17.06.2018 ZAKOŃCZENIE ROKU PRACY

Serdecznie zapraszamy  17.06.2018. do Gietrzwałdu, całą Wspólnotę Domowego Kościoła.

W dniu tym będziemy dziękować Panu Bogu, Matce Bożej Gietrzwałdzkiej i sobie nawzajem za kolejny roku pracy formacyjnej, który przeżywaliśmy pod hasłem ‚Sługa Niepokalanej”.

Plan dnia:

10:00  Spotkanie wspólnoty przy kapliczce objawień – rozpoczęcie

10:15  Różaniec (trasa: kapliczka objawień – źródełko)

11:00  Konferencja (ks. dr Cezary Opalach- sala w domu pielgrzyma)

11:45 – 12:15 przygotowanie do Eucharystii

12:30  Eucharystia w bazylice przed cudownym obrazem

14:00  Agape w ogrodzie: ognisko, loteria, zabawy, itp. (tradycyjnie prosimy o zabranie ciast, słodyczy, owoców, oraz przekazanie fantów swoim animatorom do 3.06)

Gosia i Janusz Szczerba – para diecezjalna

Ks. Mariusz Grabas – Moderator Diecezjalny

WAKACYJNY DZIEŃ SKUPIENIA

Drodzy małżonkowie Domowego Kościoła

Kończymy już niebawem kolejny rok pracy, rok pełen wyzwań, posług i świadectw. Rok w którym Bóg posyłał nas z niesieniem Dobrej Nowiny w różne zakątki naszej diecezji. W trakcie tych kilku miesięcy odbyły się Niedziele Świadectw w Rozogach, Mrągowie, Olsztynie (Dajtki) i Łęgajnach. Dużym zainteresowaniem małżonków cieszyły się również Wieczory Małżeńskie wraz z Randką małżeńską w Ostródzie i Olsztynie. W trakcie Wielkiego Postu wspólnie modliliśmy się podczas Dnia Skupienia w Gietrzwałdzie. Wszystkie te dzieła ewangelizacyjne nie byłyby możliwe bez małżonków, którzy zaangażowali się całym sercem w działalność Diakonii Ewangelizacyjnej, dla których posługa jest jak kromka powszedniego chleba, którą dzielą się z innymi w radości. Chcemy Panu Bogu podziękować za wszelkie łaski i radować się z owoców ewangelizacji, jakie już teraz są widoczne w naszej wspólnocie Domowego Kościoła.

Diakonia Ewangelizacyjna zaprasza więc wszystkich swoich członków a także tych, którzy pragną podjąć posługę w diakonii, na:

Wakacyjny Dzień Skupienia  

07.07.2018 r

Chwalić Boga będziemy w pięknej scenerii pól i łąk warmińskich w miejscowości  

          Gągławki k/Bartąga. Rozpoczynamy o godzinie 17.00

E-Mail: dabrala@o2.pl

Ala i Jarek Dąbrowscy

Ks. Cezary Opalach

 

 

 

 

PODZIĘKOWANIE

KOCHANI
13.05.2018 odbyła się kolejna Niedziela Świadectw, tym razem
w Łęgajnach.
Bardzo dziękujemy ks. Cezaremu Opalachowi za wygłoszone w tym dniu homilie.
Serdeczne Bóg zapłać dla Bożeny i Wojtka Szczurek oraz Gosi i Mirka Andruszkiewicz za przybliżenie naszej wspólnoty poprzez wypowiedziane świadectwo.

Nadal gorąco prosimy o zaangażowanie się wszystkich małżeństw do gotowości dzielenia się radością bycia w Domowym Kościele, opowiedzeniu o działaniu Pana Jezusa w naszym życiu, o łaskach którymi Pan Bóg nas obdarza.
Małżeństwa, które jeszcze nie napisały swoich świadectw prosimy, aby wzięły naszą prośbę do serca i to zrobiły przesyłając je do ks. Cezarego Opalacha na adres: cezary.opalach@uwm.edu.pl.
Otoczmy modlitwą to dzieło a także całą wspólnotę Domowego Kościoła.

Gosia i Mirek Andruszkiewicz
Gosia i Janusz Szczerba

NIE ZWLEKAJ ZAPISZ SIĘ !!! – PIELGRZYMKA DO KALISZA

Ten rok jest wyjątkowy ze względu na ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego – okazja do szczególnej modlitwy i uzyskania odpustu !!!

 Wykorzystajmy tę okazję i wybierzmy się na XXI PIELGRZYMKĘ RODZIN DOMOWEGO KOŚCIOŁA do sanktuarium św. Józefa w  Kaliszu

Odbędzie się ona w  dniach  26-27.05 2018r.  

To Nas czeka w Kaliszu:

12.30 – zawiązanie wspólnoty

13.00 – konferencja

13.45 – nabożeństwo

Czas dla siostry i brata😊

16.00 – przygotowanie Eucharystii

16.15 – Eucharystia

Ok. 18.00 – zakończenie pielgrzymki 

Nocujemy w Licheniu- tym razem w Domu Pielgrzyma BETLEJEM /

pokoje 2 osobowe/.

W tym roku planujemy dłuższy pobyt w Licheniu. 

  Koszt wyjazdu – 140 zł od osoby.

  Zgłoszenia: Lucyna i Bogdan Chrzanowscy  tel. 692246998

  e-mail:lucy.chrzanowska@wp.pl

    Zaliczkę w wysokości 70 zł proszę wpłacać na konto

   86150015621015600048610000 lub bezpośrednio. 

Serdecznie zapraszamy Gosia i Janusz Szczerba, ks.Mariusz Grabas

 

 

ORAR W PIENIĘŻNIE

Dzięki łasce Pana w dniach 25-29 kwietnia 2018 roku uczestniczyliśmy w ORAR I stopnia w Pieniężnie. Na rekolekcje wybraliśmy się mimo pewnych wątpliwości z naszymi małymi dziećmi (7, 5, 3 i 2 lata). Jak się szybko okazało nasze obawy były bezpodstawne. Małżeństwa odpowiedzialne za przygotowanie rekolekcji zadbały o każdy szczegół. Doskonała organizacja, warunki mieszkaniowe, a przede wszystkim diakonia wychowawcza dawały poczucie bezpieczeństwa i pozwalały na głębokie przeżywanie rekolekcji. Dzieci bardzo chętnie spędzały czas z diakonią, która z wielkim zaangażowaniem im służyła.

W szczególny sposób doświadczyliśmy obecności Jezusa i Jego łask podczas małżeńskiej adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Rekolekcje, które wspólnie przeżyliśmy zbliżyły nas do Boga, dodały sił duchowych i fizycznych na kolejne etapy pracy formacyjnej DK.

Bogu niech będą dzięki!

Justyna i Bartek

 

Dowiedziawszy się od znajomych z DK na początku 2018 roku, że planowane jest zorganizowanie rekolekcji ORAR1 w naszej Diecezji bardzo się ucieszyliśmy. Chcieliśmy wziąć udział w rekolekcjach, jednak ze wg. na obawy związane z wiekiem naszych  dzieci  10 lat, 3 lata i najmłodsza niecały rok, chcieliśmy wziąć udział w rekolekcjach trwających od 3-5 dni, z zapewnieniem opieki nad dziećmi. Zaraz po ukazaniu się informacji o ORAR 1 w Pieniężnie w dniach 25-29.IV.2018r wypełniliśmy kartę zgłoszeniową, przekazaliśmy ją do pary animatorskiej i rejonowej oraz uiściliśmy zaliczkę.

Na około tydzień przed rekolekcjami zaczęło między nami zgrzytać. Pojawił się rozdźwięk w stosunku do wcześniejszych ustaleń i nie było między nami zgody jeśli chodzi o udział w rekolekcjach naszej najstarszej 10 letniej córki. Mi bardzo zależało, żeby pojechała – w myśl zasady „jak wszyscy to wszyscy”. Żona chciała odstępstwa i pozostawienia córki u dziadków. Po kilku dniach i kilku ostrych wymianach zdań, doszliśmy do wniosku, że zadzwonimy do naszych starszych znajomych z DK, którzy byli naszą Parą Pilotującą. Zapytałem Danusi matki 4 dzieci, jak jeździli na rekolekcje? Oni jeździli wspólnie. Ich opinia, jako mediatorów w naszym sporze była decydująca! 😉 Na 3 dni przed rekolekcjami zgodziliśmy się z żoną, że jedziemy w komplecie!

Sam przejazd przebiegał bardzo spokojnie. Przed wyjazdem poleciał SMS do naszych przyjaciół z kręgu, którzy również jechali na rekolekcje i w drogę. Fajnym akcentem w trakcie dojazdu, był fakt, że tuż przed Pieniężnem, Kasia i Mariusz z dzieciakami nas dogonili i pod Seminarium Księży Werbistów dojechaliśmy wspólnie.

Na miejscu mile powitali nas organizatorzy, którzy wsparli nas podczas rozładunku aut i podczas przenoszenia bagaży do pokoi. Rekolekcje rozpoczęły się Eucharystią, następnie kolacją i pogodnym wieczorkiem stanowiącym zawiązanie wspólnoty. Po Apelu Jasnogórskim uczestnicy rozeszli się do pokoi, niektórzy do kaplicy, a ja udałem się na spotkanie odpowiedzialnych. Był to mój debiut w podwójnej roli: uczestnika i animatora pracy kręgu rekolekcji DK jednocześnie (żona-Ania wzięła na siebie usypianie dzieciaków). Było to nasze pierwsze takie zaangażowanie w DK. Zaproszenie do tej posługi otrzymaliśmy w niedzielę, na 3 dni przed rekolekcjami ORAR1. Po krótkiej rozmowie i trwającym mniej niż 5 min namyśle, zdecydowaliśmy się przyjąć powierzane nam zobowiązanie, z ufnością przyjmując to „wyzwanie” i godząc się na nie bardziej z radością i nadzieją, niż lękiem.

Zasady pracy kręgu w trakcie rekolekcji były te same, które obowiązują w trakcie comiesięcznych spotkań kręgu, natomiast nieco inne były metody pracy ze Słowem Bożym, co dla mnie było nowym, lecz bardzo ciekawym i owocnym doświadczeniem.

Dni rekolekcyjne, których przebieg zaplanowany był od 7:30 do 21:00, zleciały dosłownie w mgnieniu oka, doprowadziły nas niedzieli i zakończenia.

W trakcie rekolekcji nowym doświadczeniem było dla nas pełnienie posługi Pary Animatorskiej. Posługa ta spadła można by powiedzieć, na nas jak grom z jasnego nieba, jednak była błogosławionym, radosnym i bardzo owocnym czasem, który był czasem wzajemnego ubogacania się w kręgu zawiązanym na potrzeby przeprowadzenia rekolekcji. Krótko mówiąc, nie taki wilk straszny, jak go piszą.

Posługa diakoni opiekuńczej była w naszej ocenie, służbą na najwyższym poziomie. Osoby z diakoni opiekuńczej zdobyły zaufanie żony, już po pierwszym kontakcie. Powierzenie opieki nad wszystkimi naszymi pociechami, było strzałem w 10. Dzięki temu, że „zastępczy opiekunowie”, brali na swe ramiona nasz rodzicielski, słodki krzyż, możliwe było nasze uczestnictwo we wszystkich częściach ORAR1, wspólne spędzenie czasu tylko we 2, małżeńska Adoracja P. Jezusa, czy Dialog Małżeński. Najstarsza córka, po uprzedniej konfiskacie smartfona, również ciekawie, sympatycznie i aktywnie spędzała czas. Jej łzy tęsknoty za Wiktorią poznaną na ORAR1, w ostatnim dniu rekolekcji , były dowodem jak dobry był to czas dla dzieci.

Kolejnym i szczególnie istotnym elementem rekolekcji, który poruszył nasze serca, były świadectwa. Dzielenie się doświadczeniem rekolekcji, życia, doświadczeniami Bożych interwencji było dla nas pięknym prezentem otrzymanym w czasie rekolekcji. Było to również czas wypoczynku i oderwaniu od pracy i codziennych obowiązków, można powiedzieć, że ORAR był, szczególnie dla mnie jednym z najlepszych urlopów, gdzie dane mi było duchowe nabranie sił i fizyczne odpoczniecie.

Daniel

 

 

NOWA PARA ODPOWIEDZIALNA ZA NIEDZIELE ŚWIADECTW

Witajcie Kochani,
Miło nam poinformować, iż w ramach Diakonii Ewangelizacji posługę dotyczącą organizacji Niedzieli Świadectw, przyjęła nowa para Małgorzata i Mirosław Andruszkiewiczowie. Od dnia dzisiejszego w sprawach organizacyjnych będą oni bezpośrednio kontaktować się z Wami telefonicznie i mailowo. Będą oni w ścisłym kontakcie z nami i księdzem moderatorem Cezarym Opalachem. Prosimy o ciepłe przyjęcie ich i chętne Wasze zaangażowanie w diakonii tak jak do tej pory. Jesteśmy wdzięczni Małgosi i Mirkowi za ich posługę i prosimy Was o wsparcie i modlitwę za nich. 
Pozdrawiamy Was serdecznie. Z Panem Bogiem.
Ala i Jarek Dąbrowscy

PIOSENKA I ZNAK ROKU OŻK 2018/2019

Piosenka roku OŻK 2018/19

Oficjalna wersja piosenki roku

Prezentujemy oficjalną wersję piosenki roku, która będzie nam towarzyszyła w nowym roku formacyjnym. Autorami piosenki roku są Marta i Dariusz Madejscy. Małżeństwem są od ponad dziesięciu lat, a w Domowym Kościele od ponad siedmiu. Jako nastolatkowie należeli do młodzieżowej gałęzi Ruchu Światło-Życie, gdzie byli animatorami i często pełnili posługę muzyczną na rekolekcjach i podczas spotkań oazowych w parafii. Darek z wykształcenia jest dyrygentem i muzykoterapeutą, poza prowadzeniem rozmaitych chórów zaangażowany jest w powstający właśnie w Częstochowie Ośrodek Muzyki Liturgicznej. Marta, nauczyciel języka angielskiego w częstochowskiej szkole muzycznej jest członkiem zespołu uwielbieniowego „77 Formacja z Mocą”.Inspiracją do napisania piosenki „Młode serca” były dla nas słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do młodzieży podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będąc uczestnikami tego wydarzenia wspominaliśmy własną młodość i zaangażowanie w ewangelizację i zdaliśmy sobie sprawę, że to spotkanie z Jezusem i ciągłe trwanie w relacji z Nim odnawia i odmładza nas, dodaje siły i energii, żeby ogłaszać Królestwo Boże, nieść innym miłość, pokój i radość. Nie chcemy odejść zasmuceni jak bogaty młodzieniec z ewangelicznej przypowieści, któremu, choć wszystko miał i wypełniał przykazania, czegoś w życiu brakowało. Chcemy, żeby nasze życie miało smak, i żeby nasze serce pozostało świeże i czułe na Boże natchnienia, niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku – napisali autorzy w zgłoszeniu do konkursu na piosenkę roku

Tekst i nuty dostępne są na stronie Centralnej Diakonii Muzycznej: cdmuz.pl

OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM

W roku formacyjnym „Sługa Niepokalanej” zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie oraz każdego kto chce odkryć Świadka Wiary w Jezusa Chrystusa – 

Księdza Franciszka Blachnickiego, który stworzył Oazę, na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie.

Wyjątkowe spotkanie – Ogólnopolskie Sympozjum Popularno-naukowe pn.” Czcigodny Sługa Boży Ksiądz Franciszek Blachnicki  – wizjoner Nowego Człowieka i Żywego 

Kościoła”, które odbędzie się w dniach 1 i 2 czerwca 2018 r. (piątek-sobota) w Bydgoszczy – w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy (prelekcje) oraz w Domu 

Polskim (Nieszpory, koncert) i w Kościele Ojców Jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli (Eucharystia).

W trakcie Sympozjum spotkamy się z wyjątkowymi osobami na czele z Księdzem Biskupem Adamem Wodarczykiem – postulatorem procesu beatyfikacyjnego Księdza Franciszka Blachnickiego, Ojcem Andrzejem Lemieszem SJ – świadkiem życia Ojca Czesława Chabielskiego, Panem Robertem Derewendą – Dyrektorem Instytutu im. Księdza Franciszka Blachnickiego, Panem Tomaszem Nowickim prof. KUL, Księdzem Markiem Sędkiem – Moderatorem Generalnym Ruchu Światło – Życie, Księdzem Tomaszem Opalińskim – Krajowym Moderatorem Domowego Kościoła, Katarzyną i Pawłem Maciejewskimi – parą krajową Domowego Kościoła, Księdzem Maciejem Tyckunem – Moderatorem Diecezjalnym Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej, Księdzem Januszem Konyszem – Moderatorem Diecezjalnym Domowego Kościoła Diecezji Bydgoskiej, Księdzem Piotrem Wenclem, Księdzem Janem Mikulskim, Parami Diecezjalnymi Domowego Kościoła, Młodzieżą i innymi znamienitymi osobami.  

Spotkamy się również ze świadkami życia Księdza Franciszka Blachnickiego.

Jest to niepowtarzalna okazja odkrycia Ruchu Światło-Życie, a nade wszystko spotkania się ze wspaniałą osobą Księdza Franciszka Blachnickiego, poznania Jego życia, przemiany Jego Ducha oraz przybliżenie sobie charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Jest to również okazja do rozszerzenia kultu Księdza Franciszka Blachnickiego. Módlmy się w tym szczególnym czasie o cud za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Franciszka.   

W trakcie Sympozjum towarzyszyć nam będzie audiowizualna wystawa dotycząca Księdza Franciszka Blachnickiego, która była wystawiona w Sejmie RP ubiegłego roku.

W trakcie Sympozjum wystąpi również Męski Zespół Chorałowy przygotowany przez Mariusza Kończala i Pawła Pawłowicza (podczas Nieszporów i koncertu w piątek).  

W sobotę na zakończenie Sympozjum Diakonia Muzyczna Ruchu Światło – Życie Diecezji Bydgoskiej zaprasza na Nieszpory oraz Koncert uwielbieniowy do Domu Polskiego.

Daj się zachwycić i już teraz zapisz się na Sympozjum! 

WSTĘP WOLNY – liczba miejsc ograniczona.

Zapisy na Sympozjum można dokonać na stronie www.dk.bydgoszcz.pl do dnia 20 maja 2018 r. (niedziela) do godz. 23.30.

Podczas Sympozjum na miejscu będzie dostępna Diakonia Słowa Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej.

W czasie przerw pomiędzy wykładami będzie dostępna kawa, herbata oraz poczęstunek. Podczas zapisów można również wskazać chęć wykupienia w sobotę na miejscu obiadu. Płatność będzie dokonywana na miejscu. Koszt obiadu 20,00 PLN. Jest również możliwość rezerwacji noclegu.

Wszystkie szczegóły dotyczące Sympozjum mieszczą się na stronie internetowej Domowego Kościoła Diecezji Bydgoskiej www.dk.bydgoszcz.pl oraz w załączonych poniżej dokumentach – prosimy o zapoznanie się z tymi informacjami. 

Organizatorzy nie zapewniają opieki do dzieci.

Prosimy o modlitwę w intencji tego tak ważnego wydarzenia dla całego naszego Ruchu Światło-Życie. 

Patronat Honorowy nad Sympozjum objął Biskup Diecezji Bydgoskiej oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Patronat medialny nad Sympozjum objęły takie instytucje jak: TVP Oddział Regionalny Bydgoszcz, TV Trwam, Nasz Dziennik, Przewodnik Katolicki oraz Tygodnik Bydgoski. 

Prosimy przesyłajcie tą informację i zaproszenie do małżeństw, rodzin, młodzieży i osób formujących się w Ruchu Światło – Życie i poza nim.

Pozdrawiamy w Jezusie!

Marlena i Remigiusz Galiccy

para diecezjalna DK Diecezji Bydgoskiej 

W oczekiwaniu na Wspólnotowe spotkanie.

Do zobaczenia!

KOCHANA WSPÓLNOTO !

MIŁOŚCI – Wielkiego Czwartku !
WIARY – Wielkiego Piątku !
NADZIEI – Wielkiej Soboty !
RADOŚCI – Wielkiej Niedzieli !

Radosnego przeżywania Świąt Wielkanocnych
życzą
Ks. Mariusz Grabas – Moderator Diecezjalny
Gosia i Janusz Szczerba – para diecezjalna

INFORMACJE DIAKONII MODLITWY

 

INTENCJE MODLITEWNE ZGŁOSZONE DO DIAKONII MODLITWY – MARZEC 2018

 

1525. Polecamy Bogu małżeństwa ze wspólnoty Domowego Kościoła obchodzące jubileusze 
           ślubów  w marcu, aby Pan Bóg błogosławił im i ich rodzinom w każdym dniu
           wspólnego  życia.
1526.  W intencji Emilki i jej małżeństwa, o wzrost wiary, nadziei i miłości oraz odczytanie
            woli Boga we wspólnym życiu.
1527.  Módlmy się o owocne przeżycie rekolekcji wielkopostnych dla małżeństw naszej
            wspólnoty i dary Ducha Świętego dla rekolekcjonistów.
1528.  W intencji osób uzależnionych od alkoholu (Marka,  Romana , Andrzeja, Józefa,
            Waldemara, Jerzego), aby Pan Bóg obdarzył ich siłą potrzebną do zerwania z tym
            nałogiem.
1529.  Dziękujemy za przeżyte 40 lat w małżeństwie i prosimy o dalszą opiekę dla Haliny
            i Stanisława Łukasik.
1530.  W intencji Julii w 1-szą rocznicę urodzin, o zdrowie i Boże błogosławieństwo, a także
            o zgodę i jedność w małżeństwie Justyny i Karola.
1531.  O dary Ducha Świętego i dar nawrócenia dla Kuby.
1532.  O pojednanie z Bogiem Witka.
1533.  Módlmy się w intencji Krzysia(4,5 roku), o dar mowy oraz potrzebne łaski dla całej
            rodziny.
 
      Najbliższe spotkanie odbędzie się w trzecią niedzielę kwietnia. O godz. 11.00 przed obrazem Jezusa Miłosiernego odmówimy wspólnie jedną część Różańca św. Następnie o godz. 11.30 będziemy uczestniczyć we Mszy św. wspólnotowej. Po Mszy św. spotkamy się w Oratorium im. Jana Pawła II. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
 Podajemy nowy harmonogram zmian tajemnic.
    
      Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy wszystkim księżom moderatorom, członkom Domowego Kościoła oraz ich rodzinom wielu łask Bożych. Niech Pan Jezus napełnia serca pokojem i ufnością, bo tylko On jest Drogą, Prawdą i Życiem.
                                                                       Halina i Janusz Chowaniec.
 
HARMONOGRAM ZMIAN TAJEMNIC RÓŻAŃCOWYCH

ZGLOSZENIE-DO-DIAKONII-MODLITWY