DIAKONIA SPOŁECZNA – TWOJA SPRAWA

W dniach 19-21.10.2018 r. w Spale odbędzie się Sesja Jedności Diakonii Społecznej.
Nasza diecezja ma zarezerwowane 8 miejsc. Uczestnicy nie ponoszą żadnego kosztu, a przejazd tam i z powrotem finansuje nasza wspólnota w ramach funduszu rekolekcyjnego.
Zapisy przyjmuje i informacji udziela Beata Sikora e-mail beatasikor@vp.pl, tel. 784 864 046
Pamiętamy, że termin sesji pokrywa się z terminem wyborów samorządowych. Termin wybrany był wcześniej i niestety nie ma możliwości zmiany. Organizatorzy deklarują jednak, że sesja w dniu wyborów będzie tak przeprowadzona aby była możliwość powrotu na głosowanie.
Chcielibyśmy aby ta sesja pomogła w budowaniu Diakonii Społecznej w naszej diecezji.
 
Pozdrawiamy
Gosia i Janusz Szczerba
 

ODSZEDŁ DO PANA

Dnia 18.09.2018 r. odszedł do Pana Jerzy Mazurek , tata Joasi Wajler

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dnia 21 września 2018 r. o godz. 10.30 w kaplicy przy ul. Mariańskiej w Olsztynie, skąd o godz. 11.00 nastąpi wyprowadzenie na mszę św. żałobną do kościoła pw. Św. Walentego w Klewkach, a następnie na cmentarz parafialny w Klewkach.

Łącząc się w żalu i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

Gosia i Janusz Szczerba- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

wraz z całą wspólnotą Domowego Kościoła.

Otoczmy modlitwą zmarłego  Jerzego, Joanne, Piotra  oraz całą rodzinę.

NIEDZIELE ŚWIADECTW

Droga Wspólnoto

W niedzielę 28.10.2018 r. oraz 18.11.2018 r. odbędą się kolejne Niedziele Świadectw organizowane przez naszą wspólnotę Domowego Kościoła.

Akcja ewangelizacyjna odbędzie się w parafiach:

– p.w. Św. Wawrzyńca w Gryźlinach (28.09),

– p.w. Św. Jakuba Apostoła w Stawigudzie (28.09),

– p.w. Przenajświętszej Trójcy w Dźwierzutach(18.11),

– p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu(18.11).

Otoczmy modlitwą Ewangelizatorów, proboszczów poszczególnych parafii:  ks. Marka Giborczyka, ks. Tomasza Szałandę, ks. Jarosława Wiszowatego  i ks. Piotra Jagiełka oraz księży prowadzących Niedziele Świadectw ks. Huberta Tryka, ks. Mariana Machinka oraz ks. Cezarego Opalacha a także wszystkie małżeństwa, które usłyszą świadectwa o Domowym Kościele i będą chciały skorzystać z zaproszenia do wspólnoty.

Prosimy gorąco o zaangażowanie się wszystkich małżeństw, a w szczególności o wasze wsparcie modlitewne. Wiemy jak bardzo jest ono ważne we wszystkich dziełach ewangelizacyjnych. Zachęcamy Was również do czynnego udziału w Diakonii Ewangelizacji, a przede wszystkim do głoszenia świadectwa podczas Niedzieli Świadectw. Widzimy ogromne owoce tego dzieła. W ciągu ostatnich lat powstało wiele nowych kręgów małżeńskich.

Nadal prosimy małżeństwa, które jeszcze nie napisały swoich świadectw, aby radością bycia w Domowym Kościele i świadectwem swojego życia, podzielili się z innymi. Przelejcie tę radość na papier i prześlijcie do ks. Cezarego Opalacha na adres mailowy:  cezary.opalach@uwm.edu.pl.

Ala i Jarek Dąbrowscy

Gosia i Mirek Andruszkiewiczowie – Diakonia Ewangelizacji

Ks. Cezary Opalach

WIECZÓR MAŁŻEŃSKI

W sobotę 29.09.2018 r. o godzinie 17.30 w Kościele p.w. Św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach, Plac Wolności 2, odbędzie się Wieczór Małżeński organizowany przez naszą Wspólnotę Domowego Kościoła. Tematem przewodnim tego wieczoru będą słowa Świętego Jana Pawła II „Kocha się naprawdę i do końca”.

Serdecznie zapraszamy wszystkie małżeństwa z naszej wspólnoty. Prosimy Was również drodzy małżonkowie abyście na tę uroczystość zaprosili i zabrali ze sobą jeszcze inne małżeństwa sakramentalne, które pragną pogłębić i umocnić swoją więź małżeńską. Niech to będzie wyraz miłości i troski o Waszych bliskich, sąsiadów, kolegów z pracy, czy znajomych.

Podczas Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu, małżonkowie odnowią swoje przyrzeczenia małżeńskie, a randka małżeńska wraz z poczęstunkiem, pozwoli im powrócić do pięknych chwil z przeszłości.  

Więcej informacji dotyczących Wieczoru małżeńskiego można znaleźć  na plakacie.

Diakonia Ewangelizacji

 

REKOLEKCJE „BĄDŹCIE ŚWIADKAMI EWANGELII”.

Droga Wspólnoto Domowego Kościoła!

Serdecznie zapraszamy na rekolekcje Diakonii Ewangelizacji

„BĄDŹCIE ŚWIADKAMI EWANGELII”

w dniach od 28.09.2018 r do 30.09.2018 r

Rekolekcje odbędą się w Lidzbarku Warmińskim w Domu Pielgrzyma, przy Parafii Św. Piotra i Pawła.

„Masz oczy, masz ręce – cóż jeszcze trzeba ci więcej? Masz głowę, masz serce – tyle potrzeba, by komuś uchylić nieba…”.     

Podążając za hasłem nowego roku formacyjnego ”Młodzi w Kościele” kierujemy nasze zaproszenie do Was drodzy małżonkowie, którzy jesteście członkami diakonii lub chcielibyście w przyszłości nimi zostać. Wy jesteście młodzi – sercem i młodzi – duchem, jesteście „solą tej ziemi i światłem świata”.

Ten wyjątkowy czas rekolekcji, nauczy nas jak z odwagą głosić Jezusa w codzienności. Będzie to czas modlitwy, dzielenia się świadectwem, warsztatów i umocnienia w posłaniu do ewangelizacji. Wszystko po to, abyśmy wiedzieli jak i dlaczego mówić o Jezusie, aby nasz zapał dzielenia się Dobrą Nowiną nie stygł. Dlatego tak ważne jest, by swoim całym życiem oznajmiać światu, że Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem.

Koszty uczestnictwa:

– osoba dorosła – 180 zł

Zapisy:

Ala i Jarek Dąbrowscy – 512 113 413

dabrala@o2.pl

BAL NIEPODLEGŁOŚCI

 „Bal Niepodległości”

Dla uczczenia  100 rocznicy odzyskania Niepodległości  Wspólnota Domowego Kościoła organizuje  10.11. 2018 r. „Bal Niepodległości”.

Bal ma się odbyć w Centrum Tańca Wasielewski-Felska-Eranova. Zarezerwowana jest sala na 100 par ( 100 par na setną rocznicę).

Aby podkreślić podniosły  i patriotyczny charakter tego wydarzenia bal będzie bezalkoholowy. Tą inicjatywą chcemy też włączyć się  w  „Narodowy Program Trzeźwości”, którego celem jest pokoleniowa zmiana podejścia Polaków do kwestii nadużywania alkoholu.

Dobrą zabawę, na wysokim poziomie z różnymi atrakcjami zapewni olsztyński wodzirej Szymon Puławski.

Bal jest skierowany do wszystkich chętnych, dlatego prosimy nie zwlekać z zapisaniem się 🙂

Gosia i Janusz Szczerba- para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas- moderator diecezjalny

oraz Zespół Organizacyjny DK

AKCJA „ZAGUBIONE OWCE”

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA FILMU  PROMUJĄCEGO AKCJĘ „ZAGUBIONE OWCE”

 

„Kto z was, mając sto owiec, nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu i nie szuka jednej, zaginionej na pustkowiu, tak długo, aż ją znajdzie?  A znalazłszy, kładzie ją na swoje ramiona i z radością wraca do domu!    (Łk 15, 1-7) 

DRODZY MAŁŻONKOWIE

Jezus te pytanie, kieruje również do nas – Kto z was, nie wyruszyłby na poszukiwanie tych, którzy się zgubili? Jezus prosi nas abyśmy nie byli obojętni i egoistyczni wobec jego ukochanych owiec – naszych  bliźnich. Chce abyśmy wytrwale i nieustannie szukali zagubionych ludzi, aby otworzyli się na działanie łaski bożej i dostąpili zbawienia.

Kochani w odpowiedzi na prośbę Jezusa, chcemy Was zaprosić do naszej nowej akcji ewangelizacyjnej pod nazwą „ZAGUBIONE OWCE”. Jest to akcja do której zapraszamy wszystkie małżeństwa Domowego Kościoła, bez względu na staż małżeński, czy staż we wspólnocie.

Akcja „ZAGUBIONE OWCE” to projekt ewangelizacyjny, który ma na celu odnalezienie i przyprowadzenie do Jezusa małżeństwa, które potrzebuje opieki duchowej. Ma ona nas zmobilizować do modlitwy, zaprzyjaźnienia się, a później zaproszenia i przyprowadzenia na konkretne wydarzenie ewangelizacyjne tych małżonków, którzy potrzebują Chrystusa.

AKCJA „ZAGUBIONE OWCE” TO 4 PROSTE KROKI!!!

KROK 1: MODLITWA DO DUCHA ŚW. O ŚWIATŁO I DROGĘ Bóg daje światło tym, których posyła. Bóg wskaże Wam drogę, jak dotrzeć do małżonków, w jaki sposób im pomóc i jak ich zachęcić do głębszej relacji ze Sobą. 

KROK 2: MODLITWA ZA MAŁŻONKÓW Bóg zmienia ludzi dzięki modlitwie. Módlcie się wspólnie każdego dnia za małżeństwo, które Pan Bóg wam powierzy. Proście Jezusa, aby otwierał ich serca na łaskę, którą chce ich obdarzyć. 

KROK 3: WSPÓLNE PRZEBYWANIE I WZAJEMNA POMOC Szukajcie okazji, aby pielęgnować waszą znajomość, a z czasem może nawet przyjaźń. Zaufanie, pomoc i wspólne spędzanie czasu dadzą wam okazję, aby porozmawiać z małżonkami o Bożej miłości.

KROK 4: WSPÓLNY UDZIAŁ W FORUM EWANGELIZACYJNYM Zaproście małżeństwo, którym będziecie się opiekować duchowo, na specjalne wydarzenie ewangelizacyjne, organizowane przez Domowy Kościół. Zatroszczcie się o to, aby wspólnie z nimi uczestniczyć w tej uroczystości.

Diakonia Ewangelizacji

ZAGROŻONA RODZINA – ZAGROŻONA POLSKA

Rodzice! Jak się zabezpieczyć przed zagrożeniami, które już od września mogą pojawić się w szkołach?
1. Dbamy o bliską relację z dziećmi, często rozmawiamy
2. Składamy oświadczenia dostępne na www.dlarodzicow.ordoiuris.pl przygotowane przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

3. Nie podpisujemy „ogólnej zgody” na udział dzieci w dodatkowych zajęciach – w każdym przypadku żądamy informacji o tym, kto ma prowadzić szkolenia i jaki jest ich szczegółowy program

Zachęcamy do obejrzenia filmu :  https://www.facebook.com/DiakoniaSpolecznaGdansk/videos/571213709963558/

 
za:http://gdansk.oaza.pl/

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

Serdecznie zapraszamy członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, sympatyków i wszystkich, którym temat trzeźwości w rodzinach jest bliski na comiesięczną Mszę Świętą. Wspólnie modlimy się w intencji trzeźwości w naszych rodzinach, w parafiach i w całej ojczyźnie. Msza Święta jest sprawowana w każdy pierwszy piątek miesiąca w parafii pw. św. Anny w Barczewie (ul. Nowowiejskiego 4) o godz. 18:00. Najbliższa Msza Święta – 07.09.2018 r. Po Eucharystii świadectwo małżeństwa ze wspólnoty Domowego Kościoła.

Gosia i Janusz Szczerba
para diecezjalna warmińska DK

ROZPOCZĘCIE ROKU PRACY

W Nowym Kawkowie odbył się dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Spotkanie młodzieży oraz małżeństw skupionych w Domowym Kościele rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty, prezentacji grup oraz świadectw po wakacyjnych rekolekcjach,

Najważniejszym punktem była Msza św., której przewodniczył ks. Mariusz Grabas, moderator diecezjalny Domowego Kościoła. W homilii przypomniał, że nadchodzący rok formacyjny będzie obchodzony pod hasłem „Młodzie w Kościele”.

– Naszym zadaniem jest tak zadbać o młodzież, by świat nam jej nie zabrał. Musimy dbać o młodych ludzi, bo to jest nasza przyszłość. Można powiedzieć, że młodzież to nasze Westerplatte, której nie możemy nie bronić, o którą nie możemy nie walczyć. O nas też ktoś kiedyś zawalczył, wspierał nas. Musimy pamiętać, że dziś to dzieci, jutro młodzież, a pojutrze rodziny Bogiem silne i świeci kapłani. Takie jest nasze zadanie – mówił ks. Grabas. Na zakończenie Mszy św. miało miejsce przyjęcie małżeństw do wspólnoty Domowego Kościoła oraz przekazanie posługi par animatorskich

– W ciągu roku jesteśmy rozproszenie w różnych parafach, miastach, a dziś mamy okazje się spotkać w ramach jednej wspólnoty. Ruch Światło-Życie to styl życia, miejsce, gdzie możemy się rozwijać, iść cały czas tą samą drogą: pewną, sprawdzoną, dającą gwarancję sukcesu – podkreśla Bartosz Orliński. Jego żona Kamila dodaje, że Ruch daje im formację, która motywuje do wspólnego spotkania na modlitwie, podczas dialogu małżeńskiego. – Idziemy jako małżeństwo razem, formujemy się razem. Wzrastanie, rozwój osobisty jest ważny, ale kiedy współmałżonek również się formuje to jest to dobre dla wszystkich: jest wtedy wzajemne wsparcie i motywacja do pracy – uważa Kamila. – To tak jak podczas wspinaczki górskiej: idziemy cały czas razem, połączeni – zauważa Bartosz.  

ODDAJMY GŁOS PIELGRZYMOM

Kilkuset Pielgrzymów uczestniczących w Drodze Krzyżowej i Eucharystii podczas VI już filialnej pielgrzymki KWC do Gietrzwałdu. Cała filia pelplińska plus diecezja łomżyńska. Autokarami, osobówkami i… rowerowo. Kilkadziesiąt deklaracji członkowskich i kandydackich złożonych podczas Eucharystii. Przejmujące świadectwa Bożego działania. Radość Wspólnoty.

Te kilka zdań, ani galeria zdjęć nie oddadzą Wam w pełni tego, co doświadczyliśmy u Mamy w Gietrzwałdzie. Niemniej dzielimy się tym – jak umiemy.

Poniżej kilka słów od Uczestników z archidiecezji gdańskiej.

Nadzieja umiera ostatnia. Dziękuję za ludzi i za ich świadectwa, które usłyszałam podczas Drogi Krzyżowej zorganizowanej przez KWC w Gietrzwałdzie. Jechałam z roztrzęsionym sercem i nerwami, bo mój Mąż po prawie półtorarocznej abstynencji zapił. Wszystko we mnie było: złość, żal, beznadzieja. Usłyszałam jednak ludzi, którzy dzięki wytrwałej modlitwie i abstynencji swoich najbliższych są wolni, trzeźwi. Można powiedzieć, że dzięki determinacji żony, córki czy męża i ich wytrwałej postawie odnieśli rodzinne zwycięstwo. Te świadectwa dały mi nadzieję. Po raz kolejny usłyszałam,że tylko z Panem Bogiem i Matką Najświętszą pokonamy demona alkoholizmu. Dziękuje za KWC, bo z nią jestem silna i wierzę że i w mojej rodzinie będzie dobrze. Uczestniczka pielgrzymki.

Mam na imię Irena, czułam się jak w rodzinie, cała pielgrzymka była prawdziwie wielką miłością, pomiędzy ludźmi różnych zniewoleń, a prawdziwą troską, miłością braterską kapłanów i ludzi z Diakonii Wyzwolenia. JEZUS ŻYJE I JEST WŚRÓD NAS! 

Bardzo dziękujemy za wspólnie przeżytą pielgrzymkę do Gietrzwałdu, możliwość wysłuchania poruszających świadectw, pobyt w miejscu objawień NMP, towarzystwo pełne humoru :), piękne widoki po trasie do sanktuarium. Z Panem Bogiem – Teresa i Zdzisiek Ułanowicz. 

Kochani bardzo dziękujemy za wspaniałą pielgrzymkę. Jest to dla nas kolejna lekcja życia, choć oboje jesteśmy z rodzin gdzie alkohol był na porządku dziennym. Krucjata wyzwolenia człowieka to dar od Boga dla wszystkich ludzi, wszystkie świadectwa były bardzo pouczające i bardzo je przeżyliśmy wraz z innymi. Podzielę się z Wami moimi myślami, choć była to moja pierwsza pielgrzymka do Gietrzwałdu – to już od dziecięcych lat Matka Boża jest dla mnie podporą, całym moim życiem, wszystko jej powierzałam i o wszystko prosiłam i choć to może wydać dziwne to, aby dokończyć całego zawierzenia i oddania w wieku 50 lat musiałam pojechać tam, gdzie Matka Boża uzdrawia od alkoholu, by jej podziękować za wszystko i zrobić kolejny krok na drabinie wiary. Szczęść Boże. Mariola.

Dobrze, że jesteście!

Do zobaczenia w Gietrzwałdzie za rok – 31 sierpnia o 10:00!

Diakonia Wyzwolenia

za:http://gdansk.oaza.pl/2018/08/26/oddajmy-glos-pielgrzymom/nggallery/image/1479