DZIEŃ WSPÓLNOTY DIAKONII DIECEZJALNYCH – PODSUMOWANIE

Dnia 5 listopada 2022 roku w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej, odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych (DWDD) filii pelplińskiej.

W skład naszej filii wchodzą następujące diecezje: bydgoska, elbląska, pelplińska, toruńska oraz archidiecezje: warmińska, gdańska i gnieźnieńska.

W wydarzeniu tym uczestniczyli odpowiedzialni i członkowie diakoni Domowego Kościoła, które działają na terenie naszej diecezji, czyli Diakonia Oaz Rekolekcyjnych, Diakonia Liturgiczna, Diakonia Wyzwolenia, Diakonia Życia, Diakonia Modlitwy, Diakonia Społeczna i Diakonia Ewangelizacji. Naszej ekipie przewodniczył Moderator DK archidiecezji warmińskiej ks. Mariusz Grabas oraz para diecezjalna Ala i Jan Pilipienko.

Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty, którą poprowadził ks. Zenon Pipka oraz para filialna Jacek i Dorota Skowrońscy. Następnie uczestnicy DWDD wysłuchali konferencji, przygotowanej przez Jarosława Szydłaka członka KWC, dotyczącej „Narodowego Programu Trzeźwości”. Zachęcamy do zapoznania się z treściami programu https://www.parpa.pl/images/file/Narodowy%20Program%20Trzez_m.pdf

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Kaoka – moderator Ruchu Światło – Życie diecezji elbląskiej. W swojej homilii nawiązał do Ślubów Jasnogórskich, zauważył, że sam Jezus Chrystus był w macierzyńskiej niewoli Maryi. Z tego powodu zachęcał uczestników spotkania do oddania się w „niewolę” Panu Bogu, bo tylko w ten sposób człowiek może być wolny. Kapłan zwrócił również uwagę uczestnikom, że prawdziwy przyjaciel musi znać swojego Mistrza, dlatego Jezus musi stać się dla nas nauczycielem i przewodnikiem. Służba w Ruchu Światło – Życie nigdy nie będzie w pełni skuteczna, jeśli w człowieku jest obecna jakaś „mamona”, czyli coś, co odciąga człowieka od Boga i nie pozwala w pełni służyć Bogu.

Po Mszy Św. poszczególne diakonie dzieliły się w grupach posługą i swoimi doświadczeniami. W tym czasie odbyło się również spotkanie kręgu filialnego w którym uczestniczyły pary diecezjalne naszej filii.

Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych zakończyły nieszpory, którym przewodniczył ks. Paweł Rybka. Moderator Diecezjalny Ruchu Światło – Życie diecezji bydgoskiej. Kapłan zachęcał, aby rozważane Słowo Boże nie było własną interpretacją i tłumaczeniem swojej własnej „prywatnej prawdy”, ale prawdziwym wsłuchiwaniem się w głos Pana Boga, który chce nas przeprowadzić pośród różnych doświadczeń, a nawet ciemności.

Kolejne DDWD naszej filii odbędzie się 25 marca 2023 r. Gospodarzem tego wydarzenia będzie nasza Archidiecezja Warmińska. Już teraz zapraszamy wszystkich członków Domowego Kościoła w naszej diecezji na to spotkanie i do chętnego włączenia się w jego organizację.

Ala i Jarek Dąbrowscy – diakonia ewangelizacji