rodzinnne koledowanie 337x170-Ostróda 16-01-2022r

RELACJA – RODZINNE KOLĘDOWANIE W OSTRÓDZIE

To był piękny, rodzinny czas!

Tak to już jest, że zanim na dobre rozświętujemy się w czasie Bożego Narodzenia, nagle on się kończy, kolędy cichną a bombki choinkowe pakujemy do kartonów i wrzucamy do szafy. Dlatego korzystając ze świąteczno-noworocznej atmosfery, wspólnota Domowego Kościoła Rejonu IV 16 stycznia w Ostródzie w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, zorganizowała rodzinne kolędowanie.

Nikt, kto zdecydował się przyjechać tego popołudnia do Ostródy, nie żałował czasu spędzonego na wspólnej Eucharystii, wspólnym śpiewaniu kolęd i wspólnym świętowaniu podczas agapy. Radosnym uśmiechom towarzyszyło nierzadko wzruszenie i pragnienie, aby powtórzyć ten rodzinny czas za rok. Rodzinne świętowanie w grupie kilkudziesięciu osób małych i dużych, przy śpiewie Bożonarodzeniowych kolęd upewniło nas, iż najważniejsze w naszym życiu, to być ze sobą i dla siebie. Kolęda to taka pieśń, która łączy pokolenia i otwiera nas na tajemnice narodzin Chrystusa. Każdy, kto wierzy w narodziny Jezusa w Betlejem, zrozumie szaloną miłość Boga do człowieka. Zachęcamy więc gorąco, aby powrócić do wspólnego kolędowania, do prostych, ludowych mądrości, bo one są prawdziwym darem Bożego Narodzenia.

Wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie tego pięknego rodzinnego kolędowania – serdecznie dziękujemy! Dziękujemy proboszczowi parafii Ks. Romanowi Wiśniowieckiemu, małżonkom z trzech kręgów DK z Ostródy za podjętą służbę podczas Eucharystii, oprawę muzyczną i poprowadzenie śpiewu w trakcie śpiewania kolęd oraz przygotowanie agapy. Dziękujemy również, za obecność pary diecezjalnej Janka i Ali Pilipienko oraz moderatora diecezjalnego Ks. Mariusza Grabasa, które były dla nas wielką niespodzianką.

Kochani – wielkie Bóg zapłać i do zobaczenia za rok podczas następnego rodzinnego kolędowania.

Para rejonowa rejonu IV – Ala i Jarek Dąbrowscy

 

BOŻONARODZENIOWE I NOWOROCZNE SPOTKANIE DK W MRĄGOWIE

Bóg nic darmo nie daje, lecz wszystko otwiera, i każdy z Boga tyle, ile chce zabiera.

(Adam Mickiewicz)

W drugą sobotę stycznia, popołudniową porą ,spotkała się w kościele Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Mrągowie, na Eucharystii i Adoracji, rejonowa wspólnota Domowego Kościoła. Przybyło wiele osób, małżeństw i rodzin z małymi dziećmi.

Ze względu na chorobę i kwarantannę moderatora rejonowego ks. Sławomira Sokołowskiego Mszę Świętą sprawował w zastępstwie ks. Kazimierz Przybycień MS. W konfesjonałach posługiwali: ks. Zdzisław Nurczyk, ks. Robert Kaniowski oraz ks. Henryk Przeździecki MS.

Para rejonowa przywitała licznie zebranych i skłoniła do postawy wdzięczności Bogu za miniony rok oraz prośby o Boże błogosławieństwo w dopiero co rozpoczętym Roku Pańskim 2022.

Homilia ks. Kazimierza oparta została o przypadające na ten dzień teksty czytania (1J 4,7-10) i Ewangelii (Mk 6, 34-44). Kapłan podkreślił, iż miłość małżeńska przetrwa, jeśli będzie zakorzeniona w Chrystusie, wszak wówczas małżonkowie pokonają wszystkie próby, bo będą potrafili kochać. Zachęcił nas do zadania sobie pytania, jaka jest nasza miłość, czy taka jak miłość Boga do nas oraz do wspomnienia chwili , w której podjęliśmy decyzję o wspólnej drodze życia. Uświadomił nam również, iż mimo że przyjmujemy w Komunii Świętej wszyscy taką samą fizycznie cząstkę Ciała Chrystusa, od nas zależy, czy czynimy to w pełni i zostajemy nakarmieni do syta, jak ludzie doświadczający cudu rozmnożenia chleba. Pan nasz bowiem daje nam siebie w Eucharystii bez ograniczeń.

W modlitwie wiernych szczególnie mocno wybrzmiała intencja, by za wstawiennictwem Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego Domowy Kościół rozwijał się w Polsce i na całym świecie prowadząc małżeństwa i rodziny do świętości.

W głębię Adoracji wprowadzili nas Marzenna i Grzegorz ukazując nam jej istotę. A jest ona zanurzeniem w miłości, ciężką pracą, najlepszą cząstką, patrzeniem, słuchaniem, obdarowaniem i przyjmowaniem, mówieniem, odpoczynkiem i przemianą. Rozważania przeplatane były modlitwą indywidualną w ciszy naszych oazowych serc. Na jej zakończenie wszyscy podchodzili do ołtarza, by przyjąć specjalne błogosławieństwo dla swoich małżeństw i rodzin. Powstała procesja była wyjątkowo przejmującym momentem całego spotkania, jego uwieńczeniem.

Przed powrotem do naszych domów raz jeszcze zabrała głos para rejonowa i podziękowała kapłanom za duszpasterskie posługiwanie, uczestnikom za przybycie a jednemu z kręgów za liturgiczne zaangażowanie poprzez grę, śpiew, czytanie i niesienie darów. Padł też apel o zgłaszanie kandydatur na nową parę w związku z kończącą się wkrótce kadencją.

Przy wyjściu ze świątyni otrzymaliśmy wigilijny opłatek, którym z uwagi na pandemiczne ograniczenia nie dane nam się było ze wszystkimi podzielić i wymienić życzeniami oraz wszelkim dobrym słowem.

Obyśmy jak najszybciej, z pożytkiem doczesnym i wiecznym, z Bożą i ludzką pomocą, do upragnionej normalności w sferze zdrowotnej, powrócić mogli!

Tekst : Grzegorz Joachim Jarmużewski

Współpraca: Marzenna Zdanuk, Jolanta Krajczyńska, Arkadiusz Sowiński

Zdjęcia: Marzenna Zdanuk

INFORMACJE DIAKONII MODLITWY

Intencje modlitewne zgłoszone w grudniu 2021

2037. Módlmy się w intencji zmarłej Danuty, aby Pan Bóg okazał jej miłosierdzie i wprowadził do radości nieba.

2038. Módlmy się za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w intencji Kasi, której małżeństwo i rodzina są zagrożone rozpadem. Prosimy o dary Ducha Świętego, aby uleczył ich relacje małżeńskie. Jezu, Ty wszystko wiesz. Jezu, Ty się tym zajmij.

2039. Módlmy się w intencji małżeństw Domowego Kościoła, które w grudniu mają swoje jubileusze ślubów, aby ich wzajemna miłość wzrastała ,coraz bardziej doskonaliły w życiu codziennym cnoty ewangeliczne a Pan Bóg błogosławił ich rodzinom.

2040 Módlmy się w intencji Marysi prosząc Boga o zdrowie dla niej oraz błogosławieństwo dla rodziny i właściwe wybory życiowe dla rodziców.

2041. Prosimy o łaskę zdrowia dla Mirosława, dary Ducha Świętego i błogosławieństwo Boże.

2042. O łaskę zdrowia dla Agaty i dary Ducha Świętego.

2043. Módlmy się o łaskę zdrowia i cofnięcie się cukrzycy dla Lilii oraz błogosławieństwo Boże i dary Ducha Świętego dla całej rodziny.

2044. Módlmy się o łaskę nawrócenia dla Jadwigi, Karola, Aleksandry i Natalii, inne potrzebne łaski. Módlmy się o rozeznanie woli Bożej i życie zgodnie z nią dla Piotra. Módlmy się za małżeństwo Joli i Piotrka, które przeżywa kryzys, aby odnaleźli się wzajemnie a także odkryli miłość Jezusa.

2045. Módlmy się o błogosławieństwo Boże dla Ewy i Pawła. Niech dobry Bóg pozwoli im założyć szczęśliwą rodzinę na wzór Świętej Rodziny.

2046. Módlmy się, aby wszystkie rodziny żyły zgodnie ze Słowem Bożym. Módlmy się również za młodych, którzy dopiero założą rodziny, aby dobry Bóg obdarzył ich wszelkimi łaskami i dobrami.

2047.Módlmy się o Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego dla dzieci- Igi, Ksawerego, Dominiki, Michała i wnuczka Alberta.

2948. Módlmy się o rozwiązanie problemu mieszkaniowego Magdy i Michała, o zdrowie dla całej rodziny.

2049. Módlmy się w intencji odrzucenia finansowania in-vitro w Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Intencje modlitewne można zgłaszać telefonicznie 89 5426452 lub na adres e-mail

(zakładka DIAKONIE KONTAKT DIAKONIA MODLITWY)

Zapraszamy też inne małżeństwa do diakonii modlitwy.

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy obfitości łask Bożych w 2022 roku.

Halina i Janusz Chowaniec

HARMONOGRAM ZMIAN TAJEMNIC I, II, III 2022

ZGLOSZENIE-DO-DIAKONII-MODLITWY

MSZA ŚWIĘTA WSPÓLNOTOWA

Serdecznie zapraszamy wspólnotę DK na Mszę Św w pierwszą niedzielę m-ca
2 stycznia 2022r godz 11.30 (górny kościół) parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie . 
Intencja Mszy Św : Za małżeństwa które w danym miesiącu obchodzą swoje jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa.
Diakonia Modlitwy zaprasza na wspólny różaniec przed Mszą Św o godz 11.00 (górny kościół).

Ala i Janek Pilipienko – para diecezjalna

UROCZYSTOŚĆ PATRONALNA DOMOWEGO KOŚCIOŁA

W niedzielę Świętej Rodziny wspólnota Domowego Kościoła przeżywała święto patronalne. Mszy św. w WSD „Hosianum” przewodniczył abp Józef Górzyński.

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu obchodzimy niedzielę Świętej Rodziny, która jest również uroczystością patronalną Domowego Kościoła będącego gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie. Z tej okazji przedstawiciele wspólnoty spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum”, by uczestniczyć we Mszy św. celebrowanej przez abp. Józefa Górzyńskiego.

– Przy okazji święta patronalnego Domowego Kościoła myślimy o wszystkich rodzinach z naszej archidiecezji. Polecamy Bogu w sposób szczególny te, które przeżywają różne trudności i dylematy. Prosimy, by łaska sakramentu, który przyjęli małżonkowie, odradzała w nich siły niezbędne do tego, by stanowić świętą rodzinę, czyli taką, która podejmuje zadania z myśli Bożej, w celach określonych przez Boga, realizując swoje ziemskie powołanie – mówił metropolita warmiński.

 

Przybyłych przedstawicieli DK przywitał moderator diecezjalny ks. Mariusz Grabas. Podkreślał, że na modlitwie wspólnotowej trzeba wzywać Ducha Świętego, by towarzyszył swoim tchnieniem wszystkim rozmowom. W odniesieniu do rozpoczętego synodu wyjaśnił, że Kościół nie jest jedną z wielu organizacji i nie został powołany, by wypełniać naszą wolę, ale wolę Boga w stosunku do nas i do świata. – Niech nasz modlitwa przez orędownictwo Świętej Rodziny będzie dla nas umocnieniem na drodze słuchania tego, co Bóg mówi do nas i do Kościoła – wyjaśnial moderator.

Metropolita warmiński w homilii odnosił się do ewangelicznego wydarzenia z życia Świętej Rodziny, kiedy Jezus zagubił się w Jeruzalem, a Maryja z Józefem z bólem serca szukali Go. Podkreślał, że całymi rodzinami powinniśmy powrócić z Maryją i Józefem do Jeruzalem i przeżyć to, co oni przeżyli, by włączać Jezusa do swojego życiu nie na własnych zasadach, lecz według planu Bożego.

– Pan Jezus jak najbardziej, ale my Mu powiemy, na jakich zasadach ma w naszej rodzinie funkcjonować. Ile Mu wolno, a ile nie wolno. Trzeba znaleźć na nowo Jezusa w Jeruzalem, bo On gdzieś zagubił się nam, zagubił w naszym myśleniu – mówił metropolita warmiński.

Podkreślał, że rodziny stoją przed wieloma wyzwaniami, dlatego każdy powinien stanąć przed Jezusem w postawie gotowości wsłuchiwania się w wolę Bożą i rozeznawania, co Bóg chce, abyśmy czynili. – To jest podstawowa umiejętność życia chrześcijańskiego. Inaczej przywłaszczymy sobie to, co nie jest nasze. Nawet Boga samego. Będziemy Go wpuszczać do naszego życia na tyle, na ile chcemy. Rozumieć tak, jak my chcemy Go rozumieć. Naśladować na tyle, na ile będziemy chcieli. To nie jest problem tych, który Pana Boga nie przyjęli, lecz tych, którzy Go przyjęli, jednak na swoich zasadach. Dlatego potrzebujemy powrotu do Jerozolimy, by Pana Jezusa odnaleźć takiego, jakim naprawdę jest. I wtedy z Nim wrócić do Nazaretu, z doświadczeniem, że trzeba patrzeć na Niego jak na kogoś, od kogo słyszymy, co mamy czynić, a nie komu mówimy, co ma do spełnienia w naszym życiu. Taka jest nasza droga chrześcijanina – mówił abp Górzyński.

Za: https://olsztyn.gosc.pl/doc/7286820.Taka-jest-nasza-droga

 

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE 2021/2022

Wobec trudności spowodowanych przez pandemię, która „niszczy rodzinę i jej intymną wspólnotę życia i miłości”, rodzina jest dziś bardziej niż kiedykolwiek znakiem czasu, a Kościół jest wezwany przede wszystkim do aktywnego wsłuchiwania się w rodziny, a jednocześnie do włączenia ich jako podmiotów troski duszpasterskiej. Należy odrzucić „głoszenie czysto teoretyczne i wyizolowane od rzeczywistych problemów ludzi”, a także przekonanie, że ewangelizacja jest zarezerwowana dla elity duszpasterskiej. Każdy ochrzczony „jest aktywnym podmiotem ewangelizacji”. Aby nieść miłość Boga rodzinom i ludziom młodym, którzy będą budować rodziny jutra, potrzebujemy pomocy samych rodzin, ich konkretnego doświadczenia życia
i komunii. Potrzebujemy małżonków obok duszpasterzy, aby szli z innymi rodzinami, aby pomagali słabszym, aby głosili,
że także w trudnościach Chrystus uobecnia się w sakramencie małżeństwa, aby obdarzać czułością,
cierpliwością i nadzieją wszystkich, w każdej sytuacji życiowej.
(Przesłanie papieża Franciszka do uczestników forum w ramach Roku „Rodzina Amoris laeticia” 9-12.06.2021 r.)

„Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…”

Ks. Mariusz Grabas, moderator diecezjalny DK

Para Diecezjalna Alina i Jan Pilipienko

PODZIĘKOWANIE

KOCHANI!

12.12.2021 roku odbyła się katecheza dla narzeczonych tym razem w
Parafii Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie.

Bardzo dziękujemy ks. dr Cezaremu Opalachowi za prowadzenie katechezy.
Serdeczne Bóg zapłać dla Gosi i Pawła Woźnickich za przybliżenie naszej
wspólnoty poprzez wypowiedziane świadectwo.

Alina i Janek Pilipienko – Para Diecezjalna
Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

UROCZYSTOŚĆ PATRONALNA DOMOWEGO KOŚCIOŁA

Droga Wspólnoto !

 
 
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wspólnotę DK w Niedzielę Świętej Rodziny ( Uroczystość patronalna Domowego Kościoła ), które odbędzie się dnia 26.12.2021 r. ( niedziela ) w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie.
 
Program :
14.00 Msza Św pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego.
Po mszy św spotkanie w refrektarzu seminaryjnym.

Ciasto, słodycze, owoce mile widziane.

Ala i Janek Pilipienko – para diecezjalna
Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny