SPOTKANIE OPŁATKOWE W MRĄGOWIE

Spotkanie opłatkowe w rejonie Mrągowo

   Mszą Świętą w najstarszej mrągowskiej parafii, odprawioną w przededniu Niedzieli Świętej Rodziny, rozpoczęło się 33 już spotkanie opłatkowe w rejonie Mrągowo.

   Jola i Zbyszek,  witający wszystkich uczestników jako para rejonowa, zwrócili uwagę na fakt, iż rozpoczynamy od Eucharystii, która w naszym życiu powinna być wydarzeniem najważniejszym. Obecnym zaś i nieobecnym moderatorom życzyli Bożego błogosławieństwa ,podkreślając, że bez nich spotkania w kręgach Domowego Kościoła byłyby niemożliwe.

   W komentarzu do Liturgii Słowa Ala i Arek zaakcentowali prawdę, iż Jezus Chrystus jest kimś, obok kogo nikt nie może przejść obojętnie.

   Ewangelię odczytał ks. Robert, moderator rejonowy a posługę przy ołtarzu pełnił szafarz Krzysztof.

    Ks. Wiesław, gospodarz miejsca a zarazem moderator kręgu przy parafii św. Wojciecha, skierował do nas w wygłoszonym kazaniu pytanie, czy nasze dorosłe dzieci są blisko Boga, czy jesteśmy wierni przyrzeczeniu gotowości przyjęcia i katolickiego wychowania potomstwa, którym nas Stwórca obdarzył? Zwrócił też uwagę słuchaczy na wartość wielodzietności oraz potrzebę ewangelizacji tych, którym życie małżeńskie i rodzinne się poplątało, bo zabrakło tego, który łączy, Boga. Zaznaczył też, jak wielkim  i cennym darem są dla nas modlitwa małżeńska i rodzinna a przede wszystkim dialog małżeński, podczas którego możemy stawać oboje przed naszym Panem i Zbawicielem.

   Modlitwę wiernych celebrans zakończył przedstawieniem jej  Bogu jako Najlepszemu Nauczycielowi Miłości.

   Podczas rozesłania kapłan wskazał  na dobro, jakim jest wspólnota rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, w której inni mogą zaznać rodzinnego ciepła i mogą zostać wysłuchani.

   Na dalszą część spotkania, w sali katechetycznej, przybył jeszcze trzeci kapłan, ks. Daniel z Piecek.

   Po krótkiej, dialogowanej inscenizacji przedstawiającej Boże Narodzenie i pokłon Trzech Króli oraz odczytaniu Ewangelii przez moderatora rejonowego, tradycyjnie podzielono się opłatkiem składając sobie serdeczne  życzenia świąteczne. Była to też okazja do poznania nowych rodzin w mrągowskiej wspólnocie, z pobliskiego Biskupca i Kobułt.

   W trakcie częstowania się słodkościami Jola przedstawiła historię o Świętym Mikołaju, który jak co roku pojawił się później wśród nas, wręczając zebranym dzieciom i księżom skromne upominki.

   Nie zabrakło też śpiewu kolęd i pastorałek przy akompaniamencie nieodłącznych gitar.

   Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem kapłana na dalsze radosne trwanie w oktawie Bożego Narodzenia.

Tekst: Grzegorz Joachim Jarmużewski

Zdjęcia: Zbigniew Krajczyński, Lidia Wiechowska

GALERIA ZDJĘĆ

NIEDZIELE ŚWIADECTW

Droga Wspólnoto

Pragniemy poinformować, że w styczniu 2019 roku odbędą się kolejne
Niedziele Świadectw.
20.01 – w Parafii p.w. Świętego Wojciecha w Olsztynie
27.01 – w Parafii p.w. M.B. Saletyńskiej w Olsztynie
Otoczmy modlitwą Ewangelizatorów, ks. Cezarego Opalacha oraz ks. Mariana
Machinka a także wszystkie małżeństwa, które usłyszą świadectwa o
Domowym Kościele i będą chciały skorzystać z zaproszenia do wspólnoty.
Prosimy gorąco o Wasze kochani zaangażowanie, szczególnie prosimy o
Wasze wsparcie modlitewne. Zachęcamy Was również do czynnego udziału w
Diakonii Ewangelizacji, przede wszystkim do głoszenia świadectwa podczas
Niedzieli Świadectw.
Pan Jezus chce byśmy głosili dobrą nowinę. Jesteśmy pewni, że czynicie
to każdego dnia. Należy mówić ludziom, że Jezus jest i bardzo kocha
każdego człowieka. Mówić o tym jak Jezus działa w naszym życiu.
Bardzo prosimy małżeństwa, które chciałyby podzielić się tym, jak
zmieniło się ich życie, od kiedy przyjęli Jezusa jako Jedynego Pana i
Zbawiciela. Przelejcie tę radość na papier i prześlijcie je do ks.
Cezarego Opalacha na adres: cezary.opalach@uwm.edu.pl.
Otoczmy modlitwą to dzieło a także całą wspólnotę Domowego Kościoła.

Gosia i Mirek Andruszkiewicz – Diakonia Ewangelizacji

MSZA ŚWIĘTA WSPÓLNOTOWA

W niedzielę 20.01.2019r. o godzinie 13.15 w parafii Chrystusa
Odkupiciela Człowieka w Olsztynie odbędzie się wspólnotowa Msza święta.

UWAGA!!!!
Zmiana godziny Mszy Świętej na godzinę 13.15

Serdecznie zapraszamy do licznego udziału we Mszy św. wszystkich
członków wspólnoty Domowego Kościoła. Po Mszy zapraszamy do Oratorium na
kawę, herbatę i coś słodkiego.
(Mile widziane ciasto, słodycze)

Rejon Odkupiciel

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Niedziela Świętej Rodziny corocznie jest okazją do modlitwy wspólnoty Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

Wspólną Eucharystię przeżywali w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, której przewodniczył abp Józef Górzyński. Na spotkanie opłatkowe przybyły rodziny z całej archidiecezji, które przez cały rok formują się we wspólnocie.

Metropolita warmiński na wstępie podkreślał, że modli się w intencji wszystkich rodzin, szczególnie tych, które potrzebują wsparcia, by naśladować Świętą Rodzinę. – Ona jest wzorem dla wszystkich tych, którzy chcą kroczyć drogą zasad ewangelicznych – mówił.

Nawiązywał do narodzenia Jezusa, który stając się człowiekiem, wszedł w najważniejszą perspektywę, w świat rodziny. – To środowisko konieczne do tego, aby normalnie żyć i wzrastać. Dzisiaj modlimy się, polecając wszystkich potrzebujących, w sposób szczególny tych, którzy łączą się z nami przez środowisko Domowego Kościoła. Prośmy dziś Jezusa, Matkę Najświętszą i Józefa o to, aby błogosławieństwo Boga dla życia rodzinnego w naszej ojczyźnie było obfite i otwartym sercem przyjęte – mówił abp Górzyński.

W homilii nawiązywał do Ewangelii mówiącej o odnalezieniu Jezusa w świątyni. – Maryja i Józef przechodzą rozpoznanie, kim są rodzice w wielkim planie Bożym, wtedy, kiedy muszą rozeznać, kim jest ich Syn. Ewangelista podkreśla tę refleksję Matki, która wiernie zachowywała w sercu wszystko to, co Jezus powiedział, nawet wówczas, kiedy było to tak trudne do zrozumienia. Oni także dojrzewali w rodzicielskiej roli. I tak dzieje się w każdej rodzinie, że dorasta i dojrzewa nie tylko dziecko, ale też rodzice – podkreślał metropolita.

Oni świadomie przeżywając swoje rodzicielstwo, dojrzewają w człowieczeństwie. – I to jest droga dojrzewania do nieba. Rodzina staje się tym środowiskiem, które temu najbardziej sprzyja – mówił abp Górzyński. Dlatego, że dojrzewanie dzieje się w relacji z drugim człowiekiem i jest to relacja w miłości. – Na początku spełniamy wolę Boga, której to nasza rodzina jest efektem. Bo wiemy, że nie byłoby rodziny i małżeństwa, gdyby nie odwieczny zamysł Boży. Odczytywanie woli Bożej w rodzinie jest punktem wyjścia do szczęścia – podkreślał i zauważał, jak często dziś plan Boży jest odrzucany w rodzinie, choćby w perspektywie powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Metropolita następnie mówił o drugim wymiarze rodziny, który wypływa ze słów św. Pawła: „A ja to wszystko mówię o rodzinie, ale mówię w odniesieniu do Chrystusa i Kościoła”. – On podejmuje rzecz najbardziej istotną dla życia rodzinnego. Bo co charakteryzuje relację Chrystusa do Kościoła i Kościoła do Chrystusa? Jest to relacja miłości i to miłości nierozerwalnej. Kościół z tego wyprowadza regułę sakramentalnego życia rodziny chrześcijańskiej, którą jest nierozerwalność. A interpretacja, czym jest rodzina chrześcijańska, stanie się naśladowaniem tego, co dzieje się między Chrystusem a Kościołem i jaka jest odpowiedź Kościoła do Chrystusa. Środowisko miłości, klucz do zrozumienia natury, czym jest chrześcijańska rodzina – mówił metropolita.

Takiej sakramentalnej relacji Bóg błogosławi. – Nie chodzi o to, że zdejmie wszystkie trudy, bo nawet Święta Rodzina nie była pozbawiona trudów życia w realnym świecie. Pobłogosławi, to znaczy uzdolni do tego, aby relację miłości zachować. Bo jeśli tak, to Bóg jest z nami, a jeśli Bóg z nami, to któż przeciwko nam? – podkreślał abp Józef Górzyński.

Po Eucharystii członkowie Domowego Kościoła udali się na spotkanie opłatkowe.

GALERIA ZDIĘĆ

INFORMACJE DIAKONII MODLITWY

Informacje Diakonii Modlitwy

Intencje modlitewne zgłoszone w grudniu 2018

 1. Módlmy się w intencji malutkiego Stasia o łaskę zdrowia i prawidłowy przebieg operacji oraz o potrzebne łaski dla całej rodziny.
 2. Polecamy Bogu całą naszą rodzinę, prosimy o łaskę wiary, nadziei i miłości, zdrowie na duszy i ciele oraz błogosławieństwo Boże na każdy dzień.
 3. Prosimy o łaskę zdrowia dla Waldemara oraz wzrost wiary, nadziei i miłości, błogosławieństwo Boże dla niego i jego rodziny.
 4. Proszę o zdrowie, siły i szczęśliwe wyniki badań dla męża Edwarda-prosi żona z córkami.
 5. Módlmy się w intencji małżeństw naszej wspólnoty, które w grudniu obchodzą jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa. Niech Pan Bóg błogosławi im i ich rodzinom oraz umacnia wzajemną miłość.
 6. Módlmy się o pracę dla nowożeńców Tomka i Eli a także o błogosławieństwo na wspólną drogę życia.
 7. O łaskę potomstwa dla Moniki i Tobiasza.
 8. Prosimy o łaskę wiary w rodzinie i błogosławieństwo Boże w rodzinach naszych dzieci.
 9. Prosimy o zdrowie, błogosławieństwo Boże i trzeźwość dla Darka, przymnożenie wiary dla dzieci i wnuków.
 10. Prosimy o błogosławieństwo dla całej naszej rodziny, prawdziwą wiarę dla dzieci i wnuków i o to, by Michał wytrwał w trzeźwości.

Proszę o Boże błogosławieństwo dla wnuków Szymona, Dawida, Kuby i Marcina.

 1. Prosimy o błogosławieństwo Boże dla całej naszej rodziny, o właściwy wybór drogi życiowej dla naszych synów Marcina, Damiana, Jakuba oraz pomoc, opiekę, dary Ducha Świętego dla nich, dla Jakuba podczas pisania testów gimnazjalnych. Dziękujemy za opiekę i otrzymane łaski.

1650.Boże nasz, Tatusiu, prosimy Cię, błogosław całej naszej rodzinie- mnie, mężowi, wszystkim rodzinom, które mamy w naszych sercach, ale także te, które ma w sercu Jezus i Maryja. Błogosław wszystkim , których nosimy w sercach, osoby bezdomne, samotne, oddalone od Boga, osoby chore jak również wszystkie osoby i intencje ukryte w sercu Jezusa i sercu Maryi. Przyjmujemy wszystko, bo wszystko, co nam dajesz jest dobre. Przyjmujemy też trudy. Daj nam łaskę, żeby iść przez życie w świętości i okazywać Twoją miłość Boże drugiemu człowiekowi. Dziękujemy, kochamy.

 1. Dziękujemy Bogu za szczęśliwe narodziny Frania, za wszystkie łaski, jakie otrzymujemy a także prosimy o błogosławieństwo i opiekę poczętego dziecka Madzi, dla wnuków Piotrusia i Tosi, Frania.
 2. Proszę o pokój w rodzinie mojego brata Marka, o przebaczenie, pojednanie.
 3. Proszę o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla rodziców i teściów.
 4. Prosimy o modlitwę za nasze córki Aleksandrę i Natalię, o wiarę nadzieję i miłość, Boże prowadzenie do świętości, pokój w naszych rodzinach i jedność. Joanna i Piotr.
 5. O dar założenia rodziny dla Pawła, Bartłomieja i Ani.
 6. Prosimy o dar uzdrowienia dla Elżbiety;
 7. O zdrowie w rodzinie Kalman i Gwardeckich, o łaski Ducha Świętego.
 8. O pozytywne rozpatrzenie sprawy w sądzie, dotyczącej renty dla Agnieszki oraz o zdrowie dla Agnieszki i Krzysztofa.
 9. O udany zabieg operacji guza mózgu dla Roberta i o potrzebne błogosławieństwo na ten trudny okres dla rodziny.
 10. O szczęśliwe rozwiązanie dla Edytki i jej rodziny, o zdrowie dla dzieciątka i mamy.
 11. Proszę o łaskę nawrócenia życia Bartka, o łaskę spowiedzi dla niego i pomoc dla córki Anny w życiu małżeńskim.
 12. Błogosławieństwo dla Magdy i Michała i ich dzieci, Antka i Wojtka.
 13. O szczęśliwe rozwiązanie dla Sandry i Moniki.
 14. Prosimy dobrego Boga, aby błogosławił całej Wspólnocie Domowego Kościoła, wszystkim księżom moderatorom, w 2019 roku. Niech będzie to czas wzrostu wiary i miłości. Dziękujemy za otrzymane łaski i Bożą opiekę do tej pory.

 Życzymy wielu łask Bożych w Nowym Roku.
  Halina i Janusz
 

HARMONOGRAM I-III 2019

ZGLOSZENIE-DO-DIAKONII-MODLITWY

KALENDARZ OAZOWY NA ROK 2019

Mamy do sprzedaży kalendarz w formacie kieszonkowym w cenie 8 zł.

Oazowy kalendarzyk to:

 • kalendarium w układzie tygodniowym
 • oznaczenia świąt i uroczystości
 • czytania Pisma Świętego na każdy dzień
 • poręczny, niewielki format

W 2019 roku przypada czterdziesta rocznica powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Stąd tematyka tegorocznego kalendarza bezpośrednio nawiązuje do tego Dzieła.

Serdecznie zachęcamy do zakupu 🙂

Diakonia Słowa – Monika i Bogdan Kolz e-mail: narnia1@op.pl

tel. 504403038

 

BÓG JEST BLISKO

Z Ewangelii św. Mateusza: „A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «oto dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami.” (Mt 1,22-23)

Bóg jest blisko człowieka, blisko mnie, blisko mojej żony, męża, córki, syna… Bóg jest blisko, gdy spotykam się z Nim w Jego Słowie, Bóg jest blisko na mojej osobistej modlitwie, na modlitwie małżeńskiej i rodzinnej. Bóg jest blisko w regule mojego życia, w dialogu małżeńskim, na 15-dniowej Oazie Nowego Kościoła. Bóg jest blisko, gdy podejmuje posługę, gdy włączam się do Diakonii. Bóg jest blisko, aby mnie umacniać w moim powołaniu, w stawaniu się „Nowym Człowiekiem”, w stawaniu się wolnym.
Emmanuel, to znaczy Bóg z nami. Niech ta prawda umacnia nas do naszych codziennych zadań i daje siły do realizacji powołania.

ks. Mariusz Grabas Moderator Diecezjalny
Gosia i Janusz Szczerba para diecezjalna

PEREGRYNACJA FIGURY MARYI

Kochani,

W dniu 08.12.2018 r. w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęliśmy peregrynację figury Maryi – Niepokalanej. Pragniemy aby odwiedziła ona wszystkie rodziny z Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji. Jako pierwszy figurę gości Rejon Odkupiciel. Przyjęliśmy, że figura  w jednej rodzinie pozostanie przez dwa dni. Wraz z figurą Maryi będzie peregrynować różaniec oraz pamiątkowa kronika, w której prosimy umieszczać myśli, odczucia, przeżycia związane z pobytem figury w rodzinie.

Figura Maryi ma swoją blisko 30-letnią historię. Została zakupiona w latach osiemdziesiątych minionego stulecia na potrzeby rekolekcji wakacyjnych przez ówczesną parę diecezjalną Domowego Kościoła – Elę i Bolka Kochańskich oraz Księdza Moderatora Diecezjalnego Romana Wiśniowieckiego. Poza rekolekcjami można ją było zobaczyć podczas dni skupienia, spotkań opłatkowych, rozpoczęcia bądź też zakończenia roku pracy formacyjnej. Przez pozostały czas figura cieszyła swoją obecnością rodziny kolejnych par diecezjalnych zajmując w ich mieszkaniach honorowe miejsce.

Chcielibyśmy aby każde małżeństwo, każda rodzina z Domowego Kościoła mogła również przeżywać radość płynącą z obecności figury Maryi w ich domach. Niech obecność Maryi przyniesie rodzinom pojednanie, ożywienie życia rodzinnego oraz religijnego.

 

„O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy…”

 

                                                                                                       

                                                                                                        Gosia i Janusz Szczerba

REKOLEKCJE – OAZA RODZIN I STOPNIA

W dniach 16.07 – 01.08.2019 r. w Warmińskim Seminarium Duchownym w Olsztynie odbędzie się Oaza Żywego Kościoła – rekolekcje dla rodzin I stopnia.

Zgłoszenia przyjmują:  Bożena i Wojtek Szczurek – nr tel. 515 192 911, email. rekol2003@op.pl

Koszty:
osoba dorosła – 1 340 zł
dzieci powyżej 1 roku – 620 zł
 
Do 31.12.2018 r. zgłoszenia będą przyjmowane tylko z diecezji warmińskiej.
 
 

AKCJA „ZAGUBIONE OWCE”

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA FILMU  PROMUJĄCEGO AKCJĘ „ZAGUBIONE OWCE”

 

„Kto z was, mając sto owiec, nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu i nie szuka jednej, zaginionej na pustkowiu, tak długo, aż ją znajdzie?  A znalazłszy, kładzie ją na swoje ramiona i z radością wraca do domu!    (Łk 15, 1-7) 

DRODZY MAŁŻONKOWIE

Jezus te pytanie, kieruje również do nas – Kto z was, nie wyruszyłby na poszukiwanie tych, którzy się zgubili? Jezus prosi nas abyśmy nie byli obojętni i egoistyczni wobec jego ukochanych owiec – naszych  bliźnich. Chce abyśmy wytrwale i nieustannie szukali zagubionych ludzi, aby otworzyli się na działanie łaski bożej i dostąpili zbawienia.

Kochani w odpowiedzi na prośbę Jezusa, chcemy Was zaprosić do naszej nowej akcji ewangelizacyjnej pod nazwą „ZAGUBIONE OWCE”. Jest to akcja do której zapraszamy wszystkie małżeństwa Domowego Kościoła, bez względu na staż małżeński, czy staż we wspólnocie.

Akcja „ZAGUBIONE OWCE” to projekt ewangelizacyjny, który ma na celu odnalezienie i przyprowadzenie do Jezusa małżeństwa, które potrzebuje opieki duchowej. Ma ona nas zmobilizować do modlitwy, zaprzyjaźnienia się, a później zaproszenia i przyprowadzenia na konkretne wydarzenie ewangelizacyjne tych małżonków, którzy potrzebują Chrystusa.

AKCJA „ZAGUBIONE OWCE” TO 4 PROSTE KROKI!!!

KROK 1: MODLITWA DO DUCHA ŚW. O ŚWIATŁO I DROGĘ Bóg daje światło tym, których posyła. Bóg wskaże Wam drogę, jak dotrzeć do małżonków, w jaki sposób im pomóc i jak ich zachęcić do głębszej relacji ze Sobą. 

KROK 2: MODLITWA ZA MAŁŻONKÓW Bóg zmienia ludzi dzięki modlitwie. Módlcie się wspólnie każdego dnia za małżeństwo, które Pan Bóg wam powierzy. Proście Jezusa, aby otwierał ich serca na łaskę, którą chce ich obdarzyć. 

KROK 3: WSPÓLNE PRZEBYWANIE I WZAJEMNA POMOC Szukajcie okazji, aby pielęgnować waszą znajomość, a z czasem może nawet przyjaźń. Zaufanie, pomoc i wspólne spędzanie czasu dadzą wam okazję, aby porozmawiać z małżonkami o Bożej miłości.

KROK 4: WSPÓLNY UDZIAŁ W FORUM EWANGELIZACYJNYM Zaproście małżeństwo, którym będziecie się opiekować duchowo, na specjalne wydarzenie ewangelizacyjne, organizowane przez Domowy Kościół. Zatroszczcie się o to, aby wspólnie z nimi uczestniczyć w tej uroczystości.

Diakonia Ewangelizacji

KONKURS NA PIOSENKĘ ROKU 2019/2020

Zapraszamy do udziału w konkursie na wyłonienie piosenki na rok formacyjny 2019/2020.  Piosenka roku towarzyszy wakacyjnym rekolekcjom oazowym, rozmaitym spotkaniom w ramach Ruchu Światło-Życie i nie tylko. Jest znakiem jedności i przezywania tematu formacyjnego, który jest rozważany w danym roku formacyjnym.

Za organizację konkursu odpowiada Centralna Diakonia Muzyczna. Do udziału zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie, animatorów muzycznych, diakonie, kompozytorów czy osoby zainteresowane. Piosenka może być stworzona indywidualnie lub przez grupę osób. Temat kolejnego roku to: „Wolni i wyzwalający”. Piosenka roku powinna podejmować treści związane z tym tematem.

Piosenki należy dostarczyć przesyłając zapis nutowy, osobno napisany tekst utworu, nagranie (np. mp3) i krótką informację o autorze (lub autorach) na adres konkurs@cdmuz.pl. Gdyby plik okazał się zbyt duży, można przesłać link do pliku znajdującego się na ogólnodostępnym dysku sieciowym.  Termin przesyłania to 31 grudnia 2018 r.

Kilka dobrych rad.

Prosta forma – Piosenka roku jest śpiewana przez cały Ruch Światło-Życie, a więc osoby w różnym wieku. Śpiewana jest także przez całą grupę. Dlatego przy kompozycji utworu trzeba wziąć pod uwagę, że linia melodyczna nie może być zbyt skomplikowana. Warto wyobrazić sobie (muzycznie) jak będzie brzmiała śpiewana przez grupę osób).  Trzeba się postarać, by piosenka nie była zbyt trudna do nauczenia, ale też i nie może to być melodia banalna. Warto zwrócić też uwagę, aby nie było podobieństwa do już istniejących melodii (plagiat).

Tonacja – Powinna być w miarę uśredniona dla większości osób. Gdy jest za wysoko, lub za nisko, nie jest łatwo nauczyć ani śpiewać danego utworu.

Tekst – Ma wyrażać temat roku. Dobrze jest dobrze popracować nad tekstem. W poprzednich latach odpadały piosenki które przy bardzo dobrej melodii miały slaby tekst. Jakie były najczęstsze zarzuty? Zbyt banalne sformułowania, tekst nie wyrażał tematu roku, niespójność gramatyczna (w jednej linijce o Bogu w 3 osobie, w następnej bezpośredni zwrot (2 osoba) a potem znów w 3 osobie itd.), bywało, że był to zlepek kilku niezwiązanych ze sobą zdań, bez konsekwencji treściowej). Warto tekst dać osobie, która go krytycznie oceni. Istotne jest też, aby nie zawierał błędów teologicznych. Tekst nie może być zbyt długi – nie w ilości zwrotek tkwi zaleta ale w jakości.

Treść – Piosenka ma podejmować temat roku: Wolni i wyzwalający. Inspiracją niech będą teksty biblijne nawiązujące do wolności (Rz 6,17-18.20-22; Rz 7,14-25; Rz 8,15-25; Ga 5,1.13-18; 1Kor 6,12; 1Kor 7,22-24; 1Kor 10,23-24; 1P 2,15-17; Jk 1,25; Jk 2,12-13; Mk 10,41-45; J 8,31-36; Ps119).  Warto sięgnąć również do pozycji o tym samym tytule: http://www.kwc.oaza.pl/wolni-i-wyzwalajacy-spis-tresci Prosimy to potraktować jako jedynie sugestie, wszak inspirację można czerpać z wielu źródeł.

Nuty – powinny być zapisane zgodnie z zasadami zapisu. Zawsze można poprosić o pomoc kogoś, kto się na tym dobrze zna. W razie czego i Centralna Diakonia może służyć pomocą.

Nagranie utworu. Bardzo dobrze jest, kiedy jest ono w dobrej jakości. Nie musi to być  profesjonalne studio muzyczne. Współczesne urządzenia nagrywają w dość dobrej jakości. Istotniejsze jest aby na nagraniu dobrze był słyszalny śpiew (muzyka jest tłem i nie może zagłuszać słów). Trzeba zadbać o dobrą intonację, dykcję emisję. W dobrym nagraniu można rozpoznać lepiej charakter piosenki, dynamikę, tempo. Choć nagranie nie jest najważniejszym elementem konkursu, to jednak warto się postarać.

Propozycje piosenek najpierw ocenia jury złożone z muzyków i polonistów, a następnie Centralna Diakonia Jedności wybiera ostatecznie utwór na piosenkę roku.

Gorąco zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia.

za:http://www.oaza.pl/konkurs-na-piosenke-roku-201920/