PODSUMOWANIE REJONOWEGO WIELKOPOSTNEGO DNIA WSPÓLNOTY REJONU II i III

Kochani,

Z inicjatywy odpowiedzialnych: Anny i Andrzeja Częczek – pary rejonowej rejonu II i Ks. dr Cezarego Opalacha – moderatora rejonu II, byłego Moderatora Diecezjalnego DK oraz Joanny i Piotra Wajler – pary rejonowej rejonu III i Ojca Roberta Zbierańskiego, OFMConv. – moderatora rejonu III, w sobotę 12.03.2022 r. w kościele pw. Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie przy ulicy Podgórnej 1, odbył się Wielkopostny Dzień Wspólnoty DK Rejonów II i III.

Celem spotkania było wspólne modlitewne, „rodzinne” przeżywanie okresu Wielkiego Postu. Przeżywając, zarówno Drogę Krzyżową, jak i Eucharystię, modliliśmy się o głęboką ufność, niezachwianą wiarę, o siłę do przezwyciężania trudów dnia codziennego, o wytrwałość naszych rodzin na drodze do zbawienia.

Spotkanie rozpoczęli Joanna i Piotr Wajler – para rejonowa rejonu III witając zebranych i zapraszając do wspólnego przeżywania Wielkopostnego Dnia Wspólnoty. Po zapaleniu świecy wspólnotowej przeżywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w której, jak to zaznaczono we wstępie, modliliśmy się o umocnienie relacji i miłości w rodzinach, o siłę i nadzieję dla rodzin w kryzysie, dotkniętych zniewoleniami oraz o takie wychowanie dziewcząt i chłopców, by nowe pokolenie młodych ludzi było w stanie dorastać do miłości małżeńskiej
i rodzicielskiej.

Szczególnie głęboko wybrzmiewały i zapadały w serce wezwania modlitewne po każdym z rozważań stacji Drogi Krzyżowej przygotowanych przez Ks. Marka Dziewieckiego a przedstawianych przez uczestników spotkania (link do rozważań – Droga Krzyżowa ks. Marek Dziewiecki).

Na zakończenie nabożeństwa odmówiono modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka dzięki czemu uczestnicy spotkania mogli uzyskać odpust zupełny a Ks. Cezary udzielił Błogosławieństwa.

Po 15 minutowym przygotowaniu, uczestniczyliśmy w Eucharystii celebrowanej przez Ks. Cezarego ubogaconej przez liczną posługę liturgiczną oraz Diakonię Muzyczną.

Ks. dr Cezary Opalach- Moderator II Rejonu DK , w Konferencji wygłoszonej podczas Mszy Świętej Wielkopostnego Dnia Wspólnoty Domowego Kościoła odniósł się do problematyki rodzinnej w kontekście nauczania Błogosławionego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczególnie zaakcentował rolę Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa stawiając Ich za wzór dla współczesnych małżonków w dążeniu do świętości poprzez wierne wypełnianie woli Bożej.

Zwrócił uwagę, że wierne trwanie Matki Bożej i Świętego Józefa przy Panu Jezusie bez względu na okoliczności, nawet w najtrudniejszych momentach, powinno być wzorem do podążania drogą Bożą, poprzez odczytywanie woli Bożej i jej realizację poprzez gorliwe wypełnianie codziennych obowiązków, poprzez prawidłowe wychowywanie nowego pokolenia w przyjaźni z Bogiem i drugim człowiekiem. Sił do tej trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy wychowawczej należy poszukiwać w Eucharystii i w kontakcie z Panem Bogiem.

Ks. Cezary, wzorem Błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego zachęcał, aby , zarówno matki, jak i ojcowie doskonalili w sobie takie cechy charakteru jakimi obdarowani byli Najświętsza Maryja Panna i Święty Józef. By, wzorem Świętej Rodziny, ponosili ofiarę ze swego życia dla dobra najbliższych, dla dobra swych rodzin, w duchu służby, ofiarnej służby, wyprzedzając się wzajemnie w tej służbie, przyczyniając się do poprawy relacji rodzinnych i warunków życia domowego.

Na zakończenie konferencji Ks. Cezary odwołał się do adhortacji św. Jana Pawła II Redemptoris Custos, („Opiekun Zbawiciela, Odkupiciela”), w której Papież pisał o doskonałym ojcostwie świętego Józefa, wyrażającym się w rezygnacji ze swoich planów życiowych i złożeniu daru z siebie, ze swojej pracy, ze swojego życia, ze swojej modlitwy, w uczynieniu ze swego życia służby na rzecz innych. Tym samym wskazując, że ojcowie, na wzór świętego Józefa, powinni być oparciem dla swojej rodziny, powinni dawać rodzinie poczucie realnego bezpieczeństwa fizycznego i duchowego.

Realizując swoje, wcale nie łatwe, powołanie męża i ojca, żony i matki mamy pójść razem drogą świętości i pomagać swoim bliskim zdobyć niebo.

Ks. Cezary, w końcowym zdaniu wyraził nadzieję, że Pan Bóg do tego nas zaprasza, że do tego, szczególnie poprzez naszą wspólnotę (DK), nas uzdalnia, abyśmy czynili to razem, abyśmy trzymając się za ręce, razem weszli do nieba.

Po Mszy Świętej, na kończącej spotkanie półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, w głębokiej ciszy, „sam na sam” z Panem Jezusem, w kontekście problemów poruszonych w konferencji przez Ks. dr Cezarego Opalacha, rozważaliśmy nasze sprawy osobiste, problemy naszych małżeństw i rodzin.

Na koniec, przesyceni głębokim przeżywaniem męczeńskiej drogi krzyżowej Pana Jezusa i Miłości płynącej z Krzyża, umocnieni Błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem ruszyliśmy do realizacji naszej drogi życiowej
w duchu tejże Miłości.

Tekst: Eugenia i Lucjan Jędrychowscy

Autorami zdjęć, zamieszczonych w galerii, dokumentujących przebieg spotkania, są Bogdan Kolz i Piotr Wajler.

Para Rejonowa rejonu II Anna i Andrzej Częczek
Para Rejonowa rejonu III Joanna i Piotr Wajler