyły się mini-rekolekcje „ Szybki kurs miłości Bożej” zorganizowane przez Małgosię i Mirka Andruszkiewiczów z Diakonii Ewangelizacji oraz ks. Cezarego Opalacha.

Słuchaliśmy o niepojętej miłości Boga do nas, miłości, która przemienia, ożywia, uzdalnia nas do stawania się Nowym Człowiekiem.

Na spotkaniu kręgów dzieliliśmy się doświadczeniem tej miłości w życiu osobistym i małżeńskim. W trakcie dialogu małżeńskiego przypomnieliśmy sobie o naszej wzajemnej miłości.

Był to czas przebywania w Bożej obecności, adoracji Chrystusa, ponownego zawierzenia Mu naszego życia, małżeństwa, rodziny, pracy i dnia codziennego.

Był to również czas przebywanie we wspólnocie, wyrwania się choć na chwilę z codziennych obowiązków, przystanięcia i wsłuchania w głos Tego, który wypełnia głód naszych serc.

Ania i Andrzej Częczek.

ODSZEDŁ DO PANA

W dniu 14 czerwca 2021 zmarł śp. Jan Milnerowicz tata Beaty Adrjan.
 
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 17 czerwca 2021r.
o godz. 9.45 w kaplicy na ul. Mariańskiej w Olsztynie.
Następnie odbędzie się msza św. w Katedrze.
Po mszy ciało zmarłego zostanie pochowane
na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Alina i Jan Pilipienko- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą śp. Jan Milnerowicz, tatę  Beaty Adrjan i całą rodzinę.

ODESZŁA DO PANA

Z głębokim żalem zawiadamiamy że dnia 11 czerwca 2021 r. zmarła śp. Teresa Roszczyk, mama Lidki Wiechowskiej z kręgu Mrągowo.

Wyprowadzenie ciała z Domu Pogrzebowego „HERMES”
odbędzie się dnia 15 czerwca o godz. 12.00.
Msza święta Pogrzebowa odprawiona zostanie o godz. 12.15 w Kościele św. Wojciecha.

Różaniec w Domu Pogrzebowym „HERMES” odmówiony zostanie dnia 13 i 14 czerwca o godz 17.00 oraz dnia 15 czerwca o godz. 11.00.

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Alina i Jan Pilipienko- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą zmarłą śp. Teresę Roszczyk, Lidkę oraz całą rodzinę.

 

ZAKOŃCZENIE ROKU FORMACYJNEGO

Droga Wspólnoto !
 
 
Serdecznie zapraszamy wspólnotę Domowego Kościoła  na zakończenie roku formacyjnego 20 czerwca 2021r w Gietrzwałdzie. 
 
Program dnia:
 
10.00 – Rozpoczęcie przy kaplicy objawień 
          – Różaniec  
11.00 – 12.00 – Konferencja (amfiteatr )
12.30 – Msza Św. w Bazylice Narodzenia  NMP w Gietrzwałdzie.
Agapa mile widziane słodkości.
 

Alina i Jan Pilipienko- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

 

INFORMACJE DIAKONII MODLITWY

INTENCJE MODLITEWNE ZGŁOSZONE W KWIETNIU I MAJU 2021

1957. Prosimy bardzo o żarliwą modlitwę za Marcina, męża Ewy o łaskę zdrowia .Jest w szpitalu covidowym .

1958.Módlmy się w intencji śp. Eugeniusza Nakielskiego, aby Pan Bóg okazał mu miłosierdzie i wprowadził do królestwa niebieskiego, a rodzinie zmarłego udzielił błogosławieństwa.

1959. Módlmy się w intencji małżeństw Domowego Kościoła , które w kwietniu obchodzą jubileusze ślubów , aby Pan Bóg udzielił małżeństwom potrzebnych łask do wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz błogosławił ich rodzinom.

1960. Módlmy się za śp. Janinę Tarasiewicz, aby jak najszybciej mogła cieszyć się radością nieba.

1961. Módlmy się o ulgę w cierpieniu dla Zofii Olender.

1962. Módlmy się w intencji Eugenii i Lucjana o łaskę zdrowia i błogosławieństwo Boże na każdy dzień.

1963. Módlmy się o łaskę przemiany serca dla Eryka.

1964. Módlmy się za małżeństwa z naszej wspólnoty, które w maju mają rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa, aby wzajemna miłość małżonków ciągle pogłębiała się. Niech Pan Bóg błogosławi im i ich rodzinom.

1965. Módlmy się o pokój w Ziemi Świętej i innych rejonach świata, aby ludzie nie doświadczali cierpień i zniszczeń , które niesie wojna.

1966. Módlmy się za chrześcijan prześladowanych, aby umocnieni łaską Bożą wytrwali w wierze, a prześladowcy otrzymali łaskę przemiany i nawrócenia.

1967. Módlmy się w intencji Eweliny i Rafała i ich córki Marysi o dary Ducha Świętego i podjęcie właściwej decyzji życiowej.

1968. Módlmy się w intencji Aleksandra oraz Ludwika z rodziną o potrzebne łaski Boże w życiu codziennym i pomoc w rozwiązaniu zaistniałych problemów zgodnie z wolą Bożą.

1969. Prosimy o łaskę rozeznania w podjęciu ważnej decyzji przez Ewelinę Danutę oraz błogosławieństwo Boże dla wszystkich członków rodziny.

1970. Módlmy się w intencji Joanny o cud uzdrowienia i potrzebne łaski.

Intencje modlitewne można zgłaszać telefonicznie – 89 5426452 lub na adres e-mail(zakładka DIAKONIE KONTAKT – DIAKONIA MODLITWY).

Serdecznie pozdrawiamy

Halina i Janusz Chowaniec