DZIEŃ SKUPIENIA ANIMATORÓW I DIAKONI DK – PODSUMOWANIE

Dnia 15.10.2022 w parafii Św. Józefa w Olsztynie odbył się Dzień Skupienia Animatorów i Diakonii Domowego Kościoła naszej diecezji, podczas którego rozważaliśmy temat ,,Rola Pary Animatorskiej w Domowym Kościele oraz spotkanie w kręgu”.

Wydarzenie to rozpoczęło się Mszą Św. pod przewodnictwem moderatora diecezjalnego DK ks. Mariusza Grabasa. W kazaniu, które wygłosił ksiądz moderator, poruszył on ewangelizacyjny wymiar posługi par animatorskich w rodzinie, kręgu, wspólnocie i kościele. Nawiązał również do słów Ewangelii św. Łukasza, w której Pan Jezus chce abyśmy zawsze w swoim życiu mogli przyznać się do Boga. Zwrócił również uwagę na grzechy jakie popełniamy przeciwko Duchowi Świętemu i jak to bardzo wpływa na nasze życie. W czasie Eucharystii, dzięki posłudze diakoni muzycznej Bogdana i Małgosi Wójtowicz, doświadczaliśmy działania Ducha Świętego, który wylewał swoje łaski podczas całego Dnia Skupienia.

Bezpośrednio po Eucharystii nastąpiła Adoracja Najświętszego Sakramentu, gdzie każdy z uczestników mógł zagłębić się w modlitwie i oddać Bogu wszystkie radości i trudności, związane z posługą animatorską.

W dalszej części Dnia Skupienia konferencję poprowadziła zaproszona do naszej diecezji para filialna, Jacek i Dorota Skowrońscy. W konferencji zwrócono uwagę na realizację własnej formacji animatorów i ich posługę zgodnie z charyzmatem Ruchu Światło-Życie i według zasad Domowego Kościoła. Bardzo szczegółowo została omówiona rola i zadania pary animatorskiej. Prowadzący kładli szczególnie nacisk na otwartość, łagodność, delikatność i miłosierdzie pary animatorskiej. Przytoczyli wiele przykładów i podpowiedzieli wiele rozwiązań, dotyczących zarówno roli animatorów jak i przebiegu spotkania w kręgu, które mogą być pomocne dla par animatorskich w ich posłudze. Było wiele pytań ze strony animatorów, na które zaproszeni goście chętnie odpowiadali i dzielili się również własnymi doświadczeniami. Wspólnie mogliśmy spojrzeć na służbę jako realizację swojego powołania na rzecz Wspólnoty DK, do której zostaliśmy wezwani według swoich darów i możliwości. Spotkanie zakończyło się modlitwą małżonków, którzy umocnieni i napełnieni nową mocą mogą dalej pełnić swoją posługę jako animatorzy kręgów i odpowiedzialni za diakonie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz tym którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia i zachęcamy do brania udziału w kolejnych Dniach Skupienia, proponowanych przez naszą diecezję.

Ala i Jarek Dąbrowscy – para rejonowa (rejon IV)