JESIENNE DWDD FILII PELPLIŃSKIEJ

Jesienne Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych Filii Pelplińskiej odbyło się 18 listopada 2017 w Kościelcu w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 Zgromadziło ponad 100 osób odpowiedzialnych za diakonie. Nasza Filia to siedem diecezji: Pelplińska, Gdańska, Elbląska, Warmińska, Bydgoska, Gnieźnieńska, Toruńska.

Na konferencji wygłoszonej przez Ks. Zenona Pipkę Moderatora Filii usłyszeliśmy, że służba ma być autentyczna. Nie ma być wygodnym hasłem ani powodem do tego aby błyszczeć. Jest darem z siebie wypływającym z zażyłości z Chrystusem w Namiocie Spotkania. Jest odpowiedzią każdego dojrzałego członka Ruchu na Bożą miłość. Maryja poszła z pośpiechem służyć Elżbiecie. Jest dla nas wzorem do naśladowania jak SŁUŻYĆ. Usłyszeliśmy o wielu motorach dobrego posługiwania: Oddanie się w niewole Matce Bożej, Namiot Spotkania, Liturgia Godzin, Eucharystia, Życie Słowem Bożym ,Sakrament pojednania. Życie według tych wskazówek czyni nas,, Nowymi ludźmi dla Chrystusa i Kościoła’’ otwartych na potrzeby innych.

              Leszek Dubicki z diakonii społecznej  przedstawił nam jak ludzie naszego Ruchu mogą świadomie oddziaływać na różnych płaszczyznach życia społecznego i wnosić w nie Boże Światło. Uwrażliwiał na potrzebę obecności ,,Ludzi Kościoła” wszędzie gdzie decydują o nas bez nas.

              Eucharystia była pięknym czasem przebywania zgromadzonej Wspólnoty na Uczcie z naszym Mistrzem Jezusem Chrystusem. Na homilii usłyszeliśmy o potrzebie pełnienia woli Niepokalanej. Wszyscy jesteśmy sługami, którzy wierzą Bogu i wierzą człowiekowi. Nasza służba ma być ,,z sercem na dłoni”. Warto być natrętnym i prosić o pomoc kilka razy. To uczy wielkiej pokory. DWDD to czas spotkania w grupach diakonijnych. Domowy Kościół spotkał się na ,,kręgu filialnym ”pod przewodnictwem Doroty i Piotra Jasińskich. Spotkanie miało kształt spotkania Kręgu. Na dzieleniu się życiem małżeństwa podzieliły się swoimi radościami i smutkami w związku ze swoja posługą w nowym roku formacyjnym. Radością było: Pielgrzymki diecezjalne do grobu założyciela w Krościenku, organizowanie licznych rekolekcji formacyjnych i tematycznych w zimie, Rekolekcje dla par Rejonowych, Radość spotkania na DDW, organizowanie Dni skupienia dla animatorów kręgów i diakonii, dobre relacje z moderatorami Ruchu, dobry przepływ informacji w diecezjach, dobre relacje z parami Rejonowymi.

Smutki to: Utrudniony bezpośredni kontakt z Biskupami, nie podejmowanie diakonii wg. swoich zdolności, brak spotkań Diakonii Jedności, trudności w znalezieniu następców.

              Spotkanie poobiednie miało zmieniony charakter. Przedstawiciele diecezji dzielili się jak wygląda w diecezjach przybliżenie osoby naszego założyciela Ks. Franciszka Blachnickiego w związku z 30 rocznicą Jego śmierci. DWDD zakończyło wspólne odmówienie Nieszporów. Przebiegło w rodzinnej atmosferze. Dziękujemy Archidiecezji Gnieźnieńskiej za trud zorganizowania tego spotkania.

Barbara i Edward Muża- para diecezjalna Archidiecezji Gdańskiej

GALERIA ZDJĘĆ  których autorem jest Henryk Lewicki: : https://photos.app.goo.gl/2GQeJNvp33A16ffG3