ROZPOCZĘCIE ROKU PRACY W REJONIE I

Inauguracja roku formacyjnego 2022/2023 w rejonie mrągowskim

Przywitaniem przez nową parę rejonową Justynę i Bartka Witkowskich oraz przedstawieniem nowego moderatora rejonowego ks. Henryka Przeździeckiego MS wspólnota rejonu mrągowskiego rozpoczęła uroczyście 37 rok oazowej formacji. Prowadzący wyjaśnili zebranym znaczenie hasła jubileuszowego roku pracy „Życie w świetle” oraz wymownego symbolu (widocznego na dwóch ekranach w prezbiterium saletyńskiej świątyni) opartego na fragmencie z Ewangelii: Kto idzie za Mną nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia(J 8, 21).

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia. Przewodniczył jej wspomniany już kapłan i sprawował ją w intencji małżeństw, które w sierpniu i we wrześniu mają swoje rocznice ślubu. Za wszystkie zaś małżeństwa rejonu i wszystkich moderatorów kręgów modlił się ks. Robert Kaniowski. Posługę w konfesjonale pełnił moderator dwóch kręgów ks. Jan Ślęczka MS.

Homilia głównego celebransa przybliżyła słuchaczom znaczenie fiskalnej przypowieści Jezusa (Łk 16,1-13), szczególnie jej puenty: „Żaden człowiek nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!” (Łk 16,13). Wskazała na jej istotę, którą wcale nie są pieniądze a uczciwość człowieka w małych i wielkich sprawach, w pracy i płacy, w mediach (w związku z przypadającą niedzielą środków społecznego przekazu) jak też w odniesieniu do jego wiary.

W przygotowanej modlitwie wiernych mocno wybrzmiała intencja „o rychłą beatyfikację sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła, aby za jego wstawiennictwem Domowy Kościół rozwijał się w Polsce i na całym świecie prowadząc małżeństwa i rodziny do świętości”.

Proboszcz parafii dołączył jeszcze poranną prośbę generała saletynów o modlitwę za misjonarzy w Haiti, których życie zagrożone zostało w wyniku napadów na domy zakonne, na znak protestu wobec panującej w tym kraju totalnej biedy.

Po Mszy Świętej odbyła się Adoracja z rozważaniami autorstwa Marysi i Marka Stępniów, w których wskazali na „wdzięczność za tych, którzy zaprosili nas do wspólnoty i byli dla nas przykładem dobrego życia małżeńskiego i rodzinnego; którzy pokazali nam jak z wiarą i miłością służyć innym”. Po chwili modlitwy w ciszy serc nastąpiła Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Tradycyjnie już, na schodach kościoła, wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie i udali się do domu parafialnego na ciepły posiłek oraz słodkości w ramach agapy, podczas której (po przywitaniu pary diecezjalnej Ali i Janka Pilipienko i ks. Sławomira Sokołowskiego oraz wręczeniu symbolicznych róż i pamiątek sierpniowym i wrześniowym jubilatom) świadectwami po przeżytych letnich rekolekcjach podzieliły się następujące małżeństwa: Dorota i Adam Radziszewscy (ORAR II), Ewa i Michał Juźwin (ORAR II), Halina i Stanisław Dytnerscy (ORDR II), Marzenna i Grzegorz Zdanuk (ONŻ III), Teresa i Krzysztof Sobiescy (rekolekcje tematyczne „Radość zobowiązań”), Ala i Jan Pilipienko (rekolekcje tematyczne „Dialog małżeński”) oraz Danuta i Kazimierz Meler (u sióstr w Szczytnie).

Na zakończenie para rejonowa wszystkim za wszystko podziękowała a moderator rejonowy wszystkich pobłogosławił – na wyjątkowy rok formacyjny, bo przygotowujący nas na przeżywanie jubileuszu pięćdziesięciu lat istnienia Domowego Kościoła (1973 – 2023).

Tekst: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Współpraca: Dariusz Szukała, Arkadiusz Sowiński, Michał Juźwin