PODSUMOWANIE REJONOWEGO WIELKOPOSTNEGO DNIA WSPÓLNOTY REJONU I

Wielkopostny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła w rejonie Mrągowo

Mszą Świętą w kościele Matki Bożej Saletyńkiej, po wprowadzeniu przez parę rejonową w obecności moderatora rejonowego, sprawowaną przez ks. Piotra Grudnia MS, rozpoczął się w słoneczną niedzielę 16 marca Roku Pańskiego 2025 Wielkopostny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła w rejonie Mrągowo.

W krótkiej homilii nawiązującej do niedzielnej Ewangelii o Przemienieniu Jezusa (Łk 9,28b- 36) ks. Piotr sparafrazował znane powszechnie powiedzenie i w ten sposób ujął jej przesłanie: „Jestem tym, kogo i czego słucham.” Skłania ono nas do postawienia sobie pytania: Kogo i czego słucham i jak wpływa to na moje życie?

Po Eucharystii, w oparciu o powyższy fragment biblijny podjęliśmy wszyscy w ciszy zobowiązanie codziennego Namiotu Spotkania przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

Następnie przeszliśmy do domu parafialnego na agapę. Posililiśmy się smacznym bigosem z dodatkiem domowego pieczywa. Decyzją par animatorskich, z uwagi na czas Wielkiego Postu, słodki poczęstunek nie obejmował tym razem ciast i słodyczy. Nie przeszkodziło to jednak w prowadzeniu spontanicznych rozmów w oazowym gronie.

Po czymś dla ciała było ponownie coś dla ducha, a mianowicie okolicznościowa konferencja. Wygłosił ją proboszcza a zarazem moderator rejonowy ks. Adam Schielmann MS. Przybliżył w niej trwający aktualnie w Kościele Rok Jubileuszowy, konsultując się pod koniec z przybyłym ks. Robertem Kaniowskim (byłym moderatorem rejonowym), dziekanem dekanatu mrągowskiego.

Zachęceni do podejmowania trudu częstego nawiedzania jubileuszowych świątyń w naszym rejonie, w Mrągowie, Biskupcu, Kętrzynie i w Świętej Lipce, rozważmy mocne słowa prelegenta:

Bóg jest zawsze gotowy, by przyjąć powracającego grzesznika, jednak czas ludzkiego życia nie jest nieskończony. Kolejne zlekceważenie Bożego zaproszenia może zamienić „dzisiaj” w ostatecznie zaprzepaszczone „wczoraj”.

Ks. Adam skierował też nasz wzrok i nasze serca na wymowę jubileuszowego logo:

Twórca, Giacomo Trevisani , młody grafik z Apulii, wyjaśnił swój wybór graficzny i poszukiwania stojące za stworzeniem logo następującymi słowami: „Wyobraziłem sobie ludzi wszystkich kolorów, poruszających się ze wszystkich części ziemi w kierunku wspólnej przyszłości i w kierunku krzyża, którym jest sam Jezus. Wyobraziłem sobie papieża prowadzącego ludzkość za pomocą krzyża, który staje się kotwicą, a my trzymamy się go, symbolizując pielgrzymów wszystkich czasów.

Pobłogosławieni przez moderatora rejonowego zostaliśmy rozesłani do naszych małżeństw, rodzin i kręgów na wielkopostną pracę nad sobą w bogatym w Boże łaski Roku Jubileuszowym A.D. 2025.

Tekst opracował: Grzegorz Joachim Jarmużewski