PODSUMOWANIE ZAPROSZENIA DO ŚW JÓZEFA

Droga Wspólnoto!

W tym roku z powodu pandemii nie mogliśmy pielgrzymować do Kalisza. Para Diecezjalna
Alina i Janek Pilipienko zadbała jednak o to abyśmy mogli przeżywać  wspólnie Eucharystię w Rzymskokatolickiej Parafii Świętego Józefa w Olsztynie, która odbyła się w sobotę 15 maja 2021 roku.

Uroczystości tego dnia rozpoczęliśmy o godz. 15.00 koronką do Miłosierdzia Bożego.

Głównym punktem była Eucharystia podczas, której homilię wygłosił ks. dr Bartłomiej Matczak. Słowami Ewangelii wg św. Jana „Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek prosilibyście Ojca, da wam w imię moje. Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna”. Jezus Chrystus przygotowywał uczniów do swojego zmartwychwstania i do zesłania Ducha Świętego.

Ks. dr Bartłomiej Matczak podczas homilii mówił o tym, aby żyć radością, być dojrzałym w wierze, że wiara to nie jest gotowy produkt, to coś nad czym należy nieustannie pracować. Droga z Chrystusem to nieustanna droga do dojrzałości duchowej, to umiejętność dostrzegania Jezusa w każdym momencie naszego życia.

Panie Jezu, dziękujemy Ci za obietnicę, którą dziś nam dajesz: „Proście, a otrzymacie”, i za to, że zawsze nas wysłuchujesz.

Po Eucharystii odbyła się krótka konferencja, której tematem było przybliżenie postaci Św. Józefa opiekuna Jezusa Chrystusa. W tej postaci jest coś, co powinno nas pociągać mówił ks. dr Bartłomiej Matczak, to człowiek z krwi i kości, który pachniał ziemią, że świętość rodzi się ze stąpania po ziemi, świętymi są ci, którzy wchodzą w relacje z Bogiem.

W świętości nie chodzi o to aby wiele mówić, robić coś na pokaz ale o relacje z Bogiem. Świętość to zapach ziemi i nasza codzienność, to przede wszystkim relacja z Bogiem, w której chodzi o miłość.

Kolejnym punktem dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu i zawierzenie Wspólnoty Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło -Życie, św.Józefowi.

Tegoroczny akt zawierzenia został oparty o tekst Listu apostolskiego Ojca Świetego Franciszka ,,Patris corde” (,,Ojcowskim sercem „)

Święty Józefie, Tobie się zawierzamy.

Powierzamy Tobie św. Józefie całą naszą wspólnotę DK – wstawiaj się za nami, za poszczególnymi
kręgami, za wszystkimi, którzy je tworzą. Bądź łącznikiem między pokoleniami, wspólnotami,
gałęziami Ruchu.

Powierzamy Tobie św. Józefie nasze małżeństwa i rodziny – ucz nas czułości i głębi relacji, uznania
własnych słabości, unikania osądów wobec najbliższych.

Powierzamy Tobie św. Józefie nasze dzieci, wnuki – ukazuj nam, jak owocnie prowadzić je ku
Bogu, nie zachowując dla siebie, ale pokazując swoim życiem, jak być posłusznym woli
Miłosiernego Ojca.

Powierzamy Tobie św. Józefie wszystkie nasze niełatwe, codzienne sprawy, wszystkich chorych
i zmarłych z naszych rodzin i wspólnot, szczególnie w ostatnim czasie – pomagaj nam przyjmować
to, co trudne; to, czego nie rozumiemy, nie żyjąc oczekiwaniami, lecz akceptując wolę Boga wobec
nas i naszych bliskich.

Święty Józefie, w roku, w którym wraz z całym Kościołem wpatrujemy się w Twoją postawę,
w Roku Rodziny – bądź naszym wzorem i orędownikiem. Amen.

Tekst: Gosia i Mirek Andruszkiewicz