PODSUMOWANIE REJONOWEGO WIELKOPOSTNEGO DNIA WSPÓLNOTY REJONU I

Wielkopostny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła w rejonie mrągowskim

Członkowie mrągowskiego rejonu Domowego Kościoła swój tradycyjny Wielkopostny Dzień Wspólnoty przeżywali w ostatnią niedzielę w zimowej aurze na dworze, czyli 12 marca Roku Pańskiego 2023, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie.

Para rejonowa, witając wszystkich zebranych w świątyni, przypomniała specyfikę trwającego okresu liturgicznego w Kościele:

„Okres Wielkiego Postu, to czas walki z własnymi słabościami, umocnienia wiary, gorliwej modlitwy, refleksji nad życiem, rozpoznawania woli Bożej, wobec każdego z nas, i wreszcie to czas pokuty i nawrócenia się do Boga.”

„Okres Wielkiego Postu, to szczególny czas łaski, w którym Jezus poprzez swoją Mękę i śmierć na krzyżu wychodzi naprzeciw człowiekowi, aby dać mu nowe życie.”

Głównym punktem spotkania była Eucharystia, którą sprawował moderator rejonowy ks. Henryk Przeździecki MS. Przy ołtarzu posługiwało dwóch ministrantów z jednego z saletyńskich kręgów a czytania , śpiew psalmu oraz niesienie darów objął krąg biskupiecki. Śpiew poprowadził brat Rafał.

Kapłan, w homilii opartej o rozmowę Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba (J 4,5-42), uwrażliwił nasze serca na małżeństwa, które nazywamy niesakramentalnymi, na osoby, które żyją bez ślubu.

Podzielił się z nami wieloma cennymi spostrzeżeniami. Oto niektóre z nich:

„Bóg ma czas i to ma czas szczególnie dla ludzi grzesznych, takich zwykłych. (…) Zawsze wychodzi naprzeciw grzesznikowi, chce znaleźć tego grzesznika, chce go przyprowadzić z powrotem do przyjaźni z sobą.”

Czy ja myślę o sobie, że Bóg mnie szuka? (…) Bóg szuka właśnie tych ludzi, którzy się pogubili. Chce dać człowiekowi zbawienie.”

„Kiedy możemy spotkać Boga? Wtedy, kiedy chcemy z Nim być, kiedy się otwieramy na Boże miłosierdzie, kiedy zapraszamy Boga do naszego życia i chcemy z Nim podróżować (w nawiązaniu do porównania przyjęcia łaski chrztu i zaniechania dalszych kroków ku Bogu do kupienia biletu, zadowolenia się jego posiadaniem i nie wejścia do pociągu celem podróżowania).”

W modlitwie wiernych znalazła się szczególnie ważna w przeżywanym roku jubileuszu 50-lecia Domowego Kościoła intencja, by polskie rodziny, dzięki naszemu charyzmatowi, stawały się świętymi.

Po Mszy Świętej nastąpiła adoracja w ciszy przed Najświętszym Sakramentem, zakończona błogosławieństwem, a po niej odśpiewaliśmy trzecią część Gorzkich Żali.

Agapa w domu parafialnym rozpoczęła się nie tylko od tradycyjnej modlitwy przed posiłkiem ale objęła także zmarłego nagle syna jednej z naszych oazowych rodzin.

Po rozmowach przy słodkim poczęstunku wysłuchaliśmy jeszcze konferencji moderatora rejonowego na temat świętowania Wielkiej Nocy w kontekście Chrztu Świętego; w aspekcie historycznym, liturgicznym i wielkopostnym. Mówca przynaglił nas do tego, „żebyśmy odkryli na nowo w nas nasz Chrzest, który jest zanurzeniem nas w śmierć Chrystusa po to, żebyśmy zmartwychwstali.”

Spotkanie zakończyło kapłańskie błogosławieństwo na dalsze przeżywanie Wielkiego Postu.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Współpraca: Dariusz Szukała i Arkadiusz Sowiński