ADWENTOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY REJONU I – PODSUMOWANIE

Adwentowy Dzień Wspólnoty w Rejonie Mrągowo

W drugą niedzielę Adwentu, 10 grudnia Anno Domini 2023, rejon mrągowski Domowego Kościoła spotkał się, w gościnnych progach parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie, w ramach Adwentowego Dnia Wspólnoty.

Po przywitaniu przez parę rejonową, Justynę i Bartka, małżeństwa i rodziny wzięły udział we Mszy Świętej parafialnej, którą sprawował proboszcz, a zarazem moderator rejonowy, ks. Henryk Przeździecki MS, a posługę muzyczną pełniła schola parafialna.

Wierni spoza parafii wysłuchali, w miejsce homilii, po raz drugi adwentowego listu pasterskiego abpa Józefa Górzyńskiego, wszak parafia przed tygodniem przeżywała swoje adwentowe rekolekcje. Warto zatrzymać się chwilę nad kilkoma cennymi myślami, zawartymi w okolicznościowym słowie pasterza naszej warmińskiej archidiecezji:

„Czuwanie to podstawowe przesłanie Adwentu i taka jest również istotna cecha życia chrześcijańskiego – stała gotowość na spotkanie z Bogiem. Gotów jest tylko ten, kto czuwa.

„Brak Boga na naszych drogach staje się przyczyną błądzenia, sprawia, że nasze drogi przestają być drogami Bożymi. (…) Wszelka nasza ludzka niedola ma źródło w braku obecności Boga na naszych drogach.

Oto sens Adwentu i cel chrześcijańskiego życia – stała gotowość na przyjście Pana.

Pod koniec Eucharystii jedno z naszych małżeństw, Danka i Darek, podzieliło się świadectwem owoców trwania w oazowej formacji:

„Byliśmy widzami w Kościele, obserwatorami życia duchowego. (…) Dzisiaj to wielka zmiana w naszym życiu. Nie czujemy się anonimowo w Kościele. Kościół jest naszą wspólnotą. Mamy nowe więzi i relacje z ludźmi, dla których Pan Jezus jest centrum ich życia. (…) Zbliżyliśmy się do siebie duchowo. Odkryliśmy też moc wspólnej modlitwy. To jest wyższy poziom, inna jakość w naszym życiu. (…) Dla nas jest to nowa przygoda. Przygoda z Kimś, kto umiłował nas miłością większą, z Panem Jezusem. (…) Dlaczego Domowy Kościół? Dlatego, że jest to propozycja dla małżeństw sakramentalnych. Angażuje całą rodzinę. W rodzinie może się wyrazić Kościół. Dlatego jest naszą wspólnotą i my się z nią utożsamiamy. Ona nam pomaga. Bo tak naprawdę jest super!”

Po świadectwie nastąpiła Adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z Namiotem Spotkania w oparciu o Mk 1,1-8, do której wprowadził nas ks. Henryk: „Przychodzimy w ten adwentowy dzień, żeby Ciebie słuchać. (…) Bądź z nami a my bądźmy z Tobą!

Kolejną częścią spotkania była agapa w domu parafialnym, podczas której przy tradycyjnym bigosie, kawie, herbacie i słodkościach była możliwość przeżycia ubogacających, kuluarowych rozmów dotyczących naszej codzienności oraz uhonorowania grudniowych jubilatów małżeńskich.

Kapłańskie błogosławieństwo, rozsyłające nas na przeżywanie pozostałych jeszcze dni, wyjątkowo krótkiego Adwentu, poprzedziła interesująca konferencja moderatora rejonowego na temat wolności w ujęciu naszego założyciela, Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego, o którym prelegent na samym początku stwierdził, że „był naprawdę człowiekiem nieprzeciętnym i ma nam bardzo dużo do powiedzenia”. Obyśmy tylko skarbiec jego bogatych, wciąż aktualnych przemyśleń zechcieli wytrwale zgłębiać i do naszej oazowej rzeczywistości wprowadzać!

Tekst: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Zdjęcia: Bartosz Witkowski i Grzegorz Joachim Jarmużewski