65-LECIE MAŁŻEŃSTWA PIERWSZEJ PARY DIECEZJALNEJ

Dnia 5 października Roku Pańskiego 2023 jubileusz 65-lecia małżeństwa obchodziła pierwsza para diecezjalna Domowego Kościoła Diecezji Warmińskiej (1974- 1989) Bogumiła i Kazimierz Rydlowie.

Główna uroczystość odbyła się w kościele Świętego Arnolda Janssena w Olsztynie na Redykajnach. Została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Janusza Ostrowskiego, z czteroma kapłanami w koncelebrze. Na Eucharystii była obecna rodzina i znajomi, wśród których nie zabrakło żyjących członków pierwszego olsztyńskiego kręgu Domowego Kościoła.

Małżonek Kazimierz nie mógł uczestniczyć we Mszy Świętej ze względów zdrowotnych. Przebywał w tym czasie w szpitalu i łączył się ze wszystkimi duchowo. Obecnie powrócił do domu.

W kazaniu biskup Janusz postawił pytanie: „Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest małżeństwo o tak długim stażu?” Dostojni jubilaci są tego namacalnym przykładem – dzięki pomocy i woli Bożej. Współcześnie małżonkowie próbują być małżeństwem tylko o swoich siłach. Z biegiem czasu nie starają się służyć sobie nawzajem, ale szukają dla siebie wygody kosztem drugiej osoby.

Podkreślił, że małżeństwo zostało wyniesione przez Jezusa do godności Sakramentu. Porównał małżeństwo państwa Rydlów do dużego drzewa, o grubych gałęziach, pod którym mogą rosnąć małe roślinki i któremu niegroźne są wichury.

Porównał małżeństwo także do jazdy rowerem. Jadąc rowerem trzeba być w ciągłym ruchu, można również ominąć przeszkody. Gdy przeszkody są za duże, zatrzymujemy się i obchodzimy przeszkodę lub przenosimy rower aby dalej jechać. Dzięki miłości odbieranej od Chrystusa można jechać przez życie w celu wzajemnego uświęcania.

Z okazji 65-lecia małżeństwa biskup Janusz Ostrowski przekazał jubilatom okolicznościowy dyplom, podpisany przez arcybiskupa Józefa Górzyńskiego.

Dostojnym jubilatom, z wdzięcznością za wytrwałą posługę naszej wspólnocie na jej początkowym etapie, życzymy, wraz z darem modlitwy, życzymy wielu łask Bożych, na dalsze lata ich małżeńskiej drogi życia.

Tekst: Alina i Jan Pilipienko

Współpraca: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Zdjęcia: Piotr Rydel